Cemaatler aradıklarını bulamadı##hb_manset.gif

  2011 yılı kurban bayramı Kızılay’ın kurban derisi konusunda en fazla rağbet gördüğü yıllardan biri olarak kayıtlara geçti. Her sene Bolu’nun köylerine giderek kurban derisi toplayan cemaatlerin bu...

Cemaatler aradıklarını bulamadı##hb_manset.gif

 

2011 yılı kurban bayramı Kızılay’ın kurban derisi konusunda en fazla rağbet gördüğü yıllardan biri olarak kayıtlara geçti. Her sene Bolu’nun köylerine giderek kurban derisi toplayan cemaatlerin bu yıl bazı köylere giremedikleri ve topladıkları deri miktarının da önceki yıllara oranla düşük seviyede kaldığı öğrenildi.

 

Deprem ve terör olaylarının gölgesinde kutlanan 2011 yılı kurban bayramı beklendiği gibi buruk geçti. Bolu’da önceki yıllara oranla daha az kurban’ın kesildiği gözlemlendi. Bu duruma günden güne artan hayat pahalılığı ve enflasyon oranının son 9 yıldaki en büyük artış oranı gösterildi. Her bayramda kimin toplayacağı yönünde çeşitli polemiklerin yaratıldığı kurban derilerinde gülen taraf Kızılay Bolu şubesi oldu. Kızılay Bolu şubesi kurban kesimindeki düşüşe rağmen 2010 yılındaki deri toplama rakamlarına ulaştı. Bolu’nun 150 hanelik Elmalık köyü, kurban derilerini toplamak için gelen cemaatlere kapıyı gösterirken Çaydurt tarafında bulunan Ulu Mescitler köyü Van’da yaşanan depremde Kızılay’ı bölgede gördüklerini söyleyerek köylerine kadar gelen cemaatlere kurban derilerini vermeyeceklerini belirttiler. Ulu mescitler köyü sakinleri, kurban derilerini Kızılay’ın Bolu şubesine vereceklerini de vurguladılar. Geride bıraktığımız Kurban bayramında özellikle “Süleymancı” ve “Fettullahçı” olarak bilinen grupların kurban derisi toplamak için bolu’nun köylerine sıkça gittiği görüldü. Sümer mahallesinde bulunan Bolu Tevağuş talebe yurdu en çok kurban derisinin ve Büyük baş hayvan kellesinin bağışlandığı öğrenci yurdu olarak dikkat çekti. Öte yandan Van’daki depremzedelere ulaştırılmak üzere Türk Kızılay’ı tarafından başlatılan kurban vekâleti kampanyasına yardımseverler yoğun ilgi gösterdi. Bölgenin koşulları, kesim kapasitesi ve afetzedelere dağıtılacak olması göz önünde bulundurularak 3.500 hisse ile sınırlandırılan kampanyanın kontenjanı hızla doldu.  

 

Acemi kasaplar sakarlıklarının kurbanı oldu

Bolu'da kurban kesmek isterken kendilerini yaralayan 33 kişi hastaneye başvurdu.
Bolu'da aldıkları kurbanlıkları kendi imkânları ile kesmek isteyen 33 kişi, çeşitli yerlerinden yaralanarak Bolu Köroğlu, İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin acil servislerine başvurdu. Acemi kasaplar, hastanelerde yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildi.

 

Bolu mezbahasında 475 baş kurban kesildi
    

Bolu Belediyesi'ne ait olan ve Bolu Birlik Et Gıda Hayvancılık A.Ş'nin işlettiği mezbaha'da 275 büyükbaş ve 200 küçükbaş olmak üzere toplam 475 adet kurban kesimi yapıldı. Bolu Birlik Et Gıda ve Hayvancılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Zerrin Kışlak, bu yıl kurban kesiminin geçen yıla göre fazla olduğunu belirterek, bütün talepleri sıfır hata ile yerine getirdiklerini ve kurban kesim işlemini bayramın 1. günü saat 17.00'a kadar bitirdiklerini dile getirdi. Mezbahaya kurban kestiren vatandaşlara çay ikram ettiklerini kaydeden Kışlak, havanında güzel olması nedeniyle kurban sahiplerinin mezbahanın bahçesinde çok güzel vakit geçirdiklerini ifade etti. Kurban kesim işleminin tamamen İslami şartlara göre yapıldığını da vurgulayan Kışlak, Bolu Müftülüğü'nün görevlendirdiği imamların her kurban kesilirken tekbir getirdiğini söyledi.

 

Hayırseverler aş evini unutmadı

Kurban Bayramı nedeniyle Bolu Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü İmarethane Sosyal Tesisleri’nde bulunan Aşevi’ne birçok hayırsever vatandaş tarafından kurban payı bağışı yapıldı. Bayramın ilk günü başlayan bağışlar bayram sonuna kadar devam etti.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da Aşevi’ne gelerek çalışanların bayramını kutladı.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gerçek
Gerçek - 4 yıl Önce

suleyman cı dıye atfetmrnoz yanlış
onlarda allah yolunda çalışmaktadır.lutfen yazıları daha dıkkatlı yazalım

SIRADAKİ HABER

banner128