Bu işbirliği Türkiye’yi Suudi Arabistan’a çevirir

CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün AKP’nin MHP ile işbirliği yaparak 'başörtülü seçilme yasağını' kaldırmak için adım atmaya hazırlandığını söyledi. İyigün; “Eğer kamuda...

Bu işbirliği Türkiye’yi Suudi Arabistan’a çevirir

CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün AKP’nin MHP ile işbirliği yaparak 'başörtülü seçilme yasağını' kaldırmak için adım atmaya hazırlandığını söyledi. İyigün; “Eğer kamuda göreceli de olsa başörtülü çalışma serbestîsi getirilirse Türkiye’nin tüm dünya tarafından övülen laik niteliği iyice kaybolur ve Mısır, Suudi Arabistan ya da İran gibi ülkelerden de farkımız kalmaz.” Şeklinde konuştu.

 

AK Parti ve MHP'nin kamuda başörtüsü konusunda işbirliğine yönelmelerine ilk tepki CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün’den geldi. Son 10 yılda Laiklikten verilen tavizlerin had safhaya ulaştığını AKP’nin bu konudaki sabıkasının herkes tarafından bilindiğini söyleyen İyigün; “Medeni ve çağdaş ülkelerde din kuralları ile devlet işleri birbirinden her zaman ayrılmıştır. Fransa ve Almanya gibi ülkelerde bunun örneklerini görmekteyiz. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’te bu gerçeği yıllar öncesinden görerek çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni bu ilkeler doğrultusunda şekillendirmiştir. Tarih kitapları din kuralları ile kalkınan bir ülkeyi yazmamaktadır. Kendisini Neo-Osmanlıcılık hülyalarına kaptıran AKP iktidarı Suriye’de yaşadığı fiyasko’dan sonra şimdi de Türkiye Cumhuriyeti’ni yeni bir maceraya sürüklemektedir. Türkiye ne Mısır’dır Ne İran’dır ne de Suriye’dir. Türkiye bugünlere gelmesini ve medeni bir ülke statüsüne kavuşmasını laik niteliğine borçludur. Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Laik olmak adam olmak demektir” der. Geldiği günden beri yaptığı uygulamalarla Türkiye’yi komşularıyla savaş haline getiren, dünyanın en pahalı benzinini, elektriğini, doğalgazını kullandıran, Avrupa birliğinin son ilerleme raporunda temel özgürlükler ve ifade özgürlükleri başta olmak üzere bir çok konuda yerden yere vurulan AKP iktidarı Türkiye’nin bütün sorunlarını çözmüş gibi yaklaşan yerel seçimlerinde etkisiyle gene popülist bir politikaya daha imza atarak ilk genel ve yerel seçimde 'başörtülü milletvekili' ve 'başörtülü belediye başkanı'nın seçilebilmesi ve de Yükseköğretimde ve kamuda başörtülü çalışma yasağının kaldırılması için yeni bir anayasa paketi üzerinde çalışmaya başlamıştır. Son aylarda birçok konuda hemfikir oldukları MHP’de bu konuda AKP’ye destek vermiştir.” Dedi.

 

Türkiye’nin Suudi Arabistan’dan farkı kalmaz

 

Bu durumu ilk kez dillendirme görevinin Has partiden Adalet ve Kalkınma partisine geçen Numan Kurtulmuş’a verildiğine dikkat çeken İyigün;  AKP, yılbaşı sonrasında çok önemli bir adıma hazırlanıyor. TBMM Uzlaşma Komisyonu'nun yavaş ilerlemesi nedeniyle önemli ve acil gördüğü konuları mini paketler halinde TBMM Genel Kurulu gündemine getirecek! AKP, MHP ile işbirliği yaparak 'başörtülü seçilme yasağını' kaldırmak, öğretmenlik, yargıçlık ve emniyet görevlisi gibi bazı meslekler hariç olmak üzere kamuda başörtülü çalışma serbestîsi getirmeyi planlıyor. Kendisine yakın STK'ların desteğini almayı amaçlayan AKP bu çerçevede kadınların seçilme, eğitim görme ve kamuda çalışma hakkı için ve de başörtüsü yasağının kaldırılması için adımlar atmaya başladı.Bu konudaki ilk adım AKP Kadın Kolları Başkanlığı ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda atıldı.İki rapor da TBMM Uzlaşma Komisyonu'na iletildi. AK Partili kurmaylar bu raporları büyüteç altına aldı. Eğer kamuda göreceli de olsa başörtülü çalışma serbestîsi getirilirse Türkiye’nin tüm dünya tarafından övülen laik niteliği iyice kaybolur ve Mısır, Suudi Arabistan ya da İran gibi ülkelerden de farkımız kalmaz. CHP olarak bunu engellemek için elimizden geleni yapacağız, gerekirse konuyu Avrupa insan hakları mahkemesine götüreceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER