Bu ülkeyi Çanakkale ruhu ayakta tutuyor

Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen ‘Destanlaşan Çanakkale’ adlı programda konuşan tarihçi yazar Mustafa Turan Çanakkale zaferinin önemine dikkat çekerek; “Çanakkale’ye...

Bu ülkeyi Çanakkale ruhu ayakta tutuyor

Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen ‘Destanlaşan Çanakkale’ adlı programda konuşan tarihçi yazar Mustafa Turan Çanakkale zaferinin önemine dikkat çekerek; “Çanakkale’ye gelen ziyaretçilerin pek çoğu sanki bir turistik gezi yapar gibi şehitlikleri dolaşıyor. Bu durum beni çok üzüyor.” dedi.

 

 

Çanakkale Zaferi ve İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümü münasebetiyle İl Müftülüğü tarafından Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde bir program düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından İl Müftüsü Mehmet Şahin'in konuşması ile devam etti. Tarihimizin altın levhalarla dolu olduğunu söyleyen İl Müftüsü Mehmet Şahin konuşmasında, “Tarihimiz epeyce uzun olduğundan tarih içerisindeki o güzelim levhaların bir kısmı görünmez hale gelmiştir. Ecdadımız o pasları, kirleri silerek pırıl pırıl hale getirmiştirler. Bunlar içerisinde bir levha vardır ki, biz görmek istemesek bile kendini gösterir. Bu Çanakkale Zaferi’dir. Bu zaferi cilalayan da İstiklal Marşımızdır. Bunlar bizim şeref levhamızdır” diye konuştu. Müftü Şahin’in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından İstiklal Marşı’nın 10 kıtası ezbere okundu. Ardından ‘Destanlaşan Çanakkale’ adlı bir sunum hazırlayan tarihçi yazar Mustafa Turan, salondaki davetlilere seslendi. Tarihimizde birçok zafer olduğunu fakat Çanakkale Zaferi’nin çok başka olduğunu belirten Turan, kendi yaşından fazla Çanakkale’ye gittiğini belirterek oradaki izlenimlerini anlattı. Tarihçi ve Yazar Turan, “Her Çanakkale’ye gidişimde oradan ayrılırken ruhum, soğuk bir demir kızgın ateşten nasıl çıkarsa öyle üzgün ve kırgın dönerdim. Zira Şairimiz: ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, Düşün altında binlerce kefensiz yatanı, Sen şehit oğlusun, incitme yazıktır atanı’ derken, Çanakkale’ye gelen ziyaretçilerin pek çoğu, bu mısralarda ifadesini bulan şuur ve bilinçten uzak bir vaziyette, özellikle kızlı erkekli gençlerin fıkırdaşarak, sanki bir turistik gezi yapar gibi şehitlikleri dolaştıklarını, hatta oralara aşk sloganı yazacak kadar, meselenin özünden habersiz gezdiklerini üzülerek müşahede etmişimdir. Eğer bu davranış; cehaletten değilse, gaflet ve dalalettendir diye iç çekmişimdir” diye konuştu.3-5 dakikalık savaş sahnelerini ekrana getirip, izleyicilere Çanakkale’de sanal bir gezi de yaptıran tarihçi yazar Mustafa Turan, adeta izleyiciyi kare kare slaytlarla Çanakkale savaşları ile buluşturarak, duyguları en üst seviyede hissettirdi. Tarihçi ve Yazar Mustafa Turan'ın konferansının ardından Birol Karakaya tarafından Ney eşliğinde "Çanakkale Şehitlerine" Kasidesini söyledi. Programının sonunda Vali İbrahim Özçimen Tarihçi Yazar Mustafa Turan'a aktarmış olduğu bilgilerden dolayı teşekkür ederek çiçek verildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER