Bu nasıl bir tezatlık?

Bolu Belediyesi ve Orman Genel Müdürlüğü soğuk kış şartlarında sokak hayvanlarının ve özellikle sokak kedileri için soğukta aç kalmaması ve donmaması için birçok proje imza attılar. Ancak bu konuda, Bolu Belediyesine bağlı Zabıta ekipleri önceki gün bir iş yerine tuttukları tutanakla büyük bir tezatlık örneği sergiledi.

Bu nasıl bir tezatlık?

Haber:  Semih BAYKAL

Bolu Belediyesi ve Bolu Orman Genel Müdürlüğü soğuk kış şartları altında yiyecek bulmaları zorlaşan sokak hayvanları için mama ve su bırakırken bir yanda da kedilerin soğuk havalarda donmaması için şehrin birçok yerine barınaklar yapıyordu. Bu konu da vatandaşları duyarlı olmaya çalışıyordu. Ancak önceki gün 15 yıldır şehir merkezinde esnaflık yapan ve Madrid adlı internet kafeyi işleten Olcay Özkök adlı vatandaşa Bolu Belediyesine bağlı Zabıta ekipleri tarafından iş yerinde kedi beslediği gerekçesiyle tutanak tutuldu. Belediye’ye bağlı Zabıta ekipleri tarafından tutulan bu tutanakla beraber insanların aklına Bu nasıl bir tezatlıktır? Sorusunu getirdi. Hem sen Belediye olarak sokak kedilerinin aç kalmaması, soğuktan donamaması için projeler yapacaksın ve bu konuda da vatandaşları duyarlı olmaya davet edeceksin hem de bu konuda duyarlı davranan vatandaşa tutanak tutacaksın. Bu yaşanan tezatlık nasıl giderilecek gerçekten merak konusu.

“KENDİLERİ YARDIMCI OLMADIĞI GİBİ BİR DE KÖSTEK OLUYORLAR”

Bolu’da 15 yıldır esnaflık yapan Olcay Özkök, işlettiği internet kafe hakkında tutulan bu tutanağa isyan etti. Özkök; “Bolu’da 15 yıldır esnaflık yaparım ve bu süre içerisinde de sokak kedilerini beslerim. Hiçbir şekilde Belediye’den de bu konuda destek yok. Ben kendi cebimden bu sokak kedilerini besliyorum. Şimdi beyefendiler kanuna göre umumiye açık işyerlerinde kedi beslenemez diyorlar. Bunlar zaten benim kedim değil, bunlar sokak kedisidir. Bu kedilerin Belediyenin Zabıta ekipleri, Veteriner Hizmetleri kurumu ve Hayvan Koruma Derneği tarafından toplanıp barınaklardan bakılması gerekiyor. Ama barınaklarda baktıkları da yok. Belediye’den iş yerimin karşısındaki boş park alanı için kedi evi de talep ettim. Ama halen bu konu da da çalışma olmadı. Bu konular da hiçbir ses seda yok ama benim iş yerinde kedi beslemem yasak. Kendileri yardımcı olmadığı gibi bir de köstek oluyorlar. İşyerime bahane bulmak için böyle bir yola başvurdular. İşyerimde kedi beslememin haricinde bir duvarların sıvasının dökük olduğunu tutanağa işlediler. Maksat bir başka bahane olsun” diye isyan etti.

“NEDEN ŞİMDİ SORUN OLDU?”

Özkök son olarak şunları ifade etti; “Ben kendi imkânlarımla sokak kedilerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Bunun ne kusuru ne mahsuru var. Ben bu tutanağı halen daha anlamış değilim. Ayrıca en başta dediğim gibi 15 yıldır kedi besliyorum. Bu zamana kadar her yıl zabıta ekipleri tarafından denetledim. Bu zamana kadar sorun olmadı da neden şimdi sorun oldu? Bunu da anlamış değilim. Bu sorunun bir önce yetkililer tarafından düzeltilmesini istiyorum” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 17:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Güleren Kapoğlu
Güleren Kapoğlu - 5 yıl Önce

Bu iş yeri komşumuz olur ve yıllardır hayvanseverliklerini takdir ettiğimiz gerçek anlamda insanlardır.Hatta komşu diğer esnaflara da defalarca örnek olarak göstermişimdir.Yaz,kış demeden sokak hayvanlarının mamalarını ve sularını eksik etmedikleri için alkışlıyor,uğradıkları haksızlığı da kınıyorum.

cem
cem - 5 yıl Önce

işyerinde kedi beslenir mi özrü kabahatinden büyük derler kedi besleyeceksen uygun ortamda besle oraya gelen müşterilerin sağlığını tehdit etme orası gıdayla ilgili bir işyeri belediye bunu daha önce niye görmemiş asıl ilginç olan bu bence ruhsat iptali için süre vermek bile oraya gelenlerin sağlığını tehdit etmektir suç ortada insan sağlığını tehdit eden bu tür işyerleri hemen kapatılmalı

habercilik!
habercilik! - 5 yıl Önce

nasıl bir habercilik anlayışı haber yapmadan önce insan biraz araştırır bu tür işyerlerinde kedi beslenmesi yasal mı diye asıl tezat bence sizin haberiniz olmuş bu tür gıdayla ilgili işyerlerinde evcil hayvan beslenmesi yasak bence tarım il müdürlüğü yetkilileri eğer denetim yapıyorlarsa! bu işletmeye ceza yazmaları gerekir kişi kendini ihbar etmiş tarım il müdürlüğü göreve haberi yapan arkadaşta ceza makbuzunun yarısını ödesin:)

Riskli davranış
Riskli davranış - 5 yıl Önce

oldukça insancıl fakat i̇ş yerinde sokak hayvanlarının sokulması bu hayvanların taşıdıkları bulaşıcı hastalıkları müşterilere bulaştırma riskini taşır. bu nedenle bu hayvanların en azından pire ve diğer parazitler açısından kontrol edilmesi gerekir.

ilker yazıcı
ilker yazıcı - 5 yıl Önce

göstermiş olduğunuz örnek davranıştan dolayı sizi tebrik ederim. muhtaç olan canlilara bakmak en büyük sevaptir.keşke herkes sizin kadar duyarlı olabilse.sakın o minik dostlardan vazgeçmeyin.

Yok yaa
Yok yaa - 5 yıl Önce

isyerinde hayvan olmaz diyenler,her yer iki ayakli hayvan dolu.(bombaci, hırsız, namussuz)buna ne diyeceksiniz ? bos konusmayin bari..

sorumluluk
sorumluluk - 5 yıl Önce

belediye kendi sorumluluğundaki bir işe yardımcı olan bu şahsa teşekkür edeceğine.... olmamış yani. şikayet edenler utansın, biz de besliyoruz işyerinde umarım buraya da uyarı vermezler :) fırın yapıyoruz işyerinde, anlaşılmıştır herhalde.

helal olsun
helal olsun - 5 yıl Önce

helal olsun. kediler mutfağında gezmiyorsa istediğin kadar kedi besleyebilirsin. helal olsun sana


SIRADAKİ HABER

banner128