Cep tipi dezenfektan ürettiler

BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Bilimsel Endüstriyel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin(BETUM) Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının formülasyonunda ürettiği el dezenfektanlarının kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmaya başladığını açıkladı.

Cep tipi dezenfektan ürettiler

Haber: N. Halid Altundal

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Bilimsel Endüstriyel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (BETUM) tarafından ürettiği dezenfektanların kamu kurum ve kuruluşlarına ücretsiz dağıtıldığını açıkladı.

BAİBÜ Rektör Yardımcısı Gündüz açıklamasında, üniversitenin kendi üretimi olan dezenfektanların, cep tipi sprey şişeler halinde hazırlayarak kamu kurumları ve ilimizde faaliyet yürüten başlıca sanayi kuruluşlarına ücretsiz verildiğini söyledi. Bu kapsamda BETUM personelleri tarafından ilk etapta hazırlanan toplam 5 bin adet dezenfektanın dağıtımı tamamlandığını belirten Rektör Yardımcısı Gündüz, “İlk etapta hazırlanan BAİBÜ üretimi dezenfektanlar; Yükseköğretim Kurumu, Bolu Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Bolu Belediyesi, Bolu Adliyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, İl Müftülüğü, PTT ile sanayi kuruluşları Arçelik, GENTAŞ, Erpiliç, Beypiliç, Akpiliç ve Barilla’ya ayrıca yerel basın mensuplarına ve BAİBÜ Sosyal Tesislerde misafir edilen hemşirelere de verildi” dedi.

GEREDE VE SEBEN BELEDİYELERİ HALKA DAĞITACAK

BAİBÜ üretimi dezenfektanların halkın kullanımına sunulması amacıyla Seben ve Gerede Belediyelerine teslim edilirken, dezenfektanların dağıtımı belediye başkanlıkları tarafından yapılacak.

BAİBÜ ÜRETİMİ DEZENFEKTANLAR ULUSAL VE ULUSLARARASI STANDARTLARDA

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde dezenfektan üretimi, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında oluşturulan ‘BAİBÜ Covid-19 Danışma Koordinasyon Kurulu’ toplantısında alınan kararlar kapsamında personellerin kullanımına sunulmak üzere başlatılmıştı.

Dezenfektanlar, Rektör Mustafa Alişarlı koordinasyonunda BETUM bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından üretiliyor. Komisyonda; BETUM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Cevher Altuğ, Öğr. Gör. Dr. Hatice Karadeniz, Eczacı Elif Gökçen Çaça ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu yer alıyor. BAİBÜ üretimi dezenfektanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün (Guide To Local Production: WHO-Recommended Handrub Formulations) ve Sağlık Bakanlığımızın formülasyonunda ve el ve cilt sağlığına uygun olarak üretiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 15:53

Volkan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER