Cengiz ilk kez Okul Müdürleriyle bir araya geldi

Geçtiğimiz ay İl Milli Eğitim Müdürü olarak ilimize atanan Yusuf Cengiz ilk kez geçtiğimiz Salı günü İzzet Baysal toplantı salonunda anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise müdürleri ile tanışma toplantısı yaptı.

Cengiz ilk kez Okul Müdürleriyle bir araya geldi
Haber: Semih BAYKAL

Okul müdürlerinin kendilerini tanıtmalarının ardından söz alan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Bolu ilinde ikili eğitim veren okul sayısının çok az olmasının sevindirici olduğunu belirtti. İlimizin eğitim altyapısının diğer illere göre çok iyi düzeyde olduğunu, okullarımızdaki öğretmen ihtiyacının fazla sayıda olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.

 “İLİMİZDEKİ OKULLARI 4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİNE UYGUN HALE GETİRMELİYİZ “

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz; “4+4+4 eğitim sistemi kapsamında İlimizde yapılan düzenlemelerin tam olarak istenilen amaca ulaşmadığını, halen aynı müdürlük yönetiminde ilkokul ve ortaokulların olduğunu, önümüzdeki süreçte ilimizdeki okulları 4+4+4 eğitim sistemine uygun hale getirmeliyiz” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİYİ MERKEZE ALAN, ÖĞRENCİ ODAKLI, PROJE TABANLI EĞİTİME ÇOK ÖNEM VERELİM”

 Bir önceki Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu’ na yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür eden Yusuf Cengiz, ilimizdeki akademik başarının daha da artması gerektiğini, öğrenciyi merkeze alan, öğrenci odaklı eğitime çok önem verilmesi gerektiğini, bu konuda öğretmenlerimize ve idarecilerimize büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Ayrıca İlimizdeki Bilim Sanat Merkezi’ nin, üstün yetenekli öğrencilerin özelliklerine göre daha iyi eğitim almaları yönünde çok önemli bir kurum olduğuna değindi.

 “YETİŞTİRME KURSLARI SAYESİNDE MUTLAKA ÖĞRENCİLERİ AKADEMİK BAŞARIYA ULAŞTIRALIM”

 Okullarımızda açılan Yetiştirme Kursları hakkında konuşan Cengiz; “Bu kursların öğrencilerimizin başarılarına mutlaka artı değer katması gerektiğini, kurslardaki öğrenci sayısının azalması, bu kursların amacına ulaşmadığını gösterir. Bizler bu kurslar sayesinde mutlaka öğrencileri akademik başarıya ulaştırmalıyız” şeklinde konuştu. Bu konuya paralel olarak EBA sistemini tüm öğretmenlerimizin kullanması gerektiğini, kullanamayan öğretmen kalmaması gerektiğine değindi.  Cengiz konuşmasının devamında; “ Göreve gelmiş olduğum süre içerisinde Bolu’ ya baktığım zaman eğitim alt yapısı bakımından çok şanslı bir il. Hayırseverlerin katkısı burada çok önemli. Geldiğim yerde benim hedefim birçok okulumuzu ikili öğretimden normal öğretime geçirmekti. Bolu bu anlamda da çok şanslı bir il. Bu nedenle Bolu’ da en fazla önemseyeceğimiz şey gelecek nesil için yararlı insanlar yetiştirmektir. İlimizdeki Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu Liselerinin çıtasını yükseltmeliyiz. Bu konuda destekleme ve yetiştirme kurslarını önemsiyorum. Bu kursların takipçisi olacağım. Sizlerden ayrıca bir ricam projeler konusunu çok önemsemeliyiz. EBA(Eğitim Bilişim Ağı)’ yı mutlaka hem öğrencilerimize hem de öğretmenlerimize öğretmeliyiz. Sizler mutlaka öğretmenlere “akıllı tahtaları kullanın”dedi.

“DEĞERLER EĞİTİMİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Son olarak Cengiz; “Öğrencilerimizi milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda, milli ve manevi donanıma sahip, duyarlı, bilinçli ve sorumlu fertler olarak yetiştirmek bizler için çok önemlidir. Bu yüzden değerler eğitimini çok önemsiyorum.  İlimizde yakın zamanda düzenlenen Mehmet Akif okumalarının çok iyi bir proje olduğunu, okuyan bir nesil yetiştirmek için bu etkinliklerin önemli olduğunu belirtti. Öğretmenler Odasında Öğretmenlerin Özlük Hakları Değil Pedagojik Konular Konuşulmalı Okullarımızda okul kültürünü oluşturmalıyız. Ben takım çalışmasına önem veren bir insanım. Bu yüzden birbirimize güvenmek zorundayız. Okullarımızdaki öğretmenler odasında öğretmenlerin özlük hakları değil pedagojik konular konuşulmalıdır. Okullarımıza yapılacak olan ziyaretlerde okul müdürlerinden, okulun akademik başarısı ile ilgili göstergeleri isteyeceğini bu konuda okul müdürlerinin hazırlıklı olmalarını istedi” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124