Cephe güzelleştirme çalışmaları Mahkemelik oldu

Bolu belediyesi tarafından başlatılan “Cephe güzelleştirme çalışmaları” en sonunda mahkemelik oldu. Alman asıllı Hans Jourgen Heyne, Belediye’yi “Cephe güzelleştirme çalışmaları” yüzünden mahkemeye verdiğini açıkladı.

Cephe güzelleştirme çalışmaları Mahkemelik oldu
 İzzet Baysal Caddesi’nde başlatılan “Cephe güzelleştirme çalışmaları” mahkemelik oldu. 1955  yılından bu yana Bolu’da yaşayan ve Bolu’dan evli olan Alman asıllı Hans Jourgen Heyne, Belediye’yi “Cephe güzelleştirme çalışmaları” yüzünden mahkemeye verdi. Heyne,  önce Belediye’ye dilekçe verdi. Daha sonra Mahkemeye başvurarak binasına aşırı yük bindirildiği gerekçesiyle dava açtı. Hans Jourgen Heyne, dava dilekçesinde binasına yüklenen tonlarca ağırlığındaki demirlerin statik dengesini bozduğu gerekçesiyle sökülmesini istedi. Bolu Belediyesi’nin İzzet Baysal Caddesi Sağlıklaştırma Projesi kapsamında binaların ön cephelerine takılan tonlarca ağırlığındaki tabela taşıyıcı demir profillere ve binaların aynı renk boyanmasına karşı çıkan bazı esnaflar olmuştu. Ancak bugüne kadar Bolu Belediyesi’ne yürütmeyi durdurma istemi ile dava açan hiç kimse olmamıştı. 

Bolu’da yaşayan 81 yaşındaki Hans Jourgen Heyne 1955 yılından beri Bolu’da bulunduğunu vurgulayarak;  “Depremden sonra üç katlı binamın çatısındaki yaklaşık 14 ton gelen kiremitleri indirterek, çatıyı çok daha hafif olan bir çatı malzemesi örttüm. Çünkü binamız eski bir bina ve burası deprem bölgesi olan bir il. Ben binanın statik dengeler hesabını yaparak yükünü hafifletmeye çalışırken, Bolu Belediyesi binanın ön tarafına yüzlerce delik delerek, tonlarca ağırlığındaki demirleri monte etti. Binanın statik dengesini bozduğu gibi, birde üstüne üstlük çirkin bir görüntü oluşturdu. Avukatım aracılığı ile Bolu Belediyesi’ne önce dilekçe ile müracaat ettik. Değişen bir şey olmayınca yasal yoldan sorunun çözülmesi için mahkemeye başvurduk” dedi. Hans Jourgen Heyne’nin avukatı Kemal Akşemsettinoğlu ise açılan dava hakkında bilgi vererek; “Belediye Başkanlığı’nda 26 Haziran tarihinde dilekçe ile müracaat ettik. Ancak Belediye’nin yapılan uygulamadan geri dönmemesi nedeniyle dava açmak zorunda kaldık” diye konuştu.

 

       Belediye’ye verilen 26 Haziran tarihli dilekçede şu ifadeler yer aldı;     
     “Binamız Belediye’nin aldığı karar uyarınca istenilen evsafta renk ve desenlere göre boyası tarafımızdan yapılacaktır. Bu nedenlerle binamıza cephe düzenlemesi için iskele kurulmasını istememekteyiz. Yine cephe düzenlemesinde levhalar sökülerek yerine binaların taşıyamayacağı şekilde büyük demirler çakılarak billboardlar yapılmaya başlanmıştır. Bu ağır çeliklerle yapılan uygulamamalar, binaların kolon ve kirişlerinde büyük zafiyet ve zaten birinci derecede deprem bölgesi olan Bolu’daki yapıların depreme dayanıklılığını iyice ortadan kaldırdığından bu uygulamaya itiraz etmekte ve bu karardan dönülmesini talep etmekteyiz. Aksi halde yürütmeyi durdurma talebiyle ait olduğu adli ve idari mahkemelere dava açacağımızı bildiririz.”
    
      Yürütmeyi Durdurma Kararı çıkarsa ne olacak?
      Avukat Kemal Akşemsettinoğlu, Hans Jourgen Heyne ve Muazzez Heyne vekili olarak, mahkemeden Yürütmeyi Durdurma Kararı alınmasını talep ettiklerini belirtti.Açılan bu davadan Yürütmeyi Durdurma Kararı çıkarsa, diğer binalar için de örnek teşkil etmiş olacak. Bu durumda İzzet Baysal Caddesi'nde Cephe Sağlıklaştırma Projesi'nin ne şekilde yürüyeceği merak ediliyor.                 

 
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 21:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER