Bu uyarılar üniversite kazandırır

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk ve ergen psikiyatri Anabilim Dalı üyesi Yrd. Doç. Dr. Evren Tufan hafta sonunda gerçekleştirilecek olan Lisans Yerleştirme Sınavı ile ilgili olarak önemli...

Bu uyarılar üniversite kazandırır

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk ve ergen psikiyatri Anabilim Dalı üyesi Yrd. Doç. Dr. Evren Tufan hafta sonunda gerçekleştirilecek olan Lisans Yerleştirme Sınavı ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk ve ergen psikiyatri Anabilim Dalı üyesi Yrd. Doç. Dr. Evren Tufan, sınav kaygısının öğrencilerin bildiği soruların doğru şıkkını gözünden kaçırmasına neden olduğunu söyledi. Tufan hafta sonunda yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) öncesi sınav kaygısına dikkat çekerek, önemli derecede sınav kaygısının başarısızlığa, umutsuzluğa ve soruların doğru şıkkının gözden kaçmasına neden olduğunu belirtti. Sınava girecek öğrencilerin sınav salonuna girmeden önce arkadaşları ile sınav sohbetinden kaçınması gerektiğini belirten Tufan, ''Öğrenciler sınava girecekleri yerlerin kapısında arkadaşları ile son denemede ne yaptığına dair konuşma yapmamalı. Böyle konuşmalar heyecanı artırır. O heyecanla sınava başladığında soruların doğru şıkkını gözünden kaçırabilir. Bizim önerimiz, sınav gününden bir kaç gün önce çalışmaya ve sınav hakkında konuşmaya son verilmesi yönündedir'' dedi. Yrd. Doç. Dr. Evren Tufan, sınava birkaç gün kala öğrencilerin sevdiği bir aktiviteyi yaparak, ailesiyle vakit geçirmesinin önemine dikkat çekerek “ Son gün ise iyi bir yürüyüş yapmak ve ılık bir süt içip sonra sıcak banyo yapmak kişinin uykusunu kolaylaştıracaktır. Sınav günü sabah kalktığınızda sağlam bir kahvaltı yapın. Sınav yerini mümkün olduğunca önceden görün. Öğrencinin sınava nerede gireceğini bilmesi, sınav kaygısını ve endişesini azaltacaktır. Sınavda Öğrencilerin en iyi bildikleri ve sevdikleri dersten başlamaları onlar için moral olacaktır. Zor bir dersin sorusundan başladığında ben baştan zorlanıyorsam işim çok zor gibi düşüncelere kapılabilirler. Öğrenciler bildiği dersin sorularından başlarsa kendine güveni hemen gelecektir.''şeklinde konuştu.
    

Başka bir yarın olduğu unutulmamalı

Sınav öncesinde ve sonrasında ailelerin çocuklarına karşı olumlu yaklaşması gerektiğini kaydeden Tufan, “Sınavdan sonra öğrenci bir iki hafta dinlenmeli. Sınav hakkında fazla konuşulmamalı. Sınav sonucu açıklandıktan sonra sonucu ne olursa olsun aileler birbirlerini suçlamamalı. Her zaman bir başka fırsat olduğu, bir başka yarın olduğu unutulmamalı” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128