CHP Meclis gündemine damga vurdu

Cumhuriyet halk Partisi İl Genel Meclis üyeleri İbrahim Ayhan, Eyüp Beşli, Hasan Hüseyin Aslan ve Bedri Pehlivan Meclis’e verdik önergeyle gündeme damga vurdu. CHP’li üyeler Bakanlar kurulu kararıyla ‘Köroğlu Dağı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilan edilen 51 Bin hektarlık alanın araştırılıp meclise bilgi verilmesini istedi.

CHP Meclis gündemine damga vurdu

Haber: Semih BAYKAL

İl Genel Meclisi Şubat Ayı toplantılarının 3’ncü günü Yaşar Yüceer’in Başkanlığında gerçekleşti. Mecliste ilk olarak mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Merkez İlçe İhsaniye Mahallesi 337 ada 6 parselde bulunan Kültür İlkokulu ile Kültür Ortaokulu binalarındaki İl Özel İdare hissesinin ve 390 ada 885 parseldeki Kültür Ortaokulu bahçesindeki İl özel İdare hissesinin Milli Eğitim Bakanlığı lehine ‘Temel Eğitim Okul Alanı’  olarak tahsis edilmesi maddeleri görüşüldü. Maddeler oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna havale edildi.

CHP’Lİ ÜYELER 51 BİN HEKTARLIK ALANIN ARAŞTIRILMASI İÇİN ÖNERGE VERDİ

Gündem maddelerinden sonra CHP’li üyelerden . İbrahim Ayhan, Eyüp Beşli, Hasan Hüseyin Aslan ve Bedri Pehlivan Bolu’nun geleceği için çok önemli olan ‘Köroğlu Dağı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilan edilen 51 Bin hektarlık alanın araştırılıp Meclis üyelerine bilgi verilmesi için önerge verdi. İşte Meclise verdikleri önerge; “Bolu’da doğal güzellikleriyle göz dolduran yeşil alanları ve çam ormanları bulunan 51 bin 450 hektarlık yeşil alan turizm teşviki kapsamına alınarak imara açıldı. Kayak Merkezinin bulunduğu Kartalkaya kayak merkezi ile Bolu’ya 5 km uzaklıkta bulunan Karacasu Termal turizm bölgesi arasında kalan çam ormanlarının ve yeşil alanların bulunduğu 51 Bin 450 hektarlık alan Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Köroğlu Dağı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. Bolu’ya yapılacak olan bu yatırımın ilimize sağlayacağı katkı ne olacak?, Bolunun doğal güzelliğine, yeşil alanlarına ve çam ormanlarına zarar verecek mi?, Zarar verecekse bu zarar nasıl telafi edilecek?, bu konunun geniş kapsamlı araştırılmasını  ve ya bu konu da yetkili kişilerim Meclise gelerek açıklama yaparak bilgilendirmesi için gereğinin yapılmasını arz ederiz”

“GÜYA KENDİNİ BOLULU OLARAK ZANNEDEN GRUPLAR VAR”

Önergenin okunmasının ardından Meclis Başkanı Yaşar Yüceer’de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yüceer; “ Şimdi bu 51 bin hektarlık alanın Turizm gelişim alanı olarak ilan edilmesinden sonra güya kendini Bolulu olarak zanneden, Bolu’nun geleceğiyle ilgili doğru karar aldıklarını düşünen bazı 3 grup var. Bu gruplar kararın iptali için mahkemeye başvurdular. Bu mahkeme halen daha devam ediyor. Düşünceleri ve savundukları konu ise, yeşil alanların yok olacağı, ağaçların kesileceği, Bolu’ya zarar vereceği noktasında kanaatleri var. Ama bu doğru değil. Çünkü 51 bin hektarlık içindeki yapılanma alanları son derece sınırlıdır.  Tabi biz bu konuda karar verici bir konumda değiliz. Sadece bilgilendirme noktasında faydalı olacağımız kanaatindeyim” dedi.

DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ MAMUL MAL ALIMLARI BÖLÜMÜNE 360 BİN TL

Toplantıda ayrıca Mudurnu ilçesinde bulunan iş makinelerinin naklinde, mıcır ve malzeme çekiminde kullanılmak üzere ihtiyaç olan bir adet treyler ve damperli kasa alımı için 2016 yılı İl Özel İdaresi bütçesinin Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü köye yönelik hizmetler bölümünden Destek Hizmetleri Müdürlüğü mamul mal alımları bölümüne 360 bin TL.  ödenek aktarılması önergesi incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128