banner120

Böyle oldubittiye ne denir?

Bolu belediyesi tarafından Parti sokakta yıllardır işlevini sürdüren 4 sivil toplum kuruluşuna gönderilen yazılarda yapılarının kamuya ait alanda tecavüzlü olduğuna dikkat çekilerek 3 gün içinde mühürleme ve cezai işlemlerin başlatılacağına dikkat çekildi. Türk Kadınlar birliği Bolu şubesi üyesi Gülşen Dinçsoy ile Bolu Halkevi başkanı Süalp Güler yıllardır Bolu’da işlevini sürdüren binalarının bir anda kamuya ait bir alana tecavüzlü bir konuma getirildiğine dikkat çekerek; “Bolu belediyesi kanunların ön gördüğü biçimde davranmalı, oldubittiye kesinlikle izin vermeyiz.” dediler.

Böyle oldubittiye ne denir?
 Bolu belediyesinin Kültür park projesi çalışmaları kapsamında yıkmayı planladığı Parti sokaktaki Halkevi Bolu şubesi, Türk Kadınlar birliği Bolu şubesi, Türkiye yardım sevenler derneği Bolu şubesi ile Türkiye emekli Subaylar derneği Bolu şubesinin başkanlıklarına gönderilen yazıda binalarının  “Kamuya ait alana tecavüzünün olduğuna” dikkat çekilerek Üç gün içersinde İmar kanununun32.ve 42.maddelerine göre mühürleme ve cezai işlemlerinin yapılacağına dikkat çekildi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Türk Kadınlar birliği Bolu şubesi üyesi Gülşen Dinçsoy kurum binalarının tapuya tasdikli bir bina olduğuna dikkat çekerek; “Daha önce bize bazı yerler belediye tarafından gösterildi ama bu yerler bizim oturmakta olduğumuz binaların ederinin hem çok uzağında hem de tapu konusunda bir takım sıkıntıların olduğu yerler. Dolayısıyla bize belediye tarafından gösterilen yerlere sıcak bakmamız mümkün değil. İmar kanununun 18.maddesine göre burada belediye ya kamulaştırma yapacak ya satın alacak ya da trampa dediğimiz hükmü işleme koyacak. İmar kanununun 18.maddesinin e bendi uyarınca Bolu belediyesinin her şeyden önce encümen kararına dayanarak kamulaştırma ya da satın alma yoluna gitmesi lazım. Bizim binamız yıllardır burada işlevini sürdürüyor.60 yıldır yola tecavüz etmeyen binamız bir anda nasıl yola tecavüz eder bir duruma geldi bunu anlamak mümkün değildir.” Dedi.

 

“Çatışmadan değil uzlaşmadan yanayız”

 

Demokrasilerde sivil toplum kuruluşlarının korunarak daha da ilerlemesi için çaba sarf edildiğine dikkat çeken Dinçsoy; “Bolu belediyesi yetkililerinin buradaki sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile diyalog kurarak kanunların öngördüğü çerçevede encümen onayı ile kamulaştırma, satın alma ya da trampa dediğimiz (bir hak veya malın başka bir hak veya malla değiştirilmesi) hükümlerini işletmesi gerekmektedir. Biz Türk Kadınlar birliği olarak bolu belediyesine herhangi bir zorluk çıkarma gibi bir düşünce içersinde değiliz sadece kanunlarla bizlere tanınan hakların işletilmesini her şeyin Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde gerçekleşmesini istiyoruz” dedi.

Dinçsoy “ Türk Kadınlar birliği Bolu şubesi olarak “çatışmadan değil uzlaşmadan yanayız” diye konuştu.

 

 

“Bolu belediyesi darbeli matkap gibi davranıyor”

 

Konu ile ilgili olarak konuşan Bolu Halkevi başkanı Süalp Güler ise kurumlarının yıllardır burada işlevini sürdürdüğünü vurgulayarak “Bolu belediyesi darbeli matkap gibi davranıyor ve bize gönderdiği yazı da kurumumuzun binasının kamuya ait alana tecavüzlü olduğunu ve yapının kuzey tarafına kaçak imalatların yapıldığını ifade ediyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi birde bu yazının tebliğinden itibaren 3 gün içersinde imar kanuna dayanarak mühürleme ve cezai işlemlerin yapılacağını vurguluyor. Biz Halkevi olarak daha tapusu bile belli olmayan ve sit alanı kapsamı içinde olduğu söylenen belediye dükkânlarına yerleşmek istemiyoruz. Bolu belediyesi ancak Bolu Halkevinin kapladığı metrekare alanı kadar bir yeri satın alarak bize teslim ederse biz bu işleme sıcak bakabiliriz. Yani Bolu halkevinin inşaat alanının metrekaresinin yüzdesi ne kadar ise o kadar yer istiyoruz. Ayrıca bize teklif edilen 3 adet belediye dükkânlarının hepsinde de insanlar var. Bizlere burayı istememiz halinde burasının boşaltılacağı ifade edildi. Bu ülkede mülk sahipleri kadar kiracılarında hakları vardır. Biz Halkevi olarak böyle bir oldubittiye seyirci kalmayacağız ve haklarımızı yasal yollardan aramaktan çekinmeyeceğiz” biçiminde konuştu.

 

 


 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2013, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124