BOSİAD TÜİK’e tepki gösterdi

Bolu Sanayici ve İşadamları Derneği (BOSİAD) Başkanı İsmail Hakkı Özmen, AB Hibe Fonları ile ilgili bir seminerde TÜİK’e kızdı. Özmen, “TÜİK Bolulu iş adamlarının büyümesini engelliyor” dedi....

BOSİAD TÜİK’e tepki gösterdi

Bolu Sanayici ve İşadamları Derneği (BOSİAD) Başkanı İsmail Hakkı Özmen, AB Hibe Fonları ile ilgili bir seminerde TÜİK’e kızdı. Özmen, “TÜİK Bolulu iş adamlarının büyümesini engelliyor” dedi.

 

Bolu Sanayici ve İşadamları Derneği (BOSİAD) üyelerine yönelik bilgilendirme seminerlerine devam ediyor. BOSİAD Genel Sekreteri Kahraman Usta, Bosiad üyelerini AB Hibe Fonları hakkında bilgilendirmek amacıyla çalışma yaptıklarını söyledi. Usta, Inowa ConsultingGroup Eğitim ve Danışmanlık Şirketi ile BOSİAD üyelerine yardımcı olmayı amaçladıklarını belirtti.Bosiad konferans salonunda yapılan AB Hibe Fonları toplantısına çok sayıda BOSİAD üyesi katıldı. InowaConsultingGroup Eğitim ve Danışmanlık Şirketinden danışman Özgür Şeker, Bosiad üyelerine AB Hibe Fonlarından nasıl yararlanabilecekleri hakkında bilgi verdi. AB ile yapılan her müzakerede AB Hibe Fonlarının serbest bırakıldığına dikkat çeken Özgür Şeker, Türkiye’nin AB Fonlarını en az kullanan ülke olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin hala daha 2009 bütçesini kullandığının altını çizen Özgür Şeker, “Türkiye AB Hibe Fonlarını nasıl kullanacağını bilmiyor. Bunun temelinde de başvurunun nasıl yapılacağını bilmemesi yatıyor. Büyük kurumsal şirketler bünyelerinde bu konuda uzman çalıştırarak sorunlarını çözüyor ve yatırım için gerekli finansman desteğini alabiliyor. Ancak Küçük ve Orta ölçekteki işyerleri henüz AB Hibe Fonlarından yeterince faydalanamadı. Türkiye’de bu fonları genellikle Belediyeler, Üniversiteler, İl Özel İdareleri kullanıyor. AB Bölgeler arası dengesizliği azaltmak için ‘Kalkınmada Öncelikli İller’ gibi bir formül uyguluyor. Bolu nasıl teşvik konusunda kapsam dışı tutulmuşsa, AB Hibe Fonları kapsamında da hemen hemen aynı kategoride bulunuyor.  Ancak eğitim ve ülkenin cari açığını artıran bir ürünün üretilmesi konusunda Hakkâri ile eşit olabiliyor. Benim işadamlarımıza tavsiyem, AB Fonları hakkında yeterince bilgi sahibi olmalarıdır” dedi.Bolu Sanayici Ve İşadamları Derneği Başkanı İsmail Hakkı Özmen, Inowa ConsultingGroup Eğitim ve Danışmanlık Şirketinden danışman Özgür Şeker’in konuşmasının bir yerinde, “Bolu GSMH aldığı pay ile ikinci bölgede bulunuyor. Bu yüzden AB Hibe Fonlarından yeterince faydalanamıyor” şeklindeki sözüne isyan etti. Özmen,“Bolulu işadamlarının büyümesi için paraya ihtiyaç vardır. Bizim atak olmamız lazım ama önümüze TÜİK’in gerçeği yansıtmayan GSMH gibi ucube bir şeyini engel çıkartıyorlar. Ne teşvikten yararlanabiliyoruz, ne de AB Hibe Fonlarından” diyerek TÜİK’in açıkladığı rakamlara tepki gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128