BU ÜÇ SATIRI NİYE YAZDINIZ ?

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı...

BU ÜÇ SATIRI NİYE YAZDINIZ ?


Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Yaşamda ayrıntılar çok önemlidir. Düşününün bir doktor ayrıntılara dikkat etmese hastalara doğru teşhis koyup doğru tedavi yapabilir mi? ya da bir mimar yapacağı binanın planını çizerken ayrıntılara dikkat etmeyip bir şeyleri atlasa o bina sağlam olur mu? Ve bir makyöz hanımlara makyaj yaparken ayrıntılara dikkat etmeyip elindeki malzemeleri doğru kullanmasa hanımlar bu kadar güzel olur mu?

Tamam, tamam son örnek olmadı hanımlar her halleriyle güzeldir deyip yüzlerde hafif bir tebessüm bırakarak makyaj konusunu kapatalım. Anlatmaya çalıştığım gibi yaşamımızda ayrıntılar çok önemlidir ayrıntılar ya yaşamımızı güzelleştirir ya da yaşamımızı zorlaştırır. Eminim şimdi onur niye bunları anlatıyor. Yine bir şeyler yakalamış diye meraklandınız değil mi?

Evet, ayrıntı gibi gözüken bir şey yakaladım, yakaladığım şeyi görünce bir engellenen olarak güleyim mi, ağlayayım mı? Bilemedim. İzin verirseniz sizinle bu ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. İlk önce şunu söyleyeyim. Biliyorsunuz Engel sahibi insanlar askerlikten muaf tutulurlar. Yani doktorlar bu kişi askerlik şartlarına dayanamaz diye rapor verdiğinde askere gitmezler.

Yine biliyorsunuz ülkemizin gündeminde bedelli askerlik tasarısı var. Bu tasarı geçtiğimiz pazartesi günü Türküye Büyük Millet Meçlisine verildi. Kabul edilir edilmez o benim için önemli değil. Ancak bu tasarıyı hazırlayanlar. İçine 3 satırlık bir madde koymuşlar. Bu madde bence engel sahipleriyle alay eden dalga gecen bir madde

Aynen yazıyorum maddeyi:” Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.”

Yani bunun Türkçesini yetkililer şöyle açıkladı. “ İsteyen engelliler 15 bin TL verip 21 günlük askerlikten muaf olup askerlik yaptı belgesi alabilecekler. “ şimdi soruyorum askerlik niye yapılır zorlu şartlarda vatanı korumak için. Hatta bir savaş halinde bu askerlik yaptı belgesini verdiğiniz kişileri tekrar askere çağırabilirsiniz. Bunda bir sıkıntı yok

Peki, siz bu 3 satırla, askerlik şartlarına elverişli olmayan. Kişilere de askerlik yaptı belgesi veriyorsunuz bu doğru mu? Sonra bildiğim kadarıyla isteyen engel sahipleri zaten sembolik olarak asker üniforması giyip bir günde olsa askerlik yapıyorlar bir bakıma heveslerini alıyorlar zaten. Durum böyleyken bu maddeye ve engellilerle ilgili askerlik açıklamasına ne gerek var. Böyle maddeler ve açıklamalarla insanların yapamadığı şeyleri yüzüne niye vuruyorsunuz?

Birde adamlar sağlık sebebiyle zaten muaflar niye 15 bin TL versinler. Hadi verdiler diyelim Allah korusun bir acil durumda askerlik belgesi olan herkes gelsin dediğinizde ne olacak?  şimdi “ askerlik yaptı belgesi anılırsa daha kolay iş bulunmuyor mu ?” diye düşünenler olabilir. Askerlik belgesi alınca engeliniz yok olmuyor ki! Keşke böyle bir yol olsa bedelini verip engelleri yok etsek ama öyle bir şey yok. Eskiden devlet dairelerinde kullanılan çürük raporu denilen bir belge vardı. Ama artık devlet tarafından insanlara çürük, özürlü, sakat denilmesi de yasaklandı. Dolayısıyla şimdi böyle bir durumda yok.

İyide de “Bu tasarıya bu 3 satır niye yazıldı. Niye açıklamalar ile insanların yetersiz olan yönleri vurgulandı? “ size burada birçok neden sayabilirim. Ancak bence bunların en önemli nedeni bu tasarıyı hazırlayanların ve ülkeyi yönetenlerin engellenen insanlar konusunda yeterli bilgiye ve donanıma sahip olmamalarıdır. Eğer yeterli bilgiye ve donanıma sahip olsalardı. Bu 3 satırı yazmazlardı. Eğer bizim bu konuda yaşadıklarımızı hissettiklerimizi anlasalardı böyle açıklamalar yapmazlardı ve Türkiye Büyük Millet Meçlisinde tasarıyı inceleyenlerden burası olmamış diyenler olurdu. Maalesef hiç kimseden bu konuda bir ses çıkmadı.

Bakın belki de bu 3 satırı ve kısa açıklamaları ayrıntı diye gözden kaçırıyoruz önemsemiyoruz ama böyle yaparak insanların yetersizliklerini yüzüne vurmuş oluyoruz onları üzüyoruz ve hiç uygulanmayacak, uygulansa da bir sürü problemi beraberinde getirecek bir maddeyi yasalaştırıyoruz. Hâlbuki bu tasarıları hazırlarken insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefleyip bir doktor bir mimar titizliğinde hiçbir şeyi gözden kaçırmadan bu işleri yapmalıyız ve önce insan demeliyiz insanların yaşama koşullarını düşünmeliyiz. Ancak bunları yaparsak hep birlikte engelleri aşabiliriz….

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolu Olay Gündem gazetesi… 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 00:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128