Bugün günlerden can Azerbaycan! Bugün günlerden can Hocalı!

24 yıl önce 26 Şubat 1992 tarihinde Azebaycan’ın dağlık Karabağ bölgesinde Hocalı kasabasında Ermeni çeteleri tarafından yapılan katliamın ardından tarihe Hocalı Katliamı olarak geçen olayın yıl dönümünde Bolu Ülkü ocakları Başkanı Adem Evcil basın açıklaması yaptı. Evcil; “Hocalıyı unutmayacağız, Unutturmayacağız” dedi.

Bugün günlerden can Azerbaycan! Bugün günlerden can Hocalı!

Haber: Semih BAYKAL

Bolu Ülkü Ocakları Başkanı Adem Evcil yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; “Dünyanın görmezden geldiği Hocalı katliamının seneyi devriyesindeyiz. 24 sene önce bugün Azerbaycan resmi kaynaklarına göre,1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat'a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışını kapadılar.83 çocuk,206 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 soydaşımız vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı. Sekiz aile tamamen yok oldu,487 kişi sakat kaldı ve 1275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 68'i kadın ve 28'i çocuk toplam 150 kişinin ise hala akibeti belli değildir. Dünyanın birçok ülkesinin asılsız iddialarla Türkiye'yi suçladığı, meclislerinden geçirdiği sözde ermeni soykırımı tezlerinin yalanlandığı yerdir hocalı! İnsanlık tarihinin gördüğü en acımasız katliamlardan birinin dünyanın gözü önünde yapıldığı yerdir Hocalı! Masum insanların katledildiği, hamile kadınların karınlarının yarılıp çocuklarının çıkarıldığı,çocukların derilerinin yüzüldüğü,yaşlıların kurşuna dizildiği yerdir” diye söyledi.

“CANDIR HOCALI, OLUK OLUK KANDIR!”

Evcil son olarak; “Soykırımın 24.senesinde rahmeti rahmana kavuşan soydaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Dünyanın unuttuğu ve sessiz kaldığı Hocalıyı unutmayacağız, Unutturmayacağız! 2 Devlet Tek Millet Can Azerbaycan’a selam olsun! Allah Türkü Korusun ve Yüceltsin” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128