Cansu için sessiz kalmadılar

Bolu Kadın Platformu üyeleri, Cansu Kaya'nın öldürülmesinin ardından eylem yaparak kadın katliamlarını protesto ettiler.

Cansu için sessiz kalmadılar

Bolu Kadın Platformu üyelere İzzet Baysal anıtının önünde eylem yaptılar. Meydanda toplanan yaklaşık 30 kişi cinayetlere kurban giden Münevver Karabulut, Güldünya Tören, Arzu Köse, Özgecan Arslan ve Cansu Kaya ile tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırım'ın fotoğrafları taşıyarak, "Katledilen kadınlar isyanımızdır" yazılı pankart açtılar. Sloganlar atılarak, oturma eyleminde bulunuldu.  

Bolu Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Hatice Göz, "Yıllardan beri hem eril zihniyet, hem bu zihniyetin devamcısı iktidar tarafından desteklenerek artan, yüksek rakamlarla ifade edilecek kadar korkunçlaşan kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Muğla Ortaca’da yaşayan 18 yaşındaki Cansu Kaya geçtiğimiz pazar günü garson olarak çalıştığı restoranttan mesai bitiminin ardından ayrıldı ve üç gün sonra cansız bedeni cinsel istismara uğramış, üzerinde yalnızca iç çamaşırı kalmış ve boğulmuş bir şekilde bir su kenarında bulundu. Erkek egemen katliamcı zihniyet kendini şehir, mekan, yaş ayırt etmeden toplumun tüm kesiminde gösteriyor. Yasalarca korunduğunu gayet iyi bilen bu eril zihniyet ne öldürmekten, ne tecavüz etmekten çekiniyor. Geçtiğimiz hafta tüm kadınların davası olarak gördüğümüz Özgecan Aslan'ın katillerinin yargılandığı duruşmada, yeni eklense de iddianamede vardı. Nevin Yıldırım’ın birini öldürmek zorunda kalmasında sebep idi. N.Ç’de, Yumurtalık’taki kız çocuğunda, polislerin ekip araçlarında ve şimdi de Muğla’da Cansu’nun bedeninde karşımıza çıkıyor cinsel istismar" dedi.

Hatice Göz açıklamaya şöyle devam etti: "Her gün yaşamlarımız elimizden alınıyor, nefes aldığımız vakitlerde ise hayat bize dar ediliyor. Yasalar ise ne ölümüze ne dirimize saygı duyuyor ve bu katil erkekleri korumaktan başka bir işe yaramıyor. Patriarkal kapitalizmin somutlaştığı AKP iktidarı ve devlet; kadınlara yönelik nefret söylemleriyle, iğrenç politikalarıyla bu katliamlara ortak oluyor. Potansiyel tecavüz nesnesi olarak görülüp rahat yürüyemiyor, nefes alamıyor ve ölüm korkusuyla yaşıyoruz. Eğitim, sağlık, kamu, medya vs gibi tüm cinsiyetçi mekanizmalar üstümüze geliyor, çocuk yaşta evlendiriliyor, “Gerdek gecelerinde bir kez daha katlediliyoruz. Kıyafetimizden okuduğumuz bölüme, çalıştığımız işten ev içindeki emeğimize kadar bizi belirlemeye çalışan sisteme öfkeliyiz! Öfkeliyiz çünkü üzgün olmaktan, yas tutmaktan, dizimizi kırıp oturmaktan çoktan vazgeçtik. Toplumun her hücresine alışılmışlığı sindirmeye çalışan erkek egemenliğine hayır diyoruz. Tecavüze uğramamak için üstümüzü düzelteceğimiz, öldürülmemek için sokağa çıkmayacağımız, sürekli yas içinde olacağımız bir hayat değil; isyan edip Artık Yeter dediğimiz, tüm gücümüzle eşit yaşamı haykırdığımız, ezen sömüren katil rolleri yıktığımız bir hayat istiyoruz. Cansu’nun muhtemel faillerinin gözaltına alınması, Özgecan’ın katillerinin halen hüküm yemeyip tutuklu yargılanması, Tuğçe Albayrak’ın katillerine yalnızca 3 yıl hapis cezası verilmesi erkek egemen yargının çözümcül bir yanı olmadığını, biz isyan etmezsek de olmayacağını gözler önüne seriyor"

Katledilen kadınlar için öfkelerinin sokaklara taşacağını ifade eden Hatice Göz, "Bu yüzden ve bugüne kadar katledilen tüm kadınlar için, sadece 2015 yılında öldürülen 143 kadın için, öz savunma meşruluğunu kullanıp müebbede mahkum olan Nevin için, Cansu Kaya için, Özgecan için, Tuğçe için, adalet için sokaklara taşacak öfkemiz. Tecavüz ettiğiniz her kadın için çığlık olup akacağız, Patriarka’nın kulaklarını da varlığını da inleteceğiz. Bizler Ortaçağ’dan beri yakmakla bitiremediğiniz cadılar, sindiremediğiniz kadınlarız. Şiddetinizle asla barışmayacak, erkek egemenliğini başınıza yıkacağız" diye konuştu. HABER MERKEZİ


Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128