Bu küstahlık cevapsız kalamaz

İran başkonsolosluğunun basın toplantısına gelen bayan muhabirlere başörtüsü dağıtarak zorla başını kapatmasına tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da tepki geldi. CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk...

Bu küstahlık cevapsız kalamaz

İran başkonsolosluğunun basın toplantısına gelen bayan muhabirlere başörtüsü dağıtarak zorla başını kapatmasına tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da tepki geldi. CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün bu uygulamanın Türkiye topraklarında yapılmasının büyük bir trajedi olduğunu söyleyerek” Bu duruma CHP olarak sessiz kalmayacağız” dedi.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı ve İran’ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına gelen kadın muhabirlere İranlı yetkililer başörtüsü vererek konsoloslukta bulundukları sürece takmaları gerektiğini söyledi. CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün bu uygulamanın Türkiye topraklarında yapılmasının büyük bir trajedi olduğunu söyleyerek; “Laik kimliğiyle dünya’da hayranlık uyandıran Atatürk Türkiye’sinde İran’ın İstanbul konsolosluğunun takındığı küstahça tavır Türkiye’nin yaptırım gücünün nerelerden nerelere geldiğinin en açık delili konumundadır. Üniversite ve kamu kurumlarında başörtüsü yüzünden fırtına koparan AKP zihniyeti söz konusu başı açık vatandaşlarımıza geldiğinde aynı hassasiyeti nedense gösterememektedir. Demokrasi, başörtüsü takanın kadar başı açık yaşayan kadınlarımız ve kızlarında hakkıdır. İran şeriatla yönetildiği için kendi topraklarında bu tür uygulamalara imza atabilmektedir. Zaten Şeriatta demokrasinin olmadığını son yaşanan örnek bir kez daha göstermiştir.” Dedi.

İran, Türk kadınlarını küçük düşürdü

 

Basın toplantısında başları zorla örtülen kadın muhabirlerin bu durumu başbakana şikâyet ettiklerinde Erdoğan’ın hangi tarafta yer alacağını merak ettiğini de sözlerine ekleyen İyigün; “Sanırım Sayın Erdoğan orası İran konsolosluğu, konsoloslukta kendi kanunlarını uygulamaya hakkı vardır diyecektir. Zaten İran ziyaretlerinde AKP’li bakanların eşlerinin şeriat kurallarına göre giyindiklerini gözlemleyebiliyoruz. Milenyum çağında hala Neo-Osmanlıcılık ve Siyasi Ümmetçilik peşinde koşan AKP iktidarı İran’ın bu küstahça tavrına neden olmakla kalmayıp ülkemiz kadınlarını da İran’lı kadınların seviyesine indirgenmesine neden olmuştur. Bu duruma CHP olarak sessiz kalmayacağız” biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124