BU “FATURA”YA NE DİYECEKSİN MÜDÜR BEY?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bolu İl Müdürlüğü ile Bolu İl Özel İdaresi ve Bolu Belediyesi arasındaki ceviz fidanı alış verişi şok gelişmeler yaşanıyor. Yaptığımız haberlerin gerçek olduğu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş’ın gazetemize gönderdiği cevap ve düzeltme yazısıyla bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

BU “FATURA”YA NE DİYECEKSİN MÜDÜR BEY?

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Geçtiğimiz hafta “Ortada bir yolsuzluk mu var?” başlıklı haberimiz üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş imzalı bir cevap ve düzeltme yazısında ortaya çok ilginç detaylar çıktı. İl Müdürü gazetemize yaptığı açıklamada; “ Bu çerçevede; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

2015 Yılı Ceviz Fidan Dağıtım Projesi kapsamında toplam 200.000TL. nin Bolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü hesabına aktarıldı haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Bolu İl Özel İdaresi tarafından 50.000 TL. ve Bolu Belediye Başkanlığınca 100.000 TL. olmak üzere toplam 150.000 TL finansman sağlanmış olup, proje kapsamında fidan alımı, nakliyesi ve basılı doküman alımı bulunmaktadır” ifadesine yer verdi.

Şimdi soruyoruz; sayın müdür, madem İl Özel İdaresi’nden 50 bin TL aldığınızı söylüyorsunuz ve bunu da resmi yazıyla tarafımıza gönderiyorsunuz. Biz de şunu sorma ihtiyacını duyuyoruz. “Müdürlüğünüz tarafından 26.11.2014 tarihinde İl Özel İdare Genel Sekreterliği'ne 10 bin adet tüplü ceviz fidanı karşılığı vergiden muaf olarak 140 bin TL’llik fatura nedir. Ayrıca yaklaşık maliyet cetvelinde yer alan 140 bin TL’lik miktar ne anlama geliyor. Bu iki belgeyi de başta Bolu Valisi Aydın Baruş olmak üzere kamuoyunun taktirine bırakıyoruz”

İŞTE TARAFIMIZA GELEN AÇIKLAMA

24 Ocak 2016 tarihinde Bolu merkez ve ilçelerinde dağıtılan ceviz fidanlarının dağıtımında hatalar yapıldığı ve yolsuzluk olabileceği iddiası ile "ORTADA BİR YOLSUZLUK VAR MI?" başlıklı kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verebilecek bir haber yayınlanmıştır.

Bu çerçevede; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

2015 Yılı Ceviz Fidan Dağıtım Projesi kapsamında toplam 200.000TL. nin Bolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü hesabına aktarıldı haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Bolu İl Özel İdaresi tarafından 50.0( TL. ve Bolu Belediye Başkanlığınca 100.000 TL. olmak üzere toplam 150.000 TL finansman sağlanmış olup, proje kapsamında fidan alımı, nakliyesi ve basılı doküman alımı bulunmaktadır. Proje kapsamında Isparta Eğridir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden 11.944adet tüplü ceviz fidanı temin edilerek Bolu il ve ilçelerimizdeki çiftçilere dağıtılmıştır.

Bolu Belediyesine ait bebek meyve bahçesine 5 bin adet ceviz fidanı verildiği ifadesi yanlış olup, iddia edildiği gibi 5.000 değil, 4.000 adet ceviz fidanı teslim edilmiştir. Bu fidanların çiftçi katkısı bulunmadığından fidan bedelinin tamamı söz konusu bütçeden karşılanmıştır.

Söz konusu fidanlar, Bakanlığımıza bağlı "Isparta Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü"nden 18 Kasım 2015 tarihinde alınarak 19 Kasım 2015 tarihinden itibaren Bolu İl ve İlçelerimizde dağıtılmıştır. Uygulanan proje ve fidan dağıtımına dair haber dağıtımın büyük oranda tamamlandığı 24 Kasım 2015 tarihinde İl Müdürlüğümüz internet sitesinde yayınlanmış olup, halen internet sitemizde mevcuttur. Yazın yapılan icraatın kış ortasında ilanı yapıldığı haberi doğru değildir.

2014 yılında kamu kuruluşlarında yeterli miktarda fidan bulunmadığından piyasadan temin yoluna gidilmiş olup, Özel sektörden alınması düşünülen tüm fidanların sağlık ve kalite kontrolleri muayene kabul ekibince ve yetkili devlet Laboratuvarlarınca yapılmıştır. Ancak gerekli kalite ve sağlık şartlarını sağlayamayan bu firmaların fidanları uygun görülmediğinden bu firmalardan fidan alımı yapılmamıştır. Üstelik bu firmaların ödedikleri teminatları hazineye irat kaydedilerek kamu ihalelerine girmeleri yasaklanmıştır. Varlık fidancılıktan hiç fidan alınmamış olup, geri de gönderilmemiştir. Bu firmaya 200.000 TL ödeme yapıldığı doğru olmayıp, hiçbir ödeme yapılmadığı gibi temin edemeyeceği malın teklifini vererek kamu hizmetinin aksamasına sebep olan bu firmalar hakkında ihale mevzuatı gereğince yaptırım uygulanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. İsmail TAŞ İl Müdürü

İŞTE BELGELER

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2016, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128