CHP İL KONGRESİ “OLDU-BİTTİ”

Günlerdir beklenen Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Kongresi 75 delegenin katılımıyla gerçekleştirildi. Köroğlu Kongre Salonu’nun bodrumunda gerçekleştirilen kongre de sert rüzgarlar esti. CHP Merkez İlçe ve Seben ilçe delegelerinin yokluğunda gerçekleşen kongrede Hüseyin Yıkılmaz’a ise konuşma fırsatı verilmedi.

CHP İL KONGRESİ “OLDU-BİTTİ”

HABER: FARUK ÇİDEM

 

Cumhuriyet Halk Partisi uzun süredir beklenen il kongresini az sayıda delegenin katılımıyla gerçekleştirdi. Bir türlü sonuca vardırılmayan Merkez İlçe kongresinin tamamlanamamış olması ve Seben ilçe kongresinin geç yapılması dolayısıyla il kongresinde olması gereken delegelerin büyük bir çoğunluğu oy kullanamadı. Blok listeyle gidilen başkanlık seçiminde Kazım Karsu ve il yönetimi 68 oyla kongreyi tamamladılar.

 

YIKILMAZ’I KONUŞTURMADILAR

 

Meşru bir kongre olmadığını söyleyen Tanju Özcan kongreye katılmazken, il yönetimi ile yaşadığı kavgalara rağmen kongreye giden ve konuşma yapması beklenen CHP Merkez ilçe başkanı Hüseyin Yıkılmaz’a divan konuşma şansı vermedi. Eski il başkanları ve konukların uzun konuşmalarına rağmen kendisine söz hakkı verilmeyen Yıkılmaz, divan başkanına tepki göstererek tüzükte beni konuşturmamanızı gerektirecek bir madde yok. Talimatları kimden alıyorsunuz bilmiyorum ama talimatların dışına çıkarak işinizi yapın. Merkez ilçe kongresini de bozdunuz bunu da bozuyorsunuz” dedi.

Yıkılmaz’la birlikte aynı tepkiyi gösteren Güldane Şahin ise; “sizden isteğim bir dakikalık bir konuşma yapmak. Bunu engellemek parti demokrasisine sığmayan bir şeydir, sizi kınıyorum” şeklinde tepkisini gösterdi.

 

BLOK LİSTEYE TEPKİ GELDİ

 

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Kongresi’nin iptal edilme sebeplerinden birisi olan blok liste ile seçime gidilmesi iken aynı uygulama CHP İl Kongresi’nde tekrarlandı. Kazım Karsu’nun da sürekli eleştirdiği blok liste ile seçim yapılmasını doğru bulmadıklarını söyleyen bazı delegeler; “Bizim partimiz demokrasinin tam anlamıyla işlediği bir partidir. Ama bugün görüyoruz ki bizlere dayatılan blok liste ile seçim yapmamız isteniyor. Madem blok liste ile seçim yapmak sorun değildi de neden merkez ilçenin kongresini iptal ettirip delegelerinin iradelerini hiçe saydınız?” diyerek sert bir dille eleştirilerde bulundular.

 

SESLER YÜKSELDİ

 

Az sayıda delege ile geçen kongrenin aynı zamanda gergin olduğu da gözlerden kaçmadı. Kongrede blok liste ile seçim yapılmasına gelen eleştirilerden sonra divan başkanı Nazik Işık’ın “Seçim blok liste ile yapıldığı için sadece bir kişinin üstü çizilip yerine sadece bir kişi yazılabilir” demesi salonda seslerin yükselmesine neden oldu. Işık’ın bu sözleri üzerine ayağa kalkan Hüseyin Yıkılmaz ve bazı partililer; “böyle bir seçim olamaz, biz istediğimiz kadar kişiyi çizer yerine başka isim yazarız, sizin söylediğiniz gibi bir kural yok” diyerek divanı protesto ettiler. Divan başkanı Nazik Işık’ın Tekin Bingöl ile telefonda konuştuğunu ve bilgiyi ondan aldığını söylemesi üzerine aynı tepkiler Bingöl’e de yöneltildi. Sessizliği sağlayamayan Nazik Işık kongreye 5 dakikalık ara vermek zorunda kaldı.

 

 

 NASIL İÇİNİZE SİNDİRİYORSUNUZ

 

Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanları ve eski il, ilçe başkanlarının tam kadro katıldıkları kongrede sert bir konuşma yapan Elfaz Temiz; “Öncelikle CHP İl Kongresi’nin böylesine havasız ve basık bir yerde, bodrumda yapılmasından dolayı utanıyorum. İkinci bir utancım ve üzüntüm de CHP’nin il kongresini 70 kişiyle yapmasıdır. İki seçim geçirdik ve ikincisinde ciddi bir kriz yaşadık. Az daha meclise milletvekili gönderemiyorduk. Bazıları bırakın maddi bir kaynağı manevi bir destek bile vermediler. Oturup düşünmemiz lazım. Aylardır süren parti içi kavgalardan dolayı dünyaya rezil olduk. Delegelerin yüzde 30’u ile il kongresi yapmayı nasıl içinize sindiriyorsunuz merak ediyorum” şeklinde konuştu.

 

ÖZCAN’A AĞIR İTHAM

 

Tanju Özcan ve ilçe yönetiminin sık sık eleştirildiği kongrede en ağır ithamlar ise Özcan’a yöneltildi. Konuşma yapmak için kürsüye çıkan Halit Tuna isimli bir CHP’linin, “biz Bolu’dan milletvekili değil sanki Tayip Erdoğan’ı seçtik” demesi üzerine salonda bulunan bazı delegeler Tuna’ya sert tepki gösterdiler. “Ayıp oluyor, bu kadar da pervasız konuşulamaz” diyerek tepki gösteren partililere Tuna, “ben doğruları söylemek için buraya çıktım ve söyleyeceğim de” diyerek cevap verdi.

 

ARTIK YETER

 

Parti içi sorunların dile getirildiği bir kongre halini alan CHP il kongresi’nde en anlamlı konuşmalardan birisini CHP Kadın Kolları Başkanı Zuhal Işın yaptı. Muhalefet olmaktan bıktığını dile getiren Işın; “Aylardır birbirimizle uğraşıyor ve bütün enerjimizi buraya aktarıyoruz. Artık bu iç çekişmeleri bir kenara bırakmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Enerjimizi içeriye değil dışarı aktarmamız gerekiyor. Çünkü ben artık muhalefette kalmaktan sıkıldım. Artık yeter diyorum ve herkesi iktidar olmak için çalışmaya davet ediyorum” dedi.

 

İŞTE O 6 İSİM

 

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu il örgütünde aylardır devam eden krizin asıl sebebi olarak görülen kurultay delegelerinin kim olacağı sorusu da kongrede cevabını buldu. Merkez ilçenin kongresinin tamamlandırılmamasının en büyük sebebi delege çoğunluğunun merkez ilçede olması ve kurultay delegelerini de CHP Merkez İlçe’nin belirleyeceğinin düşünülmesiydi. Merkez ilçe delegelerinin oy kullanamadığı il kongresinde kurultay delegesi olarak şu isimler seçildi; Eda Bayraktar, Turhan Bulut, Doğan Dağ, Sedef Gören, Mehmet İnegöl, Hüseyin Kazım Karsu

 

 

Kazım Karsu’nun başkanlığındaki İl Yönetimi şu isimlerden oluştu.

 

İL YÖNETİM KURULU ADAYLARI

 

 Fatma Alp

 Recep Asakarya

 Önder Başaran

 Eda Bayraktar

 Cahide Beşli

 Hamit Ozan Çelikağ

 Turgut Ekici

 Sedef Gören

 Ramiz Güleç

 Mine Kırmusaolğu

 Mustafa Remzi Kocaman

 Tevfik Koç

 Tülay Özçelik

 Metin Özkan

 Meral Parlak

 Adem Şahin

 Kemal Topçu

 Ersan Türkoğlu

 Bülent Üçer

 Erdal Yıldırım

 

Yedekler

 Hüseyin Ekrem Serin

 Tahsin Toraman

 Rahşan Aydın

 Mehmet Akça

 Özkan Yücel

 Şule Yılmaz

 Cemal Küsen

 Şükran Gürbüz

 Ayşe Özbay

 Mehmet Seçkin

 Enes Ayaz

 Zeki Metin

 Cemil Yiğit

 Osman Akça

 Hamdi Dal

 İsmet Bandakçıoğlu

 Emine Özkaya

 Serpil Gökdemir

 Müeyyet Özsoy

 Hakan Çelik

 

DİSİPLİN KURULU ADAYLARI

 Yafes Altok

 Eda Arslan Karakış

 İsmail Hakkı Candemir

 Sündüs Çalıkoğlu

 Ahmet Fidan

 Ahmet Özcan

 Mehmet Özdemir

 Necdet Tercan

 Çiğdem Ayşen Ulusoy

 

Yedek

 Mehmet Duru

 Hasan Haydaroğlu

 Ömer Kırcı

 Halit Tuna

 Mehmet Ali Işık

 

KURULTAY DELEGESİ ADAYLARI

 Eda Bayraktar

 Turhan Bulut

 Doğan Dağ

 Sedef Gören

 Mehmet İnegöl

 Hüseyin Kazım Karsu

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 18:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 5 yıl Önce

chp bitmiştir

Adem
Adem - 5 yıl Önce

i̇l yönetimi listesine bakınca bu partiden bir şey olmayacağıni anlamış oldum. bu liste bolu halkına değil çankaya seçmenine hitap eden bir listedir. halktan kopuk bir listedir. partiye artı birşeyler katacak değil partiden adam eksiltecek bir listedir. aristokrat partisi oldu çıktı y-chp....

SIRADAKİ HABER

banner128