Bu feryada kulak verin

Yıllardır şehir merkezinde Bolu’nun yöresel ürünlerini satan ve aynı zamanda Bolu dışından gelen insanlara tanıtan satıcılar şimdilerde feryat ediyorlar. Belediye’nin arkasından Pazar yerine geçişte kapı önlerinde kendilerine verilen yerlerden dolayı cereyana maruz kaldıklarını söyleyen satıcılar yetkililerden çare istiyorlar.

 Bu feryada kulak verin

ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

Yıllardır Bolu caddelerinde mantar, tarhana, makarna, salça vs... gibi yöresel ürünler satan ve evlerine az da olsa ekmek götürebilmek için sabahın erken saatlerinden geç vakitlere kadar soğuk günlerde rüzgara sıcak günlerde güneşe dayanan “yöresel ürün elçilerimiz” şu sıralar yaşadıkları sıkıntıları gazetemize anlattılar.  Sürekli satış yaptıkları yerin değiştirildiğini dile getiren satıcılar; “bizi en son olarak bu kapalı alana getirdiler. Ama 3 kapının tam ortasında kalıyoruz. Cereyana maruz kalmaktan yataklara düşüyoruz. Bazı arkadaşlarımız tezgahlarını açamıyorlar bile. Satış yaptığımız yerin üstü kapalı tamam ama içeride oluşan soğuk hava dalgası bizleri mahvetti. Astım hastası olan arkadaşlarımız var. Sesimizi artık birileri duysun ve bize yardım etsin” şeklinde konuştular.

EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ

Daha önce Belediye’nin karşısındaki tarihi hamam civarında satış yaptıklarını ve az da olsa par kazandıklarını söyleyen satıcılar; “Cadde üzerinde iken para kazanıyorduk. İnsanlar sürekli sokaklarda oldukları için bizden alışveriş yapıyorlardı. Ürünlerimizi beğenen kişiler oldukça fazlaydı. Şimdi bizi bu kapalı yere yerleştirdiler. Aylık 75 lira kiramız var ama biz bırakın buradan evimize ekmek götürmeyi kiramızı bile çıkaramıyoruz. İlk kiraları veren arkadaşlarımız ikinciyi nasıl vereceklerini kara kara düşünüyorlar. 10 gündür daha bir tane bile satış yapamayan tezgahlar var. Bizler sadece bu satabildiğimiz ürünlerle geçimlerini sağlamaya çalışan insanlarız. Kimimizin öksüz çocuğu, kimimizin sakat kocası, kimimizin okuyan çocukları var. Biz para kazanamazsak nasıl olur da yaşarız. Bizlerin feryadına birileri ses versin. Tarihi hamamın yanındaki yere bizi tekrar yerleştirsinler. Yoksa bizler için yaşamak çok zor...” dediler.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128