Bu Yasaklar Kepenk Kapattırır

AK Parti hükümeti MHP’nin de desteğiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok tartışılacak kararlarından birinin daha altına imzasını attı. Meclisten geçen alkol düzenlemesi ile ilgili konuşan Başbakan Erdoğan, "Gece gündüz içen, kafa kıyak gezen bir nesil istemiyoruz. Uyanık olacak, diri olacak, bilgi ile mücehhez olacak. Böyle bir nesil istiyoruz'' dedi. Biz de konuyu Bolu’da iş yapan Tekel büfesi işletmecilerine sorduk. Esnaflar kararı politik bulduklarını bu kararın içki satışlarını daha da arttıracağını ve kaçak içki satışlarını sigarada olduğu gibi patlatacağını savundular.

Bu Yasaklar Kepenk Kapattırır
 Haber; Duygu Kaya

 

AK Parti önceki gece yarısı verdiği önergelerle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yumuşattığı alkol tüketim ve satış yasağını genişletti. Getirilen yasaklar tekel bayi sahiplerini çileden çıkartacağa benziyor. Buna göre saat 22.00 ile 06.00 arasında perakende içki satışı söz konusu olmayacak. Yasağa uymayan büfe ve marketlere 20 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek. O saatte içki içmek isteyen, evinde alkollü içecek yoksa bar ya restoranlara gitmek zorunda kalacak. AK Parti, televizyon, dizi, film ve müzik kliplerinde içki görüntüsünü de yasakladı. Alkol görüntüleri buzlanacak.  Alkol yasağını RTÜK denetleyip, idari para cezası verecek.18 yaşından küçüklere içki sunumu yapan ve satanlara 1 yıl hapis cezası verilecek. Ambalajının üzerinde içkinin zararlarına yönelik uyarı yazısı koymayan firmaların tüm ürünlerine el konularak, mülkiyeti kamuya geçecek. Bizde konuyu Bolu Olay gazetesi olarak Bolu’daki Tekel büfelerine sorduk.

 

 

“Bu yasak işe yaramaz”

Serkan Sakcı\Saki Tekel

Çoğu yerde olduğu gibi Bolu’da da 22.00’dan sonra içki alınır satılır. Bu yasadan sonra 22.00’dan sonra kapatırım dükkânı ne yapayım. Sigara satmak içinde bekleyemeyiz. İçki yasağı olduğunda belli bir saatten sonra kimse dışarı çıkmaz ki. İçki alacak olan örneğin saat 21.00 gibi yine çıkar alır içkisini.Bu yasak işe yaramaz yani. Bu bir tür ileriki yasaklar için bir alt yapı hazırlamaktır aslında. Tamamen içkiye yasak getirmek için yapılan bir ön uygulamadır. Avrupa’da da böyle uygulanıyormuş. Avrupa ile Türkiye’nin yapısı aynı mı bunu bir düşünelim.  Bizdeki hükümetin planları daha farklı.  Fakat şunu bilmeliler bir taraftan oy alırken bir taraftan kaybediyorlar. Artık her şeyi kendilerine göre onaylıyorlar.

 

 

“Şeriat istemiyoruz biz”

 

Nurten Pektaş \ Truva Tekel

Ben Bu yasağın karşısındayım. Gerekirse Ankara’ya kadar yürürüm. Ben zaten 22.00’dan sonra içki satışı yapıyorum. Gündüz kimse alkol almıyor ki. Şeriat istemiyoruz biz. Zaten belediye başkanı yolları kapatarak bizi mağdur etti. Satışlarımız düştü. O zaman Başbakan bana her ay 2 bin lira versin bende gidip evimde oturayım. Biz vekil değiliz vekil maaşı almıyoruz. Evde insan bakıyoruz. Tekellerin kooperatifi varmış gerekirse oraya kadar gideriz.

 

 

“Bu uygulamayla korsan satışlar patlayacak”

Sefer Şen \Şen Tekel

Bu yasak işlerimizi %30 oranında düşürür. Bunun bir cezai yaptırımı da olacak belli ki. Müşteri ile bizi baş başa bırakacak bu uygulama. Müşteri gelecek alkol isteyecek ben veremeyeceğim sonra tartışacağız. O yüzden mecbur saat 22.00’dan sonra kapatacağız dükkânlarımızı. Fakat bu uygulamayla korsan satışlar patlayacak. Onlara yol açılmış olacak. Sigaraya da kısıtlama getirmişti ne oldu sigara kaçakçılığı arttı. Yasakların üzerine gider bu millet. Yasaklar engellenemez. Düşünün 18 yaşından küçüğe sigara alkol satmıyorum ben fakat dışarıdan yaşı büyük olan birine aldırıyorlar.

                                 

İşte O Yasaklar

-Alkollü içkiler, 22.00 ve 06.00 arasında marketlerde ve büfelerde perakende olarak satılamayacak. Yasağa uymayan büfe ve marketlere 20 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek.

-Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilmeyecek. Bu yasağa uymayanlara RTÜK tarafından 5 bin Türk lirasından 200 bin Türk lirasına kadar ceza kesilecek.

- 18 yaşını doldurmayan kişilere içki sunumu yapan ve satan kişilere “sağlık için tehlikeli madde temininden” 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra10 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek

-Türkiye’de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajına, içkinin zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarı mesajı, resim, şekil veya grafik konulacak. Uyarı mesajını taşımayan alkollü içkiler satılamayacak.  Uyarı mesajının şekli, boyutu ve içeriğine Sağlı Bakanlığı’nın görüşü alınarak Tütün ve Alkol Piyasasını Düzenleme Kurumu karar verecek.

-Alkol satış ruhsatı olan tesisler ile market ve büfelerin, örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler ile arasında en az 100 metre mesafe bulunması şartı aranacak. Turizm belgeli işletmelerde bu koşul aranmayacak. Ruhsat satış iznini bu yasadan önce alanlar, kapsam dışı olacak.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2013, 18:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alico
Alico - 7 yıl Önce

bunlar cemaatin çocugu sandı bizi cemaat ne derse kılavuzu o yöne giderya ozaman demokrasi cumhuriyet hepsi yalan sizin aklınızda komunizim ve faşizim karması bir yapı var ? ozaman neden yıllardır demokratik bir ortam oluşturuyoruz diyorsunuz neden insanları kandırıyorsunuz sizi köleleştiriyoruz desenize ?

SIRADAKİ HABER

banner128