Bütünşehir listesi belli oldu

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin 30 ilde uygulanacak ‘Bütünşehir uygulaması’ için bilgiler vermişti. ‘Bütünşehir Uygulaması’na dahil olacak şehirlerin listesi açıklandı.

Bütünşehir listesi belli oldu

Haber: Esra Öztürk

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin açıklamalarının ardından merak edilen ‘Bütünşehir Uygulaması’ pilot olarak uygulamaya konulan Adıyaman ve Ağrı’nın ardından 30 ilde daha uygulanmaya başlayacak.

Geçtiğimiz aylarda ilimizin ‘Büyükşehir’ olma planları nüfusta 100 kişinin eksik olması nedeni ile başka bahara kalırken, Bakan Özhaseki’nin açıklamaları sonrası ‘Bütünşehir’ Bolu’da olacak olmayacak mı sorusu vatandaşın aklında kaldı. Bakan Özhaseki’nin konuşması sonrası açıklanan ‘Bütünşehir’ uygulanacak şehirlerin listesinden ilimizede müjdeli haber geldi. Açıklanan listede ilimizde yer alırken liste yer alan şehirlerin tamamı şu şekilde; “Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.”

BÜTÜNŞEHİR NEDİR?

Tasarıya göre, tüm belde belediyeleri kapanarak merkeze bağlanacak. Köyler mahalleye dönüştürülürken, İlçe belediyelerinin imar yetkileri ile itfaiye ve zabıta hizmetleri bütünşehire devrolacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise ilgili olduğu bakanlıklara, bütünşehir belediyesi ve bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilecek. Bütünşehir düzenlemesi ilk önce pilot şehir olarak seçilen Adıyaman ve Ağrı’da uygulamaya sokulacak. Düzenleme meclisten geçerse 2019′da yapılacak yerel seçimlerden sonra tüm illerde uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 11:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Ak
Hasan Ak - 3 yıl Önce

geçmişde de bu şekilde bir uygulama olmuştu karacasu belediyesi mahkemeye verip haklı çıkmıştı bakalım şimdi de geçmiş dönemin başkanının yaptığını bu başkanda yapıp mahkemeye verecekmi.hayırlısı olur inşallah

hakan
hakan - 2 yıl Önce

oy bokuna her şeyi yapar bunlar...

SIRADAKİ HABER

banner128