Cehalet ancak kitaplarla yenilir

Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Bolu Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen 49. Kütüphane Haftası görkemli bir şekilde başladı.   Abant İzzet Baysal Üniversitesi...

Cehalet ancak kitaplarla yenilir

Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Bolu Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen 49. Kütüphane Haftası görkemli bir şekilde başladı.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Bolu Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen 49. Kütüphane Haftası başladı. Hafta kapsamında üniversitede, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Bolu Halk Kütüphanesinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Kültür Merkezindeki açılış etkinliğine Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Abdülkadir Key,  Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan, protokol üyeleri, üniversite öğrencileri, akademik ve idari personel katıldı. Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, okumanın ve özellikle arşivin önemine değinerek, “Tarihimize yön veren insanlar bu başarılarını kitap okumaya borçlular. Yavuz Sultan Selim Han’ın 7 yaşından itibaren kitap okuduğunu biliyoruz. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün de hayatı boyunca binlerce kitap okuduğunu biliyoruz. Günümüzde kitap okuma, kültür ve bilgi dağarcığını geliştirmede toplumsal karnemiz maalesef iyi değil. Cehaleti yenmek ve bilgilerimizi geleceğe aktarmak istiyorsak mutlaka okumalı ve bunları kaydetmeliyiz.” diye konuştu. AİBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Leyla Kanık da, kütüphane ve kitabın öneminin toplum tarafından algılanması gerektiğini ifade ederek, etkinliklere verdiği destek dolayısı ile Rektör Coşkun ve emeği geçenlere teşekkür etti. Bolu İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner  ise, gelişmiş ülkelerdeki devasa güzellikte ve şıklıkta kütüphaneleri örnek göstererek bizlerin de ivedi olarak böyle kütüphaneleri hayata geçirmemiz gerektiğini vurguladı. Herkesi kitap okumaya davet eden Şahiner, konuşmasında kütüphanecilikte kurumsallaşmanın mutlaka sağlanması gerektiğinin önemine değindi. Konuşmaların ardından, Kemal Bilsel Sarısözen yönetiminde AİBÜ Türk Musikisi Öğrenci Topluluğu Yurdumdan Sesler Müzik Eğitmenleri grubu, Türk Halk Müziğinin sevilen eserlerini seslendirdiler.49. Kütüphane Haftası açılış etkinliğinde, AİBÜ Merkez Kütüphanesi ile Bolu Halk Kütüphanesinden en çok yararlanan akademisyen, idari personel, öğrenci ve vatandaşlara; Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Belediye Başkan Yardımcısı Abdülkadir Key ile Bolu Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan tarafından ödülleri takdim edildi.  Etkinlik, AİBÜ Türk Halk Oyunları ve Halk Müziği Topluluğu’nun (TÜHOM) gösterisi ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124