BOSİAD ‘üzerine almadı’##hb_manset.gif

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metninde Bolu’da en çok vergi veren kişiler için kullanılan “ticari ahlakları, para kazanma yolları ve...

BOSİAD ‘üzerine almadı’##hb_manset.gif

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metninde Bolu’da en çok vergi veren kişiler için kullanılan “ticari ahlakları, para kazanma yolları ve ilişkileri büyük soru işaretlerine açıktır.” şeklindeki ifadeler şimdiden 2012 yılına damgasını vuran en önemli olaylar arasında yer aldı. BTSO başta olmak üzere geniş toplum kesimlerinden gelen tepkilere rağmen Bolu Sanayici ve İşadamları Derneğinin Rektör Coşkun’u ziyaret ederek ‘üniversiteyle işbirliği ile ilgili görüş alışverişinde’ bulunduklarını açıklamaları ise kafalarda soru işareti bıraktı.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metninde Bolu’da en çok vergi veren kişiler için “ticari ahlakları, para kazanma yolları ve ilişkileri büyük soru işaretlerine açıktır.” İfadesinin kullanıldığını ortaya çıkaran Bolu Olay gazetesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi yönetiminden bahse konu olan işadamlarının isimlerinin kamuoyuna açıklanmasını talep etmişti. Haberimizin ardından bir açıklama yayınlayan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metnindeki işadamlarıyla ilgili tespitlerin resmi görüşleri olmadığını, bu öneri ile ilgili olarak, üniversitenin çeşitli birimlerinden gelen lehte ve aleyhteki görüşlerin geldiği şekliyle Yükseköğretim Kurulu’na iletildiğini açıklamıştı. Açıklama geniş toplum kesimlerini tatmin etmezken Bolu Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada AİBÜ tarafından YÖK’e gönderilen taslaktaki işadamları için kullanılan ifadelerde imzası bulunan akademisyenlerin kimler olduğunun bir an önce açıklanması gerektiği ifade edilerek;“Bütün yaptıkları Üniversiteye destek vermekten başka bir şey olmayan Bolu’nun özverili iş insanlarına, bu düşüncelerin ve tavrın hesabı en kısa sürede verilmelidir” denilmişti. Aradan geçen süreçte bir Bolu milletvekili tarafından “Delinin teki kuyuya bir taş attı. Artık bu işin üzerinin kapanmasının zamanı geldi” şeklindeki değerlendirmelere rağmen Bolu basını YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metnindeki ifadeleri günlerce sayfalarına taşıyarak olayın üzerine ısrarla gitmeye devam etmişti. Dün Bolu Sanayici ve İşadamları Derneği (BOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Özmen ve yönetim kurulu üyelerinin, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’a nezaket ziyaretinde bulunması ise kafalarda soru işaretleri bıraktı. Ziyarette, Rektör Prof. Dr. Coşkun’a dernekle ilgili bilgi veren BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Özmen, Bolu’da sanayi ve turizmin gelişmesi için üniversite işbirliği ile ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti. Bu görüntü “BOSİAD söz konusu açıklamaları üzerine almadı” biçiminde yorumlandı.  

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128