Büyükbaş hayvan yüklü TIR’ların içinde “BOMBA” arandı

Ankara’da askeri araçlara karşı düzenlenen bombalı saldırının ardından ülke çapında bütün Emniyet Müdürlükleri harekete geçti. Dün TEM Otoyolunda Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü, Otoban Polisi ve Asayiş Ekipler Amirliği polisleri durdurdukları araçları didik didik adılar. Diyarbakır ilinden İstanbul’a gitmekte olan ve içersinde büyükbaş hayvanların bulunduğu 2 TIR’ın içerisinde hem bomba hem de uyuşturucu madde olup olmadığı araştırıldı.

Büyükbaş hayvan yüklü TIR’ların içinde “BOMBA” arandı

HABER: KASIM ŞAHİN - FARUK ÇİDEM

Ankara’da Türk Silahlı Kuvvetlerine ait servis araçlarına yönelik bombalı araç saldırısından sonra soruşturmalara başlayan polis, 34 HF 3100 plakalı VW Golf marka bir aracın peşine düştü. Aracı PKK’lılara sattığı iddia edilen Arap Yakut isimli şahıs geçtiğimiz gün yakalanarak Ankara’ya getirilmişti. PKK’lılara sattığı 4 araçtan 3’ünün Ankara, İstanbul ve Adana’daki eylemlerde kullanıldığı, diğer aracın ise plakasının değiştirilerek arandığı öğrenildi.

Bomba yüklü araçların çalıntı plakalarla doğu bölgesindeki illerden Ankara güzergahını kullanarak İstanbul iline gitmesi ihtimali üzerine alarma geçen Bolu Emniyeti dün TEM Otoyolu’nda geniş çaplı bir uygulama gerçekleştirdi.

TIRLAR ÖZELLİKLE ARANDI

Uygulamada özellikle yüklü tırlar büyük bir titizlikle arandı. Kaçırılan herhangi bir maddenin daha kolay saklanmasına müsait olan büyük araçların aranmasında, Bolu polisi hiçbir detayı atlamadan tır kasalarının içine girerek incele yaptı.

O DA GÖREV BAŞINDAYDI

Daha önce pek çok kaçakçılık olayında görev üstlenen ve başarılara imza atan polis köpeği arama çalışmalarına katıldı. TIR’larda paketlenerek taşınan kolileri teker teker koklayan polis köpeği dünkü uygulamada herhangi tehlikeli bir şeye rastlamadı. KOM Şubesi’nin kadrolu köpeği olan Sezar, durdurulan yolcu otobüslerinin bagajlarının içersine girerek tek tek valizleri koklayarak uyuşturucu madde aradı.

BÜYÜKBAŞ HAYVANLARIN TAŞINDIĞI TIR’LAR DİDİK DİDİK ARANDI

TEM’de dün öğleden sonra büyük ir uygumla başlatan polisler özellikle doğu illerinden İstanbul’a gitmekte olan TIR’lar üzerine yoğunlaştılar. Diyarbakır’dan İstanbul’a gitmekte olan ve içersinde büyükbaş hayvanların bulunduğu iki adet TIRI, TEM ve KOM Şubesinin deneyimli ekipleri didik didik aradılar.

OTOBÜS BAGAJINDAKİ ÇANTALAR AÇILDI

Terör örgütüne mensup üyelerin şehirlerarası otobüslerine binerek İstanbul iline gitmeleri ve valizlerinde patlayıcı madde taşımaları ihtimali üzerine görevli polisler tedbiri elden bırakmadılar. Otoban polisinin şüphelendiği yolcu otobüsleri durdurularak bagajlarda bulunan valizler dışarıya çıkartılarak bomba arama çalışması yaptılar.

ŞÜPHELİ SÜRÜCÜLER İLE YOLCULARIN ÜST ARAMASI YAPILDI

Uygulamada durdurulan araçların sürücüleri ile aynı araçta yolculuk yapan vatandaşların tek tek üst araması yapıldıktan sonra araçların motor ve bagaj kısımlarındaki tüm çantalar aranırken,  şüpheli görülen kolilerin içersinde açılarak kontrol edildi. Mersin ilinden gelen ve içersinde portakal, limon bulunan bir özel araç da polislerin dikkatini çekti. Araçtan indirilen meyvelerin içerside kontrolden geçirildi.

DUR İHTARINA UYMADI

Geniş çaplı yapılan uygulama esnasında “DUR” ihtarına uymayan 07 plakalı şahin marka bir araç ile kısa süreli bir kovalamaca yaşandı. Yaklaşık 5 kilometre süren takip sonrası 07 plakalı araç TEM Şubesinde görev yapan sivil ekipler tarafında önü kesilerek durduruldu. Yapılan araştırmada sürücünün “DUR” ihtarını duymadığını ve aracında yüksek esle müzik dinlediği için dalgın olduğunu söyledi. Yapılan inceleme sonrası suç ve suç unsuru bulunmayan araç sürücüsü serbest bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124