“Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir”

CHP Bolu İl Başkanı H. Kazım Karsu 10 Kasım Ulu Önder Atatürk'ün ölümünün 76. yıl dönümü ile ilgili olarak yazılı basın açıklaması yaptı. Karsu açıklamasında "Cumhuriyet'in kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ü, ebediyete intikalinin 76. yıldönümü olan bugün sevgi, saygı ve gönül borcu duyarak rahmetle anıyorum. "Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir” " dedi.

 “Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir”

Karsu açıklamasında "Cumhuriyet'in kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ü, ebediyete intikalinin  76. yıldönümü olan bugün sevgi, saygı ve gönül borcu duyarak rahmetle anıyorum. "Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir” diyen ve arkasında yas değil, şanlı bir destan, genç ve çağdaş bir Cumhuriyet bırakan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından 76 yıl geçti. Geride bıraktığımız 76 yıl boyunca siyasi iktidarların Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsına, fikirlerine karşı tutumu ne olursa olsun Milletimiz, kendisine aydınlık yarınların kapılarını açan büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılığını ve sevgisini, ülkenin dört bir yanında ortak bir düşünce ve ortak duygularla ifade ettiğini, O’nun aziz hatırasının ortak hislerle yad edildiğini görüyoruz. Bu ortak duygularla hareket eden aziz Milletimize bugün düşen en büyük görev; Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri olan Cumhuriyet'i anlamak, Cumhuriyet'in değerlerini her koşulda korumak, onun ideallerini, en ileri bir demokrasi bilinciyle hayata geçirmek ve böylece Ülkemizi aydınlık yarınlara taşımaktır" dedi.

"TÜM GÜCÜNÜ ULUSUNA OLAN GÜVENİNDEN VE İNANCINDAN ALMIŞTIR"

Karsu açıklamasına şöyle devam etti "Eşsiz komutan, kurtuluş sürecinde tüm gücünü ulusuna olan güveninden ve inancından almıştır. Milletinin bağımsızlık ve özgürlük tutkusunu harekete geçirerek, ülkemizi parçalamak isteyenlere karşı büyük bir zafer kazanmış; askeri zaferini, kurduğu Cumhuriyet ve onu tamamlayan demokrasi ile taçlandırmıştır. Başlattığı savaşı, tüm ezilmiş ulusların davası olarak gören büyük önder, en güç koşullar altında bile insanımıza güvenilmesi, umudun hiçbir zaman yitirilmemesi gerektiğini bizlere öğretmiş ve milletimizin neleri başarabileceğini herkese göstermiştir. Böylece Türk tarihini şekillendirmekle kalmamış, dünya tarihine de damgasını vurmuştur. Özellikle AKP iktidarları döneminde Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimizin temel değerlerine karşı politikalar hayata geçirilmiş, Ulu Önderimizin tarihe geçmiş başarılarını, devrimlerini görmezden gelip, milletimiz nazarında atamızın manevi şahsına yönelik itibarsızlaştırma çalışmaları yapılmaktadır. Aklın ve bilimin rehberliğini kabul etmiş manevi mirasçıları olarak bizler, ülkemizin bugün içinde bulunduğu durumdan hızla çıkarak, Atatürk gösterdiği yolda devam etmesi için doğruluktan, adaletten, demokrasiden ve eşitlikten vazgeçmeden yürüyeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Partimizin ve ülkemizin kurucusu Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk , bireyi yurttaş konumuna yükselten Cumhuriyet rejimini kurarak, yurttaşlar arasında eşitliği sağlamış ve böylece herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkı vermiştir. Bugün ülkemizi diktatörlüğe, saltanat yönetimine sürüklemeye çalışanları Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk şu cümleleri ile tanımlıyor ve sonucun er yada geç ne olacağını söylüyor “Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerini inkâr edenler ve beni yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint'ten, Mısır'dan döner dolaşır gene gelir, verimli neticeleri kalpleri doldurur.” Bu bağlamda gönül rahatlığı ve büyük bir inançla belirtmek isterim ki Ulusumuzun ışık kaynağı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, aydınlık Türkiye'nin sembolü, büyük önder ve düşünce adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün yurttaşlarımızın gönlündeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecektir.   Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 76. yılında, bir kez daha saygı, minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz” diye söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124