Çatıdavasında karar 29 Mayıs’ta

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "çatı yapılanması"na ilişkin, 34'ü tutuklu 119 sanığın yargılanmasına devam edildi.

  Çatıdavasında karar 29 Mayıs’ta

Haber: Aysun Beykoz

Belediye nikah salonunda gerçekleştirilen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, yakınları ve avukatları katıldı. Duruşma, sanıkların, cumhuriyet savcısının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yaptılar.

Tutuklu sanık Murat Aktaş, hakkındaki iddialarla ilgili yazılı savunmasını mahkemeye sunduğunu ifade etti. Hakkında tanık beyanları, Bank Asya'da hesabı, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde gerçekleştirildiği iddia edilen strateji toplantısına katıldığı iddiaları bulunduğunu belirten Aktaş, bunları kabul etmediğini söyledi. Aktaş, mali müşavir olduğunu anlatarak, "Ben bu konuda rahatım. İşimi yaptım, paramı aldım. Ben mali müşavirim. İllegal bir işim olmadı" dedi.

Tutuksuz sanık Ö.H. ise hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, beraatini istedi.

Tutuklu sanık Ramazan Hoda da isnat edilen "silahlı terör örgüt üyeliği" suçlamasını kabul etmediğini kaydederek, beraatini talep etti.

Tutuklu sanık Selman Akkaya ise inşaat işleriyle uğraşan bir iş adamı olduğunu söyleyerek, "Ben Bolu'da birçok eğitim tesisi yaptım. Bu nedenle Polat AŞ. de benimle çalışmak istedi. İzzet Baysal Vakfı'nın en gözde müteahhitlerinden birisi bendim. Milli Eğitim Bakanlığı okullarının da deprem takiplerini yaptım. Milli Eğitim yetkilileri Bolu ve ilçelerindeki tüm okulların tamirat ve tadilatlarını bana verirlerdi. Polat AŞ. ile inşaat odaklı görüşmelerim oldu. Okul inşaatlarını yaptım. İlerleyen dönemde de ortak oldum. 2014 yılına kadar bu şirkete 5 inşaat yaptım. Bu nedenle bu şirketin yetkilileri ile çok sayıda görüşmem ve toplantım oldu ama bunlar sohbet ya da himmet toplantısı değildi" diye konuştu. Hakkındaki iddialara yönelik ayrı ayrı savunma yapan Akkaya, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, kararını açıklamak için duruşmayı 29 Mayıs'a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133

banner129