“Camilerde promosyonlu reklam okutulmuştur”

Bolu Olay Gazetesi olarak 11 Temmuz 2015 tarihli nüshasında manşetten verdiğimiz “Camilerde Promosyonlu Reklam” haberimize Eğitim Sen Bolu Şubesi tarafından büyük tepki geldi. Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, “Bolu’daki camilerde promosyonlu reklam okutulmuştur” dedi. Korkmaz ayrıca, “MEB ve AKP Destekli Sivil Toplum Örgütlerinin Ardından Şimdi de Camilerde Öğrencilerin İmam Hatibe Gönderilmesi Propagandası Yapılıyor!” diye konuştu.

“Camilerde promosyonlu reklam okutulmuştur”
Haber: Kasım ŞAHİN

Korkmaz konu hakkındaki çarpıcı açıklamasını şöyle sürdürdü; Eğitim sistemini ve toplumsal yaşamı “tek din, tek mezhep” anlayışına uygun olarak dini kurallar ve referanslara göre biçimlendirme konusunda geçtiğimiz 13 yılda epey mesafe alınmıştır. Bütün eğitim kurumları karşısında eşit mesafede olması gereken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise, imam hatip okulları için devletin bütün olanaklarını seferber etmektedir. Yıllardır eğitimin biriken ve acil çözüm bekleyen sorunlarına çözüm üretmeyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), işi gücü bırakmış, bütün enerjisini imam hatip okullarını ve bu okullara gidecek öğrenci sayısını arttırtmaya harcamaya başlamıştır. 

Eğitimde 4+4+4 dayatmasının bütün itirazlarımıza rağmen ısrarla uygulandığı son üç yılda yaşananlar, özellikle imam hatip sayılarındaki belirgin artış, eğitim sisteminin yoğun bir dinselleştirme operasyonu ile karşı karşıya kaldığını göstermektedir. MEB tarafından bütün ortaokullarda imam hatip sınıfları açılması için yoğun bir mesai harcanmaktadır. Okul kayıtları öncesinde çeşitli illerde yapıldığı gibi, Bolu’da da iktidara yakın sivil toplum örgütleri tarafından ailelerin çocuklarını imam hatiplere göndermesi için kampanyalar düzenlenmekte, promosyonlar üzerinden reklamlar yapılarak imam hatiplerin öğrenci sayısı arttırılmak istenmektedir. 

AKP’nin ve yandaş kuruluşların yıllardır “arka bahçesi” olarak gördüğü ve siyaseten sömürü malzemesi yaptığı imam hatip okullarına yönelik “pozitif ayrımcılık” her fırsatta karşımıza çıkmaktadır. Çok sayıda devlet okulu ödenek yetersizliği ile karşı karşıya kalırken, bugüne kadar hiçbir imam hatip okulunun kaynak sıkıntısı çekmemiş ve talepleri anında yerine getirilmiştir. 

Son yıllarda özellikle imam hatibe giden öğrenci sayısındaki artışın temel nedeni normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılmaya başlanması ve öğrencilerin buralara yönlendirilmesidir. MEB’in başta Bolu olmak üzere, Türkiye’nin tamamında bütün ortaokullar içinde imam hatip sınıfları açılması ve öğrencilerin bu sınıflara yönlendirilmesi yönünde ciddi çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. 

Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürüten “Bolu İmam-Hatip Okulları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı” muhtemelen Müftülükten izin alarak, Cuma namazı öncesinde, Bolu’daki bütün camilerde imam ve vaizlere promosyon reklamlarını okutmuştur. Bolu’da eğitim veren İmam Hatip Kız Lisesi ve İmam Hatip Lisesine kayıt yaptıran öğrenciler için camilerde resmen promosyonlu reklam yapılmıştır. Görevli imam ve vaizler ellerine tutuşturulan kağıttan, bu okullara kayıt yaptıracak olan öğrencilere hayırsever kişiler tarafından umre ziyareti, laptop, burs ve hediye çeki verileceği belirtilerek velilerin çocuklarını imam hatip okullarına kayıt yaptırılması istenmiş, cemaate çocuklarını imam hatibe göndermeleri yönünde çağrılar yapılmıştır. Söz konusu reklam çağrıları cami cemaati tarafından da tepkiyle karşılanmış ve tartışmalara neden olmuştur. 

Yıllardır imam hatip okullarının ve bu okullarda okuyan öğrencileri kendilerine siyaset malzemesi yapanlar, bekledikleri ilgiyi göremeyince çareyi camilerde reklam yapmaya kadar vardırmış olması düşündürücüdür. Okulların ve öğrencilerin birilerinin siyasal-ideolojik çıkarları için istismar edilmesi kabul edilemez bir durumdur. 

Eğitim Sen olarak çağrımız, Türkiye’de her konuda ve her alanda yaşanan ayrımcı uygulamaların hiçbir alanda, özellikle toplumun geleceğinin şekillendiği eğitim konusunda yapılmamasıdır. Türkiye’de hiçbir okul türü diğerlerine göre ayrıcalıklı olmamalı, bakanlık politika geliştirirken ve bu politikaları uygularken bütün eğitim kurumlarına eşit mesafede yaklaşmalıdır. 

Öğrenci ve velilerimizi AKP’nin ve onun “sivil” uzantılarının her türlü siyasal istismar uygulamalarına karşı uyanık olmaya çağırıyor, okul tercihlerinde çocuklarının geleceğini düşünerek ve onların isteklerini dikkate alarak adım atmalarını öneriyoruz.   

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 18:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
x
x - 5 yıl Önce

sen ve yandaşların siz önce aldığınız paranın önce hakkını verin öğrencilerin okullarda güvenliğini nöbet tutmayarak hiçe sayıp birde dürüstlükten bahsedersiniz

x
x - 5 yıl Önce

bu kadar imam hatiplerden niye rahatsızsın

emekli imam
emekli imam - 5 yıl Önce

ölünce cenaze namazını o yandaşlar kıldıracak. ailen aruhuna kur'an-ı kerimi o yandaşlara okutturacak. heeeeey gidi cahil insan allah seni islah etsin

salih özdemir
salih özdemir - 5 yıl Önce

beyni o kadar kapasite yok ciddiye almadım ama böyle adamlari bu görevlere getirmemek lazim tamamen kin nefret saçan bu söyledikleri normal bir beyin söylemez

SIRADAKİ HABER

banner128