Bütün Okulların İmam Hatipleştirme Israrı Kabul Edilemez!

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütün okulları İmam Hatipleştirme ısrarının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak; “Eğitim sistemini ve toplumsal yaşamı “tek din, tek mezhep” anlayışına uygun olarak dini kurallar ve referanslara göre biçimlendirme sürecinin, eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında belirgin bir şekilde arttığı bilinmektedir. Yıllardır eğitimin biriken ve acil çözüm bekleyen sorunlarına çözüm üretmeyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), işi gücü bırakmış, bütün enerjisini imam hatip okullarını ve bu okullara gidecek öğrenci sayısını arttırtmaya harcamaya başlamıştır” dedi.

Bütün Okulların İmam Hatipleştirme Israrı Kabul Edilemez!

Korkmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü; Eğitimde 4+4+4 dayatmasının bütün itirazlarımıza rağmen ısrarla uygulandığı son üç yılda yaşananlar, özellikle imam hatip sayılarındaki belirgin artış, eğitim sisteminin yoğun bir dinselleştirme operasyonu ile karşı karşıya kaldığını göstermektedir.

 

Türkiye’de okulların fiziki donanım ve altyapı sorunları sürerken fiziki altyapı sorunları en az olan,  teknik olarak en donanımlı okulların imam hatibe dönüştürülmesi, siyasi iktidarın kamu okulları arasında siyasi tercihleri üzerinden resmen ayrımcılık yaptığını göstermiştir. AKP hükümetinin imam hatip aşkını yıllar içinde imam hatip ortaokulları ve liselerinin sayısındaki hızlı artışta görmek mümkündür. Türkiye’de imam hatip okullarında okuyan toplam öğrenci sayısı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın üstün gayretleri ve bütün imkânlarını seferber etmesi sonucunda 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibariyle 932 bine kadar çıkmıştır.

 

2012-2013 eğitim-öğretim yılında 730’u bağımsız, 369’u imam hatip lisesi bünyesinde toplam 1.099 imam hatip ortaokulu varken 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 1.219’u bağımsız, 378’i imam hatip lisesi bünyesinde toplam 1.597 imam hatip ortaokulu bulunmaktadır. İmam hatip ortaokullarındaki sayısal artış sadece okul sayısı ile sınırlı değildir. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında imam hatip ortaokullarında okuyan toplam öğrenci sayısı 94 bin 467 iken, 2013-2014 eğitim öğretim yılında bu sayı 140 bin 15’e yükselmiş, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ise bir önceki yıla göre yaklaşık 3 kat artarak 385 bin 830 olmuştur. AKP’nin yıllarca her açıdan istismar ettiği imam hatip liselerinin eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında önceki yıllarla kıyaslanamayacak kadar hızlı bir artış göstermiş olması dikkat çekicidir. 

 

Siyasi iktidarın yıllardır “arka bahçesi” olarak gördüğü imam hatip okullarına yönelik “pozitif ayrımcılık” her fırsatta karşımıza çıkmaktadır. Çok sayıda devlet okulu ödenek yetersizliği ile karşı karşıya kalırken, bugüne kadar hiçbir imam hatip okulunun kaynak sıkıntısı çekmemiş ve talepleri anında yerine getirilmiştir. Son bir yıl içinde, özellikle imam hatibe giden öğrenci sayısındaki artışın temel nedeni normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılmaya başlanması ve öğrencilerin buralara yönlendirilmesidir. MEB’in başta Bolu olmak üzere, Türkiye’nin tamamında bütün ortaokullar içinde imam hatip sınıfları açılması ve öğrencilerin bu sınıflara yönlendirilmesi yönünde ciddi çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. Eğitim Sen olarak AKP’nin okulları ve öğrencileri kendi siyasal-ideolojik çıkarları için istismar etmesine sessiz ve tepkisiz kalmamız mümkün değildir.  

 

Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımız, Türkiye’de her konuda ve her alanda yaşanan ayrımcı uygulamaların hiçbir alanda, özellikle toplumun geleceğinin şekillendiği okullarda yapılmamasıdır. Türkiye’de hiçbir okul türü diğerlerine göre ayrıcalıklı olmamalı, bakanlık politika geliştirirken ve bu politikaları uygularken bütün eğitim kurumlarına eşit mesafede yaklaşmalıdır. Eğitim Sen olarak MEB’in her türlü ayrımcı ve dayatmacı uygulamalarının karşısında olacağımızı bir kez daha belirtiyor, öğrenci ve velilerimizi siyasi iktidarın her türlü istismar uygulamalarına karşı uyanık olmaya çağırıyoruz.  HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 20:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bolulu
Bolulu - 5 yıl Önce

sen kimsinki sana soran mı var....

SIRADAKİ HABER

banner128