Bu da E-Kent uyanıklığı

İlimizde toplu ulaşımda kullanılan dijital kartların alındığı E-Kent, liselerden yeni mezun olacak öğrencilere indirimli(öğrenci) kart vermeyerek büyük bir hataya imza attı.

Bu da E-Kent uyanıklığı

Haber: Gönül Olutürk

İlimizde 2015 yılında dönemin Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından uygulamaya konan yeni ulaşım sistemi ile birlikte Bolu Belediyesi Özel Halk Otobüslerinde nakit ücret yerine dijital kartlar kullanılmaya başlandı. Bu dijital kartlar ise Çalık Holdingin sahibi olduğu Aktif Bank üzerinden E-Kent isimli firma tarafından vatandaşlara belli bir ücret karşılığında sağlanmaya başlandı.

Bolu Kartların temin edildiği E-Kent’e geçtiğimiz günlerde giden bir öğrenci velisi ise büyük bir şok yaşadı. Bu eğitim-öğretim dönemi sonunda kızı liseden mezun olacak veli, kızı için Öğrenci Kart almak istedi. Ancak E-Kent Kart İşlem Merkezinde bulunan görevli verilen kartın Haziran ayının 15inde Üniversiteyi kazanma garantisi olmadığı sebebiyle iptal olacağını söylemesi üzerine veli, uygulamanın saçmalık olduğunu,  liseden mezun olan bir öğrencinin  öğrencilik vasfını yitirmeyeceğini belirterek görevliye tepki gösterdi. Yaşanan olayın sosyal medyada paylaşılması üzerine birçok kişi E-Kent firmasının saçma uygulamalarını eleştirdi.

“GEREKENİ YAPMAK BELEDİYE BAŞKANI TANJU ÖZCAN’A DÜŞER”

Konuyla ilgili olarak bazı vatandaşlar ise tepkilerini şu şekilde dile getirdiler: “İlimizde toplu ulaşımda kullanılan Bolu Kartlar, öğrenciler için indirimli, sivil vatandaşlar için ise tam olarak ücret karşılığında E-Kent Kart İşlem Merkezinden temin ediliyor. Kartlar 1 yıllık kullanım sonucunda yine ücret karşılığında tam veya indirimli olarak vizeletiliyor ve kullanıma devam ediyor. Genç bir kimse liseden mezun olmakla nasıl öğrenci vasfını yitirebilir? Eğitim hayatına devam edecek bir öğrenciye indirimli kart vermemek gibi bir uygulama son derece yanlıştır. Bu konuda gerekeni yapmak Bolu Belediyesi’ne, Belediye Başkanı Tanju Özcan’a düşer. Geçmiş dönemde Bolu Belediyesinden sağlanan imkanla Bolu’nun, Bolu halkının başına bela edilen E-Kent’e bir an önce dur denilmelidir.”

Erdal Tanrıverdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 4 ay Önce

Yazınız tamamen ön yargı ve bilgi eksikliği ile yazılmış.
E-Kent A.Ş. 2014 yılında ihaleye girerek ve en düşük teklifi vererek alan bir firmadır. Çalışmaları tamamen yasalara uygun ve ihale şartlarına uygundur. Bolu geçerli tüm kart ve biletlerin fiyatlarını ve Serbest kart, İndirimli kart gibi özellikle kartları belirleme yetkiside yine yasalara ve Seyahat Yöneltmeliklerine uygun olarak Bolu Belediyesi tarafından belirlenmektedir. Yani E-Kent A.Ş ne kart ve bilet fiyatlarını belirlemeye, ne de indirimli kartların vize tarihleri ve indirim oranlarını belirlemeye yetkilidir. Tamamen Belediyenin verdiği liste ile çalışmaktadır. Lise son sınıf öğrencilerininde kartları bu çerçevede 15 Hazirana kadar vizelidir. Bu tarihten sonra tam kart olarak geçmektedir. Öğrenci yeni bir belge getirir ise o duruma göre kartı vize yapılmaktadır. Saygılarımla,

SIRADAKİ HABER

banner133

banner129