Bu “CEVİZ”i Kim Kırdı?

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde dağıtılan cevizlerin ihalesi usulsüz olarak mı yapıldı? 2014 yılı sonunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Çiftçi katkı paylı olmak üzere vatandaşlara ceviz fidanı dağıtımı yapıldı. 10.000 adet tüplü ceviz fidanı dağıtımı için 100.000 TL il özel idaresinden, 50.000 TL çiftçi katkı paylarıyla birlikte 150.000 TL olarak alındı. Alımlar 4734 sayılı ihale kanununa aykırı yapıldığı ve paranın ilk aşamada ödenmediği gelen bilgiler arasında yer aldı. Ceviz fidanı alınan kurumun parayı istemesi sonucu, masa başında geriye dönük belgeler düzenlenerek ihale yapılmış gibi gösterilerek para ödeme işi “kılıfına uydurulup” ödendiği iddia edildi. Bu durum karşısında, imza atmayan bazı bürokratların imza atması baskısına karşılık, yanlışlar rapor halinde tutanak altına alınarak olay kapatılmaya çalışıldı. Yine müdürlük Bolu Belediyesine ceviz fidanı dağıtması için para aktarmış, yapılan hatalardan dolayı belediye kabul etmediği için ihale iptal edilmişti.

 Bu “CEVİZ”i Kim Kırdı?

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

10.000 Ceviz Fidanı Alımı İçin Para Ayrıldı

2014 yılında vatandaşlarla İl Özel İdaresi boş olan arsalarını değerlendirmek üzere çalışma yapar. Alınan karar ile boş arsalara sertifikalı ceviz fidanı dikilmesi öngörülür. Ceviz fidanı için İl Özel İdare bütçesinden 100.000 TL kaynak ayrılır. Bu kaynak, Taşlıyayla Göletinin çevre düzeni için ayrılmış fakat şu an acil kullanımı mümkün görünmeyen paradır. Ayrılan paranın yanı sıra, fidan dikimi için ayrılan paraya çiftçilerde 50.000 TL katkı vereceklerdir. İl Özel İdaresi ceviz fidanı dikimiyle ilgili seminerler verir ve sertifika dağıtır. Kurslara katılan onlarca insan törenle sertifikalarını alırlar. Daha evvel aynı şekilde ceviz dikilen il dışında ve il içindeki yerler gezilir. Alımlar için Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü devreye girer.  

İhale Olmadan Fidanlar Alınır

İl Özel İdaresinden aktarılan para ile ihaleye çıkması beklenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ihale olmadan 10.000 adet tüplü ceviz fidanı Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğüne siparişi verir. 4734 sayılı ihale kanununa göre ihaleye çıkması gerekilirken, ihale yapılmadan siparişler verilerek alım yapımı gerçekleşir yani anlaşılacağı gibi İhale Kılıfına Uyduruluyor. İhalesiz alınan fidanlar için il özel idaresi parayı ödemeyince işler karışır ve panik başlar. Panik halinde olan alıcılar, kurum ve firmalarla yazışma yapmaya fırsat bulmadan ve gerek duymadan masa başında olayı çözmeyi amaçlar. Masa başında yapılmış gibi gösterine yazışmalar, geriye dönük masa başında hazırlanır. Yapılan bu usulsüzlük personeller arasında hoşnutsuzluğa neden olur fakat ihale kılıfına uydurulmuştur.

Şartnameye Uyulmadı

Fidanların hangi boyda, hangi şartlarda alınması gerektiği ihale şartnamesinde belli olmak zorundadır. Buna karşılık şartnameye uymayan alımlar çiftçiyi memnun etmediği ortadadır. Fidanların boyları, yaşları memnuniyetsizlik yarattığı gibi, sonradan düzenlenen belgeler şartnameye uydurulmuş. Haliyle belgelerin tarih ve kayıtları il müdürlüğünün kayıt defterine işlenmediği de iddialar arasında yer aldı.

Tutanak Tutuldu

Yapılan bütün yanlışların altına, yanlışları belgeleyen 4 yetkili tarafından tutanak düzenlendiği ve kayıt altına alındığı bilinmekte. Tutanakta, bütün ayrıntılar tek tek imza altına alındığı gibi, müdürlüğün yetkilileri tarafından da kabul gören imzalar atıldığı gelen bilgiler arasında. Bolu Valisi Aydın Baruş’un bu işe el atmasını ve usulsüz şekilde ihaleyi gerçekleştiren kişi veya kişiler hakkında ne gibi bir işlem yapacağı kamuoyu tarafından merakla beklenmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 20:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muharrem İMAMOĞLU
Muharrem İMAMOĞLU - 5 yıl Önce

işte yine burada yapılmış. bolu tarım dağıtılmadan bu durumlar önlenmez. daha evvel verilen cevizler hiç tutmadı.burada bir şey dönüyor.selam ve dikkatlerimle. yeniçağalı

yüksek mühendis
yüksek mühendis - 5 yıl Önce

verilen fidanların çoğuda tutmadı kurudu. bakalım bu zamana kadar korunan idareciler bu sefer de korunacak mı? bunu zaman gösterecektir. ben bir mağdur olarak hakkımı helal etmiyorum.

ali kamil
ali kamil - 5 yıl Önce

bütün sorumluları allaha havale ediyorum. ellerinden bir şeyler gelipde yapmayanı 2 kez allaha havale ediyorum...

SIRADAKİ HABER

banner128