Bunu yapanlar insanlıklarından utanmalıdır

Dağkent sakinleri ile Toki 1.Etap ve 2.Etap temsilcileri ortak olarak düzenledikleri basın toplantısıyla Dağkent Mahallesindeki otoyol tarafında bulunan Tavuk kümeslerinin yaydığı pis kokulardan şikâyetçi olduklarını söylediler. Söz konusu kümeslerden çıkan tavuk ve hindi gübrelerinin traktörle Dağkent sınırının hemen dibine döküldüğünü vurgulayan Dağkent muhtarı Muammer Özkan bu yüzden Dağkent’te yaşamanın imkânsız bir hale geldiğini geçtiğimiz hafta 3 ailenin söz konusu koku yüzünden başka kentlere gitmek zorunda kaldığını ifade etti. Özkan; “Bolu valiliği ve Bolu belediyesinin gerekeni yaparak binlerce kişiyi bu mağduriyetten kurtarmasını bekliyoruz” dedi.

Bunu yapanlar insanlıklarından utanmalıdır
 Dağkent sınırında Civril Köyü Mevkiinde bir tarlaya serilen kanatlı gübrelerinin yaydığı koku binlerce insanın yaşamını cehenneme çevirdi. Konu ile ilgili olarak gerekli yerlerle yazışmalarda bulunmalarına rağmen bürokrasinin ağır işlemesi yüzünden bir sonuç alamadıklarını söyleyen Dağkent Mahallesi Muhtarı Muammer Özkan “Burada Gökdemirlere ait kümesler otoyola iki km mesafede yer alıyor yine Ahmet Akdağ’a ait 3 adet hindi kümesi de burada yer alıyor. Birde bu kümeslerden çıkan özellikle hindi gübreleri traktörlerle hemen Dağkent sınırının dibindeki açık araziye dökülüyor. Geçtiğimiz Cumartesi tüm Dağkent ve Toki 1.Etap ve 2.Etap sakinleri yayılan kokular yüzünden evlerinin pencerelerini bile açamaz bir konuma geldiler. Bu bölgede yaklaşık 6000 kişi yaşıyor. Binlerce insan artık bu çevre rezaletine son verilmesini bekliyor” biçiminde konuştu. Dağkent Mahallesi Muhtarı Muammer Özkan “Bu bölgede Dağkent ve TOKİ’lerde ikamet eden sakinlerin ne tür sıkıntılar içerisinde olduğunu tepkilerini her ne şekilde dışa vurduklarını çok iyi biliyorum. 5 yıl benim dönemimde,  2 yıldan fazla benden önceki muhtar döneminde bu sıkıntılar vardı. benden önce ve benim dönemimde inanın resmi yazışmalarımız en az 10 defa olmuştur. Bu özel toplantılarda yetkililere aktardığımız hariç yazışmalar; Tarım İl Müdürlüğü’ne, Valilik kanalıyla Çevre İl Müdürlüğü’ne, ruhsatlandırma ve inşaat döneminde Bolu Belediyemizle bir sürü yazışma yapıldı. Ancak kalıcı sonuca varamadık.” Dedi.

 

 

Kümes sahipleri hala bu tabloyu savunuyor

 

 

Daha önceden günde 7-8 kere aralıklarla salınan kokular, özellikle ikindi ve akşam saatlerinde daha da yoğundu. Diyerek sözlerini sürdüren Özkan; “Son dönemde koku biraz azaldı ancak tam kesilmedi. Kümes sahipleri görüştüğümüzde önlem aldıklarını kokunun kendilerinden olmadığını araziye atılan gübrelerden olduğunu söylüyorlar. Ancak araziyi taradığımızda böyle bir şey göremedik.” Diye konuştu.

 

 

Çevre il müdürlüğü çığlığımızı umursamadı

 

Özkan; “Geçtiğimiz haftasonu Dağkentin hemen yanında yer alan otoyolun hemen dibi olan araziye 25 veya 30 traktör muhtemelen hindi gübresi serildiğini gördük. Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile irtibata geçtim. Zabıta ekibi ile beraber olay yerine gittik, fotoğraflarını çektik. Beraber tutanak tanzim ettik. Ancak tarla sahibinin kim olduğunu bulamadık. Daha sonra oranın İ.Y.’ye adına Çivril Mahallesi sakinlerinden birinin olduğunu öğrendik. Çevre İl Müdürlüğü’nü aradım. Müdür Bey’in yeni atandığını konuya vakıf olmadığını Koray Bey’in telefonu verdiler görüştük. Başka bölgede görevli olduğunu görev verilirse yapabileceğini söyledi. Aynı gün valilik makamına yazılı müracaatımız oldu. Evrakı elden takiple Çevre Müdürlüğüne götürdüm. Kabul ettiler. Müdür bey imzalatarak işleme koyacaklarını söylediler, biz oradan ayrıldık.20 Ağustos Cuma günü 11:30 sıralarında Çevre İl Müdürlüğünü tekrar  aradım. Müdür Yardımcısı Suna Hanımı bağladılar.Konuyu anlattım, ilgisiz kalarak, evrakın hala kendisine ulaşıp ulaşmadığını hatırlamadığını söyledi. Bana orada bürokratik işlemlerin nasıl yürüdüğünü anlatmaya çalıştı. Daha sonraki bir zamanda evrak gelirse görevlendirme yapacağını söyledi. Bende olay yerinde  gübreler dururken, aşırı derecede koku yayılırken bu insanlara  duyarsız kalarak olayı basit görerek, sanki hadise olağanmış gibi aktarılmasını doğru görmüyorum, bizim bu kadar çığlığımızı umursamayan görevliyi de  kınıyorum. Sakinlerinde konuyu bilmesini istiyorum. Yapanın yanına kalmaması, örnek olması, emsal teşkil etmesi, varsa cezai   müyeddiye uygulanması, olayın takip edildiğini bilmesi sorumluluğa davet edilmesi bizim arzumuzdur. Koku yüzünden dört beş aile Bolu’yu terk etmiştir” dedi.

.             

Bu gübreleri tarlalara dökenler geceleri nasıl uyuyor?

 

Dağkent’te ikamet eden Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Hasan Koçoğlu’da  Dağkent’te bir evinin olduğunu söyleyerek;”Dağkent’te oturmaktan memnunum ama bazı sıkıntılar var. Son 10 gündür özellikle gübre kokusu akşam saatlerinde artıyor. Özelliklede akşam saatleri bizim hoşça vakit geçirmek istediğimiz, yazın bu güzel havasını teneffüs etmek istediğimiz ve bazen misafir kabul etmek istediğimiz saatler oluyor ama misafir kabul etmeyi bırakın, kendimiz bile kapıya çıkamıyoruz. En son dün akşam misafir geldi. Yani kapıdan geri gittiler. Çünkü beraber çıkmak zorunda kaldık. Tahammül edilemez bir koku idi. Ben birkaç yerde dile getirdim. Tabi öncelikle kokunun varlığı ciddi bir problem. Koku havada bir takım maddeler olur ondan dolayı kokar. Havadaki o maddenin ne olduğunu bilmiyoruz. Belki de o madde bizim sağlığımıza gerçekten zarar verecek bir madde. Bunun bir çevre sağlık problemi olarak değerlendirilmesi ve çözülmesi arzusundayım. Belediyenin bir parçasıyız. Yani çarşıdaki İzzet Baysal Caddesi neyse burası da statü olarak o. Ama ilgi alaka açısından aynı şeyi söylemem mümkün değil yani burada bu koku ile yaşanamaz. Bu gübreleri tarlalara döken adamlar geceleri nasıl rahat uyuyor anlamak mümkün değildir” diye konuştu.

 

Yetkilileri göreve davet ediyoruz

 

 Toplantıya katılan Toki 1.Etap temsilcisi Cevdet Satır konuşulanlara aynen katıldığını söyleyerek yetkililerin gerekli önlemleri almasını istedi. Toplantıda konuşan 2. Etap TOKİ Site Müdürü Reşat Gül “Yaklaşık 5 bin nüfusluk kapasiteye sahibiz. Bu kokudan site sakinleri olsun, bizler olalım çok rahatsızız. Bunu zaman zaman dile getirdik ama muhtarımızın dediği gibi bir çözüm bulmalıyız. Çok ağır bir koku. Buraya gerçekten hepimiz el birliği, gönül birliği ile bakarsak iyi olur. Kamuoyunun Desteklerinizi bekliyoruz. Bunu yapanlar nasıl bir çevre felaketine neden olduklarını biliyorlar mı? Bu tavuk ve hindi gübrelerini binlerce insanın yaşadığı bir yerde tarlalara dökenler her şeyden önce insanlıklarından utanmalıdır” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128