Camiye giderken güzel kokular sürünün

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından bu haftaki Cuma hutbesinin konusu, camiye giderken güzel kokuların sürülmesi ve cep telefonu ile konuşarak cemaate rahatsızlık verilmesi ele alındı.

Camiye giderken güzel kokular sürünün

Haber: Kasım ŞAHİN

Diyanet Hizmetleri Başkanlığı tarafından bu haftaki Cuma namazında okunan hutbede şu görüşlere yer verildi; Âlemlere rahmet olarak gönderilen SevgiliPeygamberimiz (s.a.s.)’in dünyadaki son günüydü. Osabah, hastalığından dolayı mescide gidememişti.Evinin mescide bakan penceresini araladı ve sabahnamazı kılan ashabını bir müddet seyretti. Ashâb-ıkirâmın, saf tutarak Hz. Ebû Bekir’in imametindecemaatle huşû içerisinde namaz kıldıklarını görünceçok sevindi, tebessüm etti ve Rabbine şükretti.

CAMİLER ALLAN KATINDA EN MAKBUL MEKANLARDIR

Huzur ve güven vadederek bizleri toplayancami, İslam’ın sembolü, birliğimizin ve dirliğimizinnişanesidir. Peygamber Efendimizin ifadesiylecamiler, “Allah katında en makbul mekânlardır.”Ezanlarıyla insanlığı kurtuluşa çağıran, mihrabıylaküfre ve cehalete savaş açan, minber ve kürsüsüyleilim ve hikmetin basamaklarında yücelten, omuzomuza saf tutan müminlerin kardeşliğini ve ümmetolma bilincini pekiştiren mukaddes bir yapıdır cami.Cemaat ise; ibadet amacıyla Allah’ınhuzurunda bir araya gelip namaz kılan Müminlerinortak adıdır. Cemaat; medeniyetimizde yer etmiş,dinî bir kavramdır. Üzülerek ifade etmek gerekir ki,tüm dini değerlerimizi ve kavramlarımızı istismareden bir örgüt, cemaat kavramını da çarpıtarak veayrışmaya yol açacak şekilde kendine mal etmeyeçalışmış, tevhit ve vahdetin sembolü olan bukavramı, fitne ve fesatla, ayrılık ve ihanetle beraberanılır hale getirmiştir. Hâlbuki geleneğimizde cemaatolmak, tevhit bilinciyle kaynaşmak, vahdete ermekdemektir. Birlikte dirliği elde etmektir. Bu yönüylecemaat kelimesi kadın-erkek, yaşlı-genç, zenginfakir,engelli-engelsiz toplumun her kesiminden, heryaştan ve her sınıftan Müslümanı içinde barındırır.

NAHOŞ KOKAN YİYECEKLER YİYİP CAMİYE GELMEYİN

Camide bulunmanın ve cami cemaati olmanınbazı kuralları ve adabı vardır. Mümin, gönüldünyasını durulaştırmak için camiye giderken AllahTeâlâ’nın “Ey Âdemoğulları! Her mescidegidişinizde güzel ve temiz elbiselerinizi giyinin, beden temizliğine dikkat eder,güzelce abdestini alır. Kılık kıyafetinin hem temizhem de namazın şartlarından olan setr-i avrete uygunolmasına özen gösterir. Camide cemaatle kılınannamazın yirmi yedi kat daha faziletli olduğunu haberveren Allah Resûlü’nün müjdesine nail olmakisteyen Müslüman, nahoş kokan yiyecekler yiyipcamiye gelmenin sünnete aykırı olduğunu bilir.Güzel kokular sürünür. Hiçbir kardeşine rahatsızlıkvermez, onların huşu içinde namaz kılmalarınıengelleyen hal ve davranışlardan kaçınır. Kullukgörevini ifa ederken kul hakkına girmemeye özengösterir. Sevgili Peygamberimizin cemaate yönelikşu uyarısını asla unutmaz. “Dikkat edin! HepinizRabbinize münâcât ediyorsunuz. Birbirinizirahatsız etmeyin!...”

HUTBE DİNLEMENİN DE BİR ADABI VAR

Vaaz ve hutbeler, birer eğitim yuvası olancamilerin insanlığı imana, irfana, ahlaka davet edensesleridir. Caminin ve cemaat olmanın adabı olduğugibi hutbe dinlemenin de bir adabı vardır. Hutbeokunurken huşu içinde hatibi dinlemek dini birgerekliliktir. Yanındakiyle konuşmak, başka şeylerleilgilenmek, cep telefonuyla meşgul olmak hutbeninözünden uzaklaşmaya, mesajını kaçırmaya vesevabından mahrum kalmaya sebep olur. SevgiliPeygamberimiz (s.a.s), bir müminin hutbe esnasındagöstermesi gereken duyarlılığı şöyle ifade etmiştir:“Cuma günü imam hutbe okurken konuşanarkadaşına: ‘Sus!’ desen bile hatalı bir iş yapmışolursun.”

ÇOCUKLARIMIZI CAMİYE ALIŞTIRALIM

Namazlarımızı cemaatle eda etmeye gayretgöstererek camilerimizi canlı tutalım. Resul-i EkremEfendimiz ile aydınlanan asr-ı saâdette olduğu gibi,bugün de ailece camide olalım, çocuklarımızı camiyealıştıralım. Yaramazlıklarını bahane ederek onlarıcamiden uzaklaştırmak yerine, caminin ve cemaatolmanın değerini anlatalım, adabını öğretelim.Kadın-erkek bütün Müslümanlar, gönülden bağlıolduğumuz camilerimize hürmette kusur etmeyelim.Vaaz ediliyor veya Kur’an-ı Kerim okunuyor ise cankulağıyla dinleyelim. Cuma namazının geçerlilikşartlarından biri olan hutbenin, namazın bir parçasıolduğunu unutmayalım. İlgi ve alakamızı sadecehatibe ve hutbeye verelim. Sözün en güzelinidinleyip ona uyanlardan olalım. Her daim Allah’ınhuzurunda ve ibadet halinde olduğumuzun idrakiyleyaşayalım.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner129