“Büyükşehir olmak için 4-5 bin kişiye ihtiyacımız var”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamının 300 bin olması durumunda, Bolu’nun 4-5 binlik bir artışla büyükşehir olabileceğini söyledi.

“Büyükşehir olmak için 4-5 bin kişiye ihtiyacımız var”

HABER: FARUK ÇİDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek” açıklamasının ardından, Türkiye’nin farklı illerinde faaliyetlerini sürdüren Bolulu sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, katılımcılardan destek istediğini belirterek, “30 ilin büyükşehir haline gelmesiyle ilgili bir durum söz konusu. Bunlar içinde nüfus sayısı 300 bin kıstas alındığında Bolu sınırda olan bir il. Bolu nüfusu şuan yaşanan artışla 295 bin civarındadır. Eğer büyükşehirle ilgili bir yasa çıkarsa, biz şuan 4-5 bin civarında bir nüfusla yasadan yararlanamayacağız” dedi.

"30 ilin arasına girebiliriz"

Bolu nüfusunun her yıl ortalama 4-5 bin civarında arttığını ve gelecek yıl da 300 bin nüfusuna rahatlıkla ulaşabileceğini ancak işi şansa bırakmak istemediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Nüfus olarak seneye 300 bine ulaşmış olacağız. Bu konuda üniversite öğrencileriyle de bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda Ankara, İstanbul ve Kocaeli'ndeki derneklerimizin üyeleri ile bu çalışmayı yapabilirsek başarılı oluruz diye düşünüyorum. Bizim amacımız yılsonu itibariyle 300 bin sayısına ulaşmak. Eğer 31 Aralık tarihine kadar 6-7 bin civarında artış olur da bu rakama ulaşabilirsek ve kanun da çıkarsa 30 ilin arasına girebiliriz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

STK’lardan destek sözü geldi

Toplantıya katılan STK’lar, kendilerine bir misyon yüklendiğini söyleyerek, “Bolu nüfusunun 300 bini geçmesi için elimizden geleni yapacağız. Yaşadığımız illerdeki Bolulu hemşerilerimizi harekete geçirerek nüfuslarını il merkezine, ilçelere veya köylere taşımalarını sağlayacağız” dediler.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 13:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fevzi YILMAZ
Fevzi YILMAZ - 4 yıl Önce

büyükşehir olmak kolay.büyükşehir statüsüne geçildiğinde benim %80 köy kökenli vatandaşıma hizmet nasıl gidecek.köy muhtarları şu anda özel i̇dareden her türlü hizmetten yararlanılıyor.büyükşehir olduğumuzda köyler hangi kurumdan hizmet alacaklar.örneğin kar mücadelesi, belediye şu anda şehir merkezinde bile bu işleri zor hallediyor.bırakın i̇lçeleri merkez köylerde bile en ucra da olan köylere iş makinalarını kim gönderecek.büyükşehir statüsü olunca, su,yol gibi hizmetler hep ücretli olacak.acaba köylülerimiz bunları biliyorlar mı

SIRADAKİ HABER

banner128