Çavuşoğlu; “Suçluysa öğretmene gereken cezayı veririz”

Geçtiğimiz hafta Köroğlu İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki H.Y.’yi yumruk darbeleriyle darp ettiği gerekçesiyle hakkında müfettiş incelemesi başlatılan sınıf öğretmeni İ.A. için Bolu Olay Gazetesine bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, “Şayet müfettiş raporlarında öğretmenin suçlu olduğu kesinleşirse gereken cezayı veririz” diye konuştu.

 Çavuşoğlu; “Suçluysa öğretmene gereken cezayı veririz”

Haber: Kasım ŞAHİN

 

Çavuşoğlu konu hakkında şunları söyledi; “Son gelişmeler şöyle orada bizim yaptırmış olduğumuz araştırmalar sonucunda; Çocukların orada top oynarken maç esnasında iki tane delikanlının birbirlerine kızarak kavga etmesiyle başlamış. Biraz dövüştükten sonra sınıfa yansımış olay burada öğrenci ya yumruk aldı ya da sinirlenip strese girince burnu kanamaya başlamış ve çocuğunda üstü başı kan olmuş. Öğretmen de bunları ayırırken maalesef burnu kanayan çocuk halen daha saldırganlığa devam etmiş. Ancak o sırada öğretmen bunu engelleyemeyince nasıl olduğunu bilmiyoruz tabi orasını halen daha soruşturma devam ettiği için. Daha sonra veli öğretmen çocuğu dövdü diye bize şikayette bulundu bizde oraya iki tane müfettişimizi görevlendirdik. Şuanda Valilikten de resmi onayı aldık ve oradaki soruşturma devam ediyor. Kamera kayıtları inceleniyor, çocuğun ifadesi alındı, sınıftaki çocukların ifadesi alınacak, velilerin ifadesi alınacak, öğretmenlerinde ifadesi alınacak ve doğrusu ortaya çıkacak. Eğer öğretmen darp ettiğiyse bu öğretmenlik suçu değil savcılıkla ilgili bir suça girer. Bizde disiplin açısından öğrencisine kötü davranması sonucunda gerekli cezayı veririz” dedi.

 

İZİN BAŞVURULARI YOK

 

Çakmak gazı teneffüs ettiği için hayatını kaybeden öğrencinin cenaze törenine katılan öğrenciler hakkında işlem yalpamı konusuna da değinen İl Milli Eğitim Müdürü İbrahum Çavuşoğlu; “Ticaret lisesindeki konu da Ticaret Meslek Lisesinden Endüstri Meslek lisesine nakil olmuş bir öğrenci çakmak gazından zehirlenerek vefat etmiş Allah rahmet eylesin. Sanat okulunun öğrencileri cenaze gitmişler bir kaç tanede Ticaret Meslek Lisesinden öğrenciler gelmiş. Fakat cenaze Mudurnu da. Yani bunların ailelerinden izin kağıdı olmadan çocukları başında ne öğretmenleriyle nede kendi başlarına göndere biliriz. Böyle bir şeyin olması mümkün değil velilerden gelen resmi bir belge olmadan. Bu çocuklar dönüşte gelmişler Ticaret Lisesinin önünde aslında taciz edenler sanat okulunun öğrencileridir. Soruşturma da sormuşlar bu çocuklara niye böyle bir şey yaptınız diye, onlarda bunların yerine biz bağırdık orada demişler. Halbuki Ticaret Lisesin de o gün çocukların ortak sınavları var yani o gün izin verilmesi mümkün değil ve öğretmenin gözetimin de de gitmek Valinin iznine bağlıdır. Bu okulun böyle izin başvurusu da olmamış. Öğrenciler kafalarına göre delikanlılık işte arada böyle şeyler oluyor. Çocuklara bir disiplin cezası olarak daha çok eğitici cezalar veriyoruz. Bu tür davranışların yanlış olacağını anlatacak rehber öğretmenler devreye girer ve o çocuklara anlatır” diye açıklamada bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER