Çeşmelerden kaynak suyu akacak

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın en büyük hayalleri arasında yer alan Karadere Suları’nın tahsisi konusunda tarihi bir gün yaşandı. Bolu’da bir milyon nüfusa yetecek Karadere Suları’nın 150 litre/saniyelik kısmına ilave 150 litre/saniye daha su tahsisi konusunda Bolu Belediyesi ile Bolu Defterdarlığı arasında protokol imzalandı. Atılan imza ile Bolu’nun kullanımına tahsis edilen su 300 litre/saniye olurken, şehrin içme suyu garanti altına alındı. Başkan Yılmaz, tarihi imzaların atıldığı protokol öncesi yaptığı açıklamada, “Hatırlayın, 2 yıl önceki belediye seçimlerinde Bolu’nun seçilmişleri ‘Belediye Başkanı yalan söylüyor, bu sular tahsis edilemez mümkün değil’ demişlerdi. Yaradan’a ne kadar şükretsek azdır” dedi. Başkan Yılmaz ayrıca, 2 yıl sonra Bolulu vatandaşların kaynak suyu içeceklerini de belirterek, “Bundan sonra çeşmelerimizden Karadere’nin kaynak suları akacak” diye konuştu.

Çeşmelerden kaynak suyu akacak
Haber: Kasım şahin
Bolu Belediyesi ile Bolu İl Defterdarlığı arasında Karadere Suları’nın su tahsisi konusunda protokol imzalandı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve İl Defterdarı Zekai Dede, başkanlık makamında gerçekleşen protokol töreni ile kentin su konusunda geleceğini garanti altına alacak tarihi imzaları attı.
Tahsis edilen su kapasitesini 300 litre/saniyeye çıkartacak protokol imzalama törenine Başkan Yılmaz ve İl Defterdarı Dede’nin yanı sıra, Milli Emlak Müdürü Hasan Fatih Candemir, belediye başkan yardımcıları Ekrem Çetinkaya ve Emine Davarcıoğlu ile basın mensupları katıldı. 
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, imzalar öncesi yaptığı konuşmada, 2014 yılında suyun 100 litre/saniyelik kısmının Devlet Su İşleri’ne, 43 litrelik kısmının ise köylerin kullanımı için İl Özel İdaresi’ne tahsil edildiği belirtti. Köylerin belediyeyle birleşmesiyle suyun Bolu’ya tahsis edilmiş bir haline dönüştüğünü söyleyen Yılmaz, “Tabi bu su 143 litre Bolu için yeterli değildi. Bolu için yeterli olması gereken en az 300 litre/saniye su ihtiyacımız vardı” dedi.
“İmkânsız denileni başardık”
Başkan Yılmaz, 11 yıllık yoğun uğraşlar sonucu imkânsız denileni başardıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bu azimli çalışmada siyaseten de iktidar patisi olmanın verdiği güçle, şuan itibariyle 150 litreye ilave 150 litre/saniyelik su tahsisi yapıldı. Dolayısıyla şuan bize yetecek kadar suyun tahsili Karadere’de yapılmış oldu. Bunu protokolünü imzalamak için buradayız. Bu, belki Türkiye’de başarılması imkânsız olanın başarılması olarak algılanacak bir çalışmadır. Onun için böyle bir neticeye elde edilmesinde emeği geçen belediyedeki mühendisinden, başkanına kadar gelen süreçteki bütün arkadaşlarımıza; Devlet Su İşleri yetkililerine, siyaseten destek veren milletvekillerimize, teşkilatlarımıza ve de Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. İmkânsızı başaran bu imza töreni Bolu halkımıza hayırlı olsun. Bolu halkı ‘kaynak su içemiyor’ dedik. İnşallah iki yıl içerisinde bir terslik olmazsa artık musluk sularımızdan kaynak suyu akıttığımız bir hale dönüşecek.”
“Ne kadar şükretsek azdır”
Yılmaz, ‘Karadere Suları’nın tahsisi konusunda’ halka yalan söylemekle suçlayanların olduğuna dikkat çekerek, “Hatırlayın, 2 yıl önceki belediye seçimlerinde Bolu’nun seçilmişleri ‘Belediye Başkanı yalan söylüyor, bu sular tahsis edilemez mümkün değil’demişlerdi. Ama kararlılık içerisinde, azimle, adım adım çalışmayı yürütürseniz inanılmazı, imkânsızı başarabilme şansız vardır. Bugün bunu gösteren bir protokol imzalıyoruz. Onun için Yaradan’a ne kadar şükretsek azdır” diye konuştu.
“Çele Barajı da yapılacak”
Belediye Başkanı Yılmaz, Karadere suları ile aynı güzergâhta olan Çele Barajı’nın da yapılacağını belirterek, “Çele Barajı ile Karadere Suları’ndan gelecek ana isale hattının yapımına önümüzdeki yıl başlanmış olacak. Tabi iki suyu alacak şekilde planlanacak ve cazibeyle arıtma tesisine gelecek. Arıtma tesisinin yapımının sebebi de buydu zaten. Her şey tamamlanmış oldu. Hatırlarsanız arıtma tesisini şuan ki yerine aldığımızda kıyamet kopmuştu ‘niye buraya aldınız, yanlış’ diye. Şuan onların çok lüzumsuz olduğunu ve Bolu’nun geleceği ile hiçbir katkısının olmadığını şuan daha iyi görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 19:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
ESNAF
ESNAF - 4 yıl Önce

rica ediyorum birisi araştirsin boluda çeşme suyu içen varmi? boluda aylık kaç bin tl lik hazır su satılıyor? 4 kişilik bir ailenin su faturası kaç tl? türkiyede su parasısıralamasında kaçıncıyız? bi araştırın. ben bişey demiyorum arsaştırın sonra başkanın açıklamasının yanında yayınlayın. bu hesabın içinde patlayan borular yok onu karıştırmayın. bolu belediyesi su konusunda sınıfta kalmıştır ne zaman su fiyatı makul olur ozaman dinlerim.

SIRADAKİ HABER

banner128