Bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz

23 Aralık 1930 yılında Menemende Asteğmen Kubilay'ın şehit edilmesi olayının 84. yılını anmak için yazılı basın açıklaması yapan Halk-Lis Bolu Şubesi adına Deniz Kahraman;" Menemen olayının 84. yılında, cumhuriyet rejimine yapılmış bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz" dedi.

 Bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz

Haber Mekezi

Açıklamasına Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana her dönemde irtica yanlıları var olduğunu ve kurtuluş mücadelesinden doğan Cumhuriyetin gerici muhalifler tarafından saldırıya uğradığını ifade ederek başlayan Kahraman; "Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana her dönemde irtica yanlıları var oldu ve kurtuluş mücadelesinden doğan cumhuriyetimiz gerici muhalifler tarafından saldırıya uğradı. Demokratik, laik cumhuriyete karşı çıkan şeriatçılar medeniyet yolunda ilerleyen ülkemize zarar verdi. Her fırsatta şeriatla yönetilen bir Türkiye yaratmak için hamle yapmaya çalışan bu gericiler tarihimizde unutulmayacak olaylara sebep oldu. Bu olaylardan biri de 1930 yılında çıkan ve Menemen olayı olarak bilinen gerici ayaklanma. 23 Aralık günü Derviş Mehmet önderliğindeki bir grup, Menemen'de silah zoruyla yeşil bayrak altında adam toplamaya çalışıp halkı korkuttu. "Türkiye'ye şeriat gelecek." sloganları atarak irtica emellerini Menemenlilere duyurdu. Cumhuriyet rejimine hilafet ordusuyla savaş açılacağını söyledi. Bunun üzerine asteğmen Kubilay ve bir manga asker bölgede ayaklanmayı bastırmak üzere görevlendirildi. Oraya dini korumak üzere geldiğini söyleyen gericiler Kubilay'ı korkunç biçimde öldürerek şehit etti. Kestikleri başını sopaya bağlayarak herkesin bundan ibret almasını istedi. O esnada ateş açan iki bekçi de öldü. Kubilay, bekçi Hasan ve bekçi Şevki gerici zihniyetin bu ayaklanmayla katlettiği üç kahraman devrim şehidimizdir. Menemen Olayı erken cumhuriyet döneminin en acılı olaylarından biridir. Dini korumak adı altında işlenen korkunç bir cinayettir. Üç devrim şehidimizi minnet, saygı ve sevgiyle anıyoruz. Halk-Lis Bolu olarak, Menemen olayının 84. yılında, cumhuriyet rejimine yapılmış bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz" dedi.

 

"BU HAREKET DEMOKRASİ DIŞI BİR HAREKETTİR"

 

Bolu’da da örgütlenen Halkçı Liseliler grubunun Başkanı Emre Şeker Konya’da Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesi ile tutuklanan Mehmet Emin Altunses olayını kınadı. Şeker; " Konya'da gerçekleştirilen 23 aralık Kubilay'ı anma etkinliğinde, Konya Halk-Lis başkanı Mehmet Emin Altunses, yaptığı konuşma sırasında cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle, okulunda, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin önünde gözaltına alınmıştır. Daha 16 yaşında olan Mehmet Emin kardeşimize yapılan bu hareket demokrasi dışı bir harekettir ve biz biliyoruz ki; bu hareket Halk-Lis'in Türkiye'deki hızlı örgütlenişi ve başarılı ilerleyişini durdurmaya yöneliktir. Ancak bu, bizleri durduramaz ve yıldıramaz. Çünkü biz bu yola " yolumuz Mustafa Kemal'in yolu, rehberimiz Bursa Nutku " diyerek baş koyduk! Halk-Lis Bolu olarak Mehmet Emin kardeşimize yapılan bu haksız muameleyi kınıyoruz" diye söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128