Bu drone ilaçlama yapıyor

İlimizde drone ile birçok alanda görüntü çeken bir kişi, tarımsal alanda kullanılmak üzere ilaçlama dronu tasarladı.

Bu drone ilaçlama yapıyor

Haber: C. Kutay Aykan

İlimizde televizyon, sinema, mimarlık gibi birçok alanda drone ile görüntü ve fotoğraf çeken Murat Çalışır (40), hobi olarak başladığı işini geliştirmek için atölye kurdu. Atölyesinde tarımsal alanların ilaçlanmasında kullanılmak üzere drone yapmak için çalışmalara başlayan Çalışır, yaklaşık 3 yıl süren çalışmanın ardından, 10 litre ilaç kapasiteli drone geliştirdi.

İlimiz Karaçayır Mahallesi’ndeki bir tarlada drone ile tarımsal alanda uçuş gerçekleştiren Çalışır, yaklaşık 2 hektarlık alanı drone ile 10 dakika içerisinde ilaçladı. Yaptığı drone hakkında açıklamalarda bulunan Murat Çalışır, yaklaşık 15 yıldır radyo kontrollü model uçak hobisiyle uğraştığını, 10 yıldır da dronelerle ilgili gelişmeleri takip ettiğini belirterek, yaptığı ilaçlama dronenin maliyetinin piyasalarda satılanlardan çok ucuz olduğunu söyledi.

Droneların birçok alanda kullanıldığını dile getiren Çalışır, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bunlar arasında tarım sektörü de yer almakta. Ben Bolu'luyum ve çiftçi çocuğuyum. Hobi olarak başladığım bir şeyi nasıl bu sektörde kullanabilirim diye düşündüm ve 3 yıldır bunun üzerinde çalışıyorum. Çalışmalarım sonuç verdi ve ilaçlama dronunu yaptım. Aynı zamanda bu drone birçok alanda kullanılacak şekilde tasarlandı. Tarımda özel kameralar kullanılarak verimli ya da verimsiz yerlerin tespitinde kullanılabilir. Bunu havadan arazi taraması olarak yapabilmekteyiz. Bu drone ile ağaç dikimi ya da tohum atımı yapılabilmekte. Ağaç dikimi yapılırken belli bir hat üzerinde dikimi gerçekleşmekte. Bu da ya ip çekerek ya da özel ölçüm aletleri kullanılmakta. Drone üzerindeki GPS yardımı ile aşağıya yansıttığı bir lazer nokta vasıtası ile noktasal olarak hata yapmadan ağaç dikimi de yapılmakta."

Çalışır, drone teknolojisinin geleceğin teknolojisi olduğunu, yeni gelişmeleri takip etmeye devam edeceğini söyledi.

Erdal Tanrıverdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Caner Kahraman
Caner Kahraman - 5 ay Önce

1o dakikada 2 hektar alanı ilaçlama yapmasını bir çiftçi olarak anlamaya çalışıyorum.1 hektar alana yaklaşık 40 lt sulu ilaç atılır.2 hektarda 80lt yapar.Arkadaşımızın emek vererek yapmış olduğu dronun tankının kapasitesi ise 10lt. Sizin söylediğinize göre 10 dakikada 2 hektarı nasıl ilaçlayabiliyor.Tam 8 defa yere indirilip ilaç dolumu yapması gerekiyor.Aydınlatırsanız sevinirim.Murat Beyi de tebrik ederim.

SIRADAKİ HABER

banner133

banner129