BURAK COP; “Haramilerin saltanatını yıkacağız!”

Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday adaylığı açıklamaları tüm hızıyla devam ediyor. Dün CHP il binasında partililerle bir araya gelen Mehmet Burak Cop aday adaylığını “Başlıca ilgi alanım olan siyaset, 7 Haziran 2015 seçimlerine doğru benim için bir kamu görevine dönüştü. Elimi taşın altına koymaya, memleketim Bolu’dan ön seçime girmeye karar verdim. Büyük şehirlerden birinde kontenjan ya da merkez yoklaması adaylığı imkânı kovalamak sol siyaset anlayışıma uymazdı” diyerek duyurdu.

 BURAK COP; “Haramilerin saltanatını yıkacağız!”

HABER: FARUK ÇİDEM

 

KENDİMİ PARTİ ÖRGÜTÜNE EMANET ETMEKTE TEREDDÜT ETMEDİM

 

Yaptıklarımın ve yapamadıklarımın hesabını Genel Merkez’deki bir ya da birkaç güçlü isme değil, binlerce üyemize vermek istiyorum. Bu yüzden kendimi sizin iradenize emanet ederek TBMM’deki vekiliniz olmaya talibim.

 

“HAZİRAN SEÇİMLERİ SON ÇIKIŞ”

 

İlkokul 1’den üniversite son sınıfa kadar devlet okullarında, halkın vergileriyle okudum. Topluma borcum var. En önemlisi, özgürlükten ve eşitlikten yana bir sosyalistim.

Haziran seçimleri dönülmez kavşaktan önceki son çıkış… Memleket iyiye gitmiyor. Demokrasinin ve özgürlüklerin tamamen ortadan kalkacağı, diktatörlüğün kurumsallaşacağı o kavşaktan önce halkın iktidarını kurmaya mecburuz. Başaramazsak, tarih bizi mahkûm edecek.

Bir avuç vurguncunun baskı rejimi, Türkiye’yi dünya liginde küme düşürdükçe düşürüyor. Uluslararası kuruluşlar Türkiye’yi ya “yarı-özgür” ya da “özgür olmayan” ülkeler arasında sayıyor. Basın özgürlüğünde Irak’tan gerideyiz, 180 ülke arasında 154. sıradayız. AKP’den önceki Ecevit hükümeti döneminde elde ettiğimiz tüm demokratik kazanımlar bir bir elimizden alınıyor. 12 Eylül kurumları yaşatılıp güçlendirilmeye devam ediyor. AB İlerleme Raporları ağır eleştirilerle dolu. Yabancı medyada Erdoğan diktatöre benzetilirken Türkiye’den demokratik değil, otoriter bir rejim olarak bahsediliyor.

12 yılı aşan AKP iktidarı Türkiye’ye çağ atlattığı masallarını anlatırken BM İnsani Gelişme Endeksi’nde anca 69. sırayı alabiliyoruz. Kosta Rika, Panama, Lübnan, Malezya, Libya önümüzde! Ülkemizde bebek ölüm oranları Avrupa ortalamasının iki katı. PISA testine göre Türkiyeli öğrenciler 65 ülke öğrencileri arasında okuma-anlamada 42’nci, fen bilgisinde 43’üncü, matematikte 44’üncü…  

 

“TÜRKİYE, KADINLARINI EZİYOR!”

 

Dünya cinsiyet eşitliği endeksinde 148 ülke arasında 118’inci sıradayız. Kadınla erkek arasında kişi başına düşen milli gelir farkı 3,5 kat! Türkiye’de kadınlar öldürülüyor, devlet izliyor. Hatta memleketi yönetenler, demeçleriyle kadınlara yönelik katliamı neredeyse teşvik ediyor. AKP iktidarı kadına düşman. Kadını eve tıkmak, onu çocuk doğurma makinesi haline getirmek istiyor.

 

“AKP İKTİDARI TARIMI ÇÖKERTTİ”

 

Tarımdan kopan nüfusu kentlere yığarak, her an patlamaya hazır bir balon olan inşaat sektörüyle gemiyi yürütmeye çalışıyor. Her yer imara açılıyor, doğal kaynaklar talan ediliyor. Bir avuç vurguncu rant elde etsin diye yeşil alanlar yok ediliyor. AKP çiftçiyi desteklemiyor. Bolu’nun patates eken köylüsü de, fındık yetiştiricisi de ürününden gelir elde edemiyor. Orman köylüsü eski günlerini arıyor.

 

“MEMLEKETTE İŞSİZLİK AZALMIYOR, ARTIYOR”

Bolu’da işsizlik oranı yüzde 9,6. Yani neredeyse Türkiye ortalaması kadar. Hâlbuki Bolu, potansiyeli güçlü bir şehir. Sırf turizm bile Bolu’yu başka bir noktaya taşımalıydı. Her 4 gençten biri işsiz. Genç işsizliği Bolu’yu da tehdit ediyor, çünkü burası köklü bir üniversite şehri.

Emek sömürüsü, örgütsüzlük had safhada. 2014’te Türkiye’de neredeyse 2000 kişi iş “kaza”larında öldü. Avrupa ortalamasının 7 katı ölüm meydana geliyor iş “kaza”larında. Tarihimizin en büyük maden faciasını yaşadık. Gökdelen inşaatında aşırı yük yüzünden düşen asansörde 10 işçi ölüyor, bundan ötürü en uzun süre tutuklu kalan kişi 5 ay yatıyor. Sendika üyeliğinde OECD ülkeleri arasında sonuncuyuz.  

 

“HAZİRAN HAREKETİ DOĞRU KARAR VERMİŞTİR”

 

Birleşik Haziran Hareketi’ni yakından takip ettiğini ve sempatizanı olduğunu söyleyen Burak Cop, BHH Yürütme Kurulu’nun aldığı seçim kararı hakkında da şunları söyledi; “Yakından takip ettiğim Birleşik Haziran Hareketi seçimlerde ittifak yapmayacaklarını belirttiler. Bana göre çok doğru bir karar. Çünkü Haziran hareketi partiler üstü bir şey haline geldi. Bu kararla üyelerini kendi kararlarına bırakmasını takdirle karşılıyorum.”

 

 

BURAK COP KENDİNİ KENDİSİNİ TANITTI

 

Adım Mehmet Burak Cop. Yedi kuşak Bolulu bir ailenin mensubu olarak 1980’de dünyaya geldim. Akademisyenim. Geçmişte gazetecilik de yaptım.

Galatasaray Lisesi ve Üniversitesi’ni bitirdikten sonra İngiltere’de Kent Üniversitesi’nde yüksek lisans, Nottingham Üniversitesi’nde doktora yaptım. 2011’de siyaset bilimi doktoru olarak yurda döndüm.

Gazetecilik yaptığım dönemlerde NTV ve Sky Türk’te çalıştım. Akademisyenliği ise Galatasaray, Boğaziçi ve İstanbul Kültür Üniversitelerinde icra ettim.

Çok sayıda bilimsel makalenin yanı sıra ilki AKP, ikincisi Gezi Ayaklanması, sonuncusu da CHP üzerine olan 3 kitap imzamı taşıyor. Karşı gazetesi ve T24.com sitesinde köşe yazarlığı yaptım. Cumhuriyet, Radikal, Yurt gazeteleriyle Sendika.org ve Bianet.org’da da yazılarım yayımlandı.

Siyaset kendimi bildim bileli en önemli ilgi alanlarımdan biri oldu. Üyesi olduğum SODEV’in Sosyal Demokrasi Okulu’nda eğitmenlik yaparken CHP’nin çok sayıda gençlik örgütüne de dersler verdim. CHP Bilim Yönetim Kültür Platformu için 2013’te “Yurtdışı Seçim Çevresi” başlıklı raporu hazırladım. Eylül 2014’teki kurultayda Parti Meclisi’ne aday oldum, ismim herhangi bir anahtar listede olmadığı halde aldığım oyla 474 adayın 218’ini geride bıraktım.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 09:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
DAVUT DOĞRU
DAVUT DOĞRU - 6 yıl Önce

adam gezi ayaklanmasinin kitabini yazdiğindan bilmem haziran hareketinden falan bahsediyor.kiev gezi'sinden sonra ukraynanin halini gören akil sahibi biri bunlara oy verir mi?türkiye ne ukraynadir ne misir ne de tayland.çok şükür.

vayandaş14
vayandaş14 - 6 yıl Önce

acab dsp,mhp ve anap koolalisyonundaki kırk haramilerin hesabını sordunuz mu yoksa kırk haramiler sizin içinde olduğunuz koolaitonundakiler miy di. önce bu nu cevapla....

vatavdaş14
vatavdaş14 - 6 yıl Önce

niye yoromumu yayınlamadınız

ali bilgili
ali bilgili - 6 yıl Önce

bu arkadaşın 14-15 ay önce bbc'ye verdiği bir mülakat var.söylediklerinin hiçbiri tutmadı.akp'nin 2014'te dağılacağını,cemaatin güçleneceğini,chp'nin iktidarın büyük ortağı olacağını,yeni bir sağ partinin çıkacağını falan söylüyor.yani öngörüleri güçlü biri değil.

SIRADAKİ HABER

banner128