Çele Barajı ve Suları Başka Bahara

Erhan Beykoz'un kaleminden

Çele Barajı ve Suları Başka Bahara

Şubat ayının ilk toplantısı önemli gelişmelere sahne oldu. O kadar çok konu ışık hızıyla geçti ki, hangisini yazsam diye düşünüyorum.

Kısa başlıklarla en önemli olanları sıralayayım.

Belediye maliyeye olan borçlarını ince bir akıl oyunu ve yasadaki boşluktan camileri devrederek kurtuluyor. Nasıl bir devridir, nasıl bir yasal boşluktur anlamış değilim. Şunun da altını çizmeliyim ki, ödenmeyen yada belediyenin cebinden çıkmayan her kuruş, Bolu’ya yapılması planlanan yatırımlara dönecektir! Belediyenin elinin güçlenmesini sağlayacak, atacak adımlarını garanti altına alacaktır.

Bir önemli konu da, Pazar yeri diye nitelendirdiğimiz projeyi “kentsel dönüşüm” statüsüne sokarak işin içinden sıyrılmayı hallettiğini söylemesi! Başkan Yılmaz’ın yaklaşık 500 milyon lira olan projenin gerçekleşmesini anlatırken heyecanlandığı ortadaydı. Yarım milyarlık yatırımın hangi şartlarda, hangi koşullarda ve hangi geri ödemeyle Bolu’ya aktarılacağı anlatılacaktır umarım…

Kısa ama çok insanı ilgilendiren diğer konuyu kısa geçti. Sanayi sitesinin taşınması gerçekleşecek ve bu sorunda “kentsel dönüşüm” kapsamında hallolacak, dedi…

Cuma günü TOKİ tarafından yapılan sunumla, taşınacak olan sanayi sitesinin ne olması gerektiğinde taslak projeyi izledim. Burada yapılmak istenen, yeni bir yerleşim birimi kurulurken, iş yeri olan esnaflarımızın aldıkları fiyatların üstünde bir rant elde etmeleri. Düşünülen ve uygulanabilirse! Sanayinin eski yeri ve taşınacak olan yeri de esnafımıza çevresel, rant olarak artı değer katacaktır.

Buraya kadar her şey güzel!

Gelelim asıl konumuz olan Çele barajı ve suları konusuna; Mecliste olduğum yaklaşık 6 yıldır Bolu’nun suyu konusu hep gündemimizde oldu. Geçtiğimiz dönemin Başkan Yardımcısı Abdülkadir Key Çele suları için görevlendirilmişti. Sayın Key Orman Bakanlığı dahilinde birçok kurumla çok zaman çalışmış, sonuçlarına ulaşma noktasına geldiğinde kamuoyu bilgilendirilmişti.

Sayın Yılmaz konu hakkında açıklamalar yaparken, gözlerinde ışıltı, içinde yılların birikmiş bir sorununu çözme heyecanı vardı! Çele ve Karadere suları cazibeyle Salıbeylerde olan arıtmaya gelecek, Bolu Halkı ülkenin en güzel dağ sularını içecekti! Belediye bütçesinde yapılacak olan üç tünel için para ayrılmış, ihaleye çıkılmış, yeniden ihale yapmak için gerekli zaman bekleniyordu.

Aradan çok geçmeden önce bir vekil, sonrasında mecliste Başkan Yılmaz açıklama yaptı. “Çele sularının cazibeyle gelmesi belki 5 yıl, belki 10 yıl, belki 50 yıl sonra gerçekleşebilir. Bunu ben görebilirmiyim bilemiyorum ama sonunda geleceğini umut ediyorum” dedi. İşte o an anlaşıldı ki, Başkan Yılmaz’ı aşan bir konu gözlerindeki ateşi söndürmüş, Karadere ve Çele suları şimdilik bir hayal olmuştu!  

Sayın Key’in uzun çalışmaları, fizibilite raporları, projeler, yapılan masraflar ve umutlar suyu düştüğü ortaya çıktı.

Bolu, Gölköy’den gelen suyu çok pahalı olarak içmeye devam edeceği ve bundan sonra ne olacağı belli olmayan bir yola girdiği ortadadır. Şimdi Başkan Yılmaz’ın konuyu çok açık şekilde artıları ve eksileriyle, bilinen ve bilinmeyen yönleriyle halkımıza anlatması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 09:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali bulut
ali bulut - 5 yıl Önce

zaten ben baraj yapılacağına bile inanmamıştım bunların hayatı rantiye ile geçiyor boş vaatleri seviyorlar bolu halkı her zaman kandırıldı ve kandırılmaya devam edecek 7 yıldır adliye sarayın yapamadılar artık nelerine inanalım bunların.

SIRADAKİ HABER