Bu yıl Bolu’da 385 esnaf iflas etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Esnaf ve Sanatkarlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Bu yılın ilk 8 ayında Bolu’da iflas eden esnaf sayısı 385 olarak kayıtlara geçti” dedi.

Bu yıl Bolu’da 385 esnaf iflas etti

CHP'li Ağbaba, "Bu yılın ilk 8 ayında 81 ilde toplam iflas eden esnaf sayısı 74 bin 581 olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yılın ilk 8 ayında iflas eden esnaf sayısı 61 bin 736 iken bu yılın ilk 8 ayına göre yüzde 20’lik bir artış söz konusu."

dedi. CHP Esnaf ve Sanatkarlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yılın ilk 8 ayında 81 ildeki toplam iflas sayısını il il açıkladı. Ağbaba’nın hazırladığı tabloya göre, yılın ilk 8 ayında ülke genelinde 74 bin 581 esnaf iflas ederken, iflasın en çok yaşandığı şehirler İstanbul,İzmir , Ankara, Antalya ve Bursa oldu. İstanbul’da 7 bin 82 esnaf iflası yaşanırken; İzmir’de 5144, Ankara’da 4 bin 61, Antalya’da 3 bin 583 ve Bursa’da ise 3 bin 164 esnaf iflas etti.

Ağbaba, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ekonomik kriz derinleştikçe, girdi maliyetleri arttıkça ve faturalar kabardıkça esnafların ekmek teknesi, tek tek ellerinden kayıp gidiyor. Esnaflara pandemi döneminde yapılan 3 bin 5 bin TL’lik yardımlar yapılırken, esnaflara destek olarak banka ve esnaf kefalet kredileri gösterildi. Esnaf pandemi sonrası ise artan girdi maliyetleri, yüksek fatura zamları ile karşı karşıya kalırken, geçmiş dönem borçları altında ezilmeye devam etti. Sattığı ürünü ertesi gün daha fazla maliyetle almak zorunda kalan esnaflarımız bir de artan faturalar nedeniyle ekmek teknelerini ellerinden çıkarmak zorunda kalıyor. Esnafları bankalara ve esnaf kefalet kredilerine olan borçlarının faizleri silinmedikçe, özellikle faturalarda esnaflarımıza yönelik tarifeler getirilmedikçe yılsonuna kadar esnaf iflaslarındaki artış ne yazık ki geçen yıl olduğu gibi 100 bini aşabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER