BUNLARA PARA VERMEYİN !

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı...

BUNLARA PARA VERMEYİN !


Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...
Biliyorsunuz ramazan ayının sonlarındayız ve bugünlerde her ramazan ayında olduğu gibi yardımlaşma konusunda biraz daha hassasız. Çünkü ramazan demek birazda yardımlaşma demek. Peki, hiç düşündünüz mü? İnsanlara yardım etmek için ne yapıyoruz ve gerçekten yardım edebiliyor muyuz?  Biliyorum bazıları yine bana kızacak lakin benim cevabım Hayır. Biz millet olarak yardım etmeyi bilmiyoruz ve bu yardım etmeyi bilmememizden en çokta engellenen insanlar etkileniyor. Niye derseniz hemen anlatayım.

Demin sosyal medyada dolaşırken bir videoya rastladım. İzin verirseniz size o videodaki olayı anlatacağım ve birkaç tane soru soracağım. Şimdi diyelim ki yolda koltuk değnekleriyle yürüyorsunuz. Karşıdan karşıya geçmeniz gerekiyor. Yolun boşalmasını trafiğin birazcık yavaşlamasını beklerken. Biri arkadan geliyor yardım etmek amacıyla sizi kucağına alıyor karşıdan karşıya geçiriyor. Böyle bir durum hoşunuza gider mi?

Bu anlattığım durum benim engellenen biri olarak hiç sevmediğim bir davranış biçimidir ve ne yazık ki bir engellenen olarak sıkça karşılaştığım bir durumdur. İşte az önce izlediğim video görüntülerinde de aynen bu olay yaşandı. Yani engellenen bir arkadaşımıza kontrolsüz yardım yapıldı. Evet, belki olayda herkes iyi niyetliydi ama bence bu şekilde yapılan kontrolsüz yardım hareketleri pekte yardım olmuyor

Mesela orada o arkadaş arkadaşımızı kucağına almak yerine yolun ortasına dikilip aynen bir trafik polisi gibi araç sürücülerine engel sahibi arkadaşımızı gösterip o karşıdan karşıya geçene kadar trafiği durdurmalıydı ya da yavaşlatmalıydı. İşte o zaman doğru hareket ve yardım olurdu. Aslında anlattığım gibi kontrolsüz yardımları insanlar kendilerini mutlu etmek için yaparlar ancak yardım etmenin amacı yardım eden değil, yardım edilen kişinin mutlu olmasıdır. Maalesef günümüzde biz bunları unutmaya başladık. Buda hiç iyi bir şey değil!

Birde tabi Ramazan ayını fırsat bilip insanların iyi niyetlerini suistimal edenler var. Mesela sağlıklı insanlar sandalyeye oturup engelliyim diyerek kapı kapı dolaşıp dilencilik yapıyorlar. Tabi bunu daha da kötüsü var. O da engellenen arkadaşlarımızın bilgileri dışında kapı kapı dolaşıp isimlerini kullanarak para topluyoruz diyenler yapıyor. Ne olur bu tür istismarcılara özellikle ramazan ayında dikkat edin elinde para topladığına dair belgesi olmayan tanımadığınız kişilere para vermeyin.

Bakın bir insana yardım etmek belki de dünyanın en güzel şeylerinden biridir. Ancak yapılan şeyin gerçek manada yardım olması için doğru yerde, doğru şekilde, doğru kişiye yapılması gerekir. Yardım edenin asla ben şu kadar kişiye yardım ettim, şunları yaptım diye övünmemesi gerekir. Unutulmamalıdır ki yardımlar gizli kalırsa ve kontrollü olursa yardımdır. Her tarafta anlatılıyorsa yardım edilenin gururu kırılıyorsa olay yardım kisvesi altında başka bir şeye dönüşür.

İşte bu yüzden birine yardım ederken kontrolsüz ve dikkatsiz yardımlar yapmamalıyız. Hele hele Engelli dediğiniz kişiler işin içindeyse daha da dikkatli olmalıyız! Eğer biz yardımları doğru kişilere, doğru şekilde yapabilirsek ben inanıyorum önümüze çıkan birçok engeli, birçok zorluğu kolaylıkla aşabiliriz.

Bu arada bu yazım ramazanın son köşe yazısı oluyor gelecek hafta yazı günü bayram tatiline denk geldiği için yazılara bayramdan sonraki hafta devam edeceğim. Bu yüzden sizden ufak bir ricam var. Bayram ziyaretleri sırasında engel sahibi arkadaşlarımızla karşılaşırsanız onlara dokunmayı, gülümseyerek sıcacık bir selam vermeyi ihmal etmeyin. Çünkü bazen bir gülümseme bile engelleri ortadan kaldırabilir! Şimdiden bayramınızı kutlar herkese sevdikleriyle beraber şeker tadında bir bayram dilerim. Bayramdan sonra görüşmek dileğiyle…

 

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren Özge Nur Dilber – Bolu Olay Gündem Gazetesi…

 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 00:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128