Bu öneri bankacılığın kâbusu olur

Haber; Duygu Kaya   Tüketici Hakları Derneği genel merkezinin “13-14 Mart’ta bankalara gitmeyin, kredi kartı kullanmayın” çağrısına Bolu’dan ilginç bir öneri geldi. Mali müşavir Fahri...

Bu öneri bankacılığın kâbusu olur

Haber; Duygu Kaya

 

Tüketici Hakları Derneği genel merkezinin “13-14 Mart’ta bankalara gitmeyin, kredi kartı kullanmayın” çağrısına Bolu’dan ilginç bir öneri geldi. Mali müşavir Fahri Sofuoğlu bankalara 2 gün gitmemenin çok fazla bir şey ifade etmeyeceğini söyleyerek; “Bana göre en güzeli tüketicinin tasarruflarını, paralarını bankalardan çekmesidir.”Dedi.

 

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, bankaların 30 kalemde aldığı “Deli Dumrul” ücretlerine karşı tüketicilere “13-14 Mart’ta bankalara gitmeyin, kredi kartı kullanmayın” çağrısı yaptı. Bankaların tüketiciyi tuzağa düşürdüğünü öne süren Çakar, “Bankalar her yıl cebimizden 20 milyar lira hortumluyor. Bankalar, 365 gün tüketici avlıyor, 2 gün sinek avlasınlar” dedi. Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Fahri Sofuoğlu bankaların birçok işlem yaptığına dikkat çekerek;”Bankalar yapısı gereği para üzerinden para kazanıp sermayeye para akıtan kurumlardır. Kapitalist işleyiş açısından normal olan budur zaten. Vatandaşın her konuda olduğu gibi bu konuda da bilinçli olması gerekiyor. Kapitalist sistem, denetim için bankaları kullanıyor. Yakında internet üzerinden denetim yapılacak. Büyük şirketlerin faturaları bilgisayar üzerinden kesilecek. Kapitalizmin sağlayıcısı devlet bu sistemi yürütecek. Bu durum tüketici yararına değildir tamamen sistem yararına bir durumdur.” Dedi.

 

 

Vatandaşlar tasarruflarını bankalardan çekerek tepki gösterebilirler

 

“Ekonomik durumun riskli olması nedeniyle ÖTV kalıcı oldu. “ diyen Sofuoğlu; “Bu durum tüketici yararına değildir tamamen sistem yararına bir durumdur. Tüm meslek odaları, mükelleflerin yüksek vergi oranlarıyla mücadele etmesi gerekmektedir. Tüketici Hakları Derneği başkanının yaptığı çağrıyı açıkçası çok uygulanabilir bulmuyorum.1873 öncesinde kapitalist sistemde halkın makineleri kırması olayına benziyor. Halk sisteme karşı çıkmak için makineleri kırdı ve’’makine kırıcılar’’ olarak ilan edildiler. Fakat bu durum sisteme zarar vermedi. Kapitalizmin işleyişine olumsuz bir etki yapmadı. Bence bankalara iki gün gitmeyin çağrısı yerine insanlar hızlı bir şekilde bilinçlendirilmelidir. Uluslararası sermayenin egemenliğini sağlayan bankalardır, bankaya 2 gün gitmemek olmaz, yine mağdur olacak olan insanlardır.2 gün bankaya gitmeyerek yapman gereken ödemeleri yapma bakalım neler oluyor. Bana göre en güzeli tüketicinin tasarruflarını, paralarını bankalardan çekmesidir. Bakın o zaman bankalar nasıl dosya masrafsız, 0.7 faizle kredi diye bağıracaklar.” Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER