Çelik ve Kutlu Restleşmesi

Erhan Beykoz

Çelik ve Kutlu Restleşmesi
 Ticaret odasının seçimlerinin öncesinde adaylığı düşünenlerin üyelerle çalışmaları oldu. Bunlardan biriside başarılı sanayici, üretici, memleket sevdalısı Halil Başaoğlu tarafından verildi.

Aile büyüğüm Halil Başoğlu’nu anlatmam doğru değildir. Halil Amcamı herkes tanır. Tanımayanlar içinde kayıp olduğunu bilirler. Dürüst, kul hakkına dikkat eden, ağzından çıkanın yere düşmediği, vizyonu ve adamlığıyla tam bir Anadolu yansımasıdır.

Yemekte konuşmalar arasında birden bir ses yükseldi. Bu ses “isyan” niteliğinde olmuştu. Klasik giyimli, ses tonunun fazlalığı ve kızgınlık ifadesiyle hak aramaya çalışıyordu. Cümleleri arasında, zamanında siz beni hırpaladınız ama sizlere kızamıyorum. Şimdi de benim hakkımı koruyun, yapacağım 50 milyon doların üzerindeki yatırım için hakkımı almaya destek olun diyordu!

Adı Burhan Çelik. Sanayici, iş adamı, yatırımcı. Yanında 80 eleman çalıştırıyor. Devletine olan bütün tüccarlık görevlerini yerine getiren dünya markası. Vergi, Kdv ve Sgk adına borcu olmadığını, aksine maliyeden 5 milyon lira Kdv alacağı olduğunu söylüyor. Yüksek eğitim almadığı halde 4 dil biliyor, Mercedes arabalarının ahşap kısmının yapımcısı. Dünyaya işlediği ahşapları satıyor. Şu an itibarıyla 5 ülkeye satış yaparken, Arap Baharından etkisiyle sayı buralara düşmüş. Gecesi gündüzü olmayan, kimsenin işinde gücünde gözü olmadan, hayırlı işlere ve geleceğe dönük çalışmaların örneği!

Başarıya isim konulacaksa eğer, Burhan Çelik olabilir!

Sayın Çelik yaptığı açıklamalarla dudaklarımızı ısırmamıza neden oldu. 2004 yılında özelleştirmeden almış olduğu Orüs arazisi için termal otel taslak projesi hazırlatmış. Bütün Karacasu yatak kapasitesinin üzerinde otel yapacak. Tamamı öz sermaye ile başlayacak olan otele, ortak bulma şansını saklı tutuyor. Burası bizi pek ilgilendirmiyor ama yapılacak yatırımın rakamı 50 milyon üzeri ve çalışacak eleman sayısı 250 kadar olacağı ilgilendiriyor, elbette.

Hani Bolu’ya yatırım gelmiyor, iş adamı tercih etmiyor gibi onlarca saçma neden var ya! İşte bunların gerçekleşmesi an meselesi. Tabiî ki, Sayın Özçimen ve Başkan Kutlu’nun destek vermesiyle olacağını söylüyor!

Termal Turizm alanı olarak kaydedilen Karacasu’nun geleceği bu ve benzeri yatırımlara bağlıdır. Eski Başkan Halit Yıldız’ın bir gurup ile yapmaya başladığı yatırım, Özel İdarenin 127 dönüm arazisinin ihaleye çıkması ile Bolu’nun termal turizme başlama şansı olabilir.

Bolu Burhan Çelik’in açıklamalarını duyduktan sonra, her yerde tartışma başladı. Açıklamalara sonrası Başkan Mücahit Kutlu’da elinde önemli belgelerle basının karşısına çıktı. Anlattıkları çerçevesinde yapılacak her yatırıma sonuna kadar destek olacağını söyledi. Yer altı jeotermal sularının kullanılması konusunda MTA’dan gelen raporu gösterdi. Raporda, “burada açılması muhtemel kuyu ile mevcut açılan kuyuların zarar göreceği, debilerinin yok olacağını” anlattı. Buna karşılık, Sayın Çelik’in de projelerini, isteklerini resmi olarak iletmesi, şartların oluşması halinde yatırıma hemen başlayabileceğini ifade etti.

Daha fazla olayları lafa boğmadan, uzatmadan orta yol bulunarak, Sayın Çelik ve Başkan Kutlu bir araya gelip doğrudan hareketle yatırım yapılmalı. İki aklı başında, memleket sevdalısı insanın yapması gereken budur ve yapacaklarına inanıyorum. Hatta şimdiden hayırlı olsun demek istiyorum!

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124