CHP ve Parti Ağalığı

Ersan Türkoğlu'nun Kaleminden...

 CHP ve Parti Ağalığı

Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultay sürecini geride bıraktı.

 

Daha birkaç gün önce iktidar partisinin gerçekleştirdiği ve kazananı belli, Kuzey Kore rejiminin anımsatan kongre ile Cumhuriyeti kuran, ülkemize çok partili sistemi, sosyal demokrasi anlayışını getiren CHP’nin kurultayı arasındaki fark iki partinin demokrasiye bakış acısını çok açık bir şekilde gösterdi.

 

CHP kurultayındaki eleştiriye tahammül ve demokratik şartlarla oluşan sonucu kabullenme olgunluğu takdire şayandı.

 

Hiç şüphesiz ki CHP bu kurultaydan güçlenerek çıktı.

 

Birbirinden değerli iki adayın yarıştığı Kurultay’da kazanan Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

 

Partinin aldığı kararlara uyan, bu doğrultuda çalışan Muharrem İnce Genel Başkanlık seçimini kaybetse bile tutumu ile çalışkanlığı ile hatipliği ile örgütün takdirini kazandığını ispatlamış oldu.

 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında partideki sorunlara yaptığı vurgulara parti tabanından verilen tepkiler oldukça anlamlıydı.

Özellikle “Partiye karşı görevlerini yerine getiren, kendi aidatını kendisi ödeyen, böylece seçme hakkına sahip olan “aktif üyelik” sistemini getirip, Parti ağalığını sileceğim…” sözlerinin tabandan da ciddi bir destek aldığı görüldü.

 

 İşte bu, halktan destek görmeyip, parti ağaları sayesinde “tabanda desteği varmış gibi görünen” parti yöneticilerinin canını sıktı. Sinirlerini bozdu.

 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra kendisini her ortamda acımasızca eleştiren, ama seçim sürecinde hiç çaba göstermeyen partililere karşı tepkili olduğu kurultay konuşmasından açıkça anlaşılıyordu.

 

Zaten parti tabanı da çok iyi biliyor ki, Genel Başkan’ın istifasını sıklıkla dillendirenler, kendi istifalarını düşündüren seçim sonuçlarından sonra başarısızlığı üstlenmekten kaçıp hep yan çiziyorlardı.

 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu kurultayda parti içi demokrasi ile parti içi disipline vurgu yapıyor ve alınan kararları yerine getirmeyenlere, parti disiplinine uymayanlara “Ya bu partinin kurallarına bağlanırsınız ya da ayrılırsınız.” diyerek sesleniyordu.

 

Genel Başkan’ın bu konudaki kararlılığını sürdürmesi halinde, kendi siyasi ikbali söz konusu olmayınca elini taşın altına koymaktan hep imtina eden bu parti ağalarının ve onlara bağlı hareket eden parti yöneticilerinin bundan sonra işleri zor olacak gibi görülüyor.

 

Kendi siyasi ikballeri için seçim kaybettirmeyi dahi göze alan parti ağaları ve onlara bağlı hareket eden parti yöneticileri bilmelidirler ki Cumhuriyet Halk Partisi; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün temelini attığı parti ilkelerine yürekten bağlı, hiçbir çıkar gütmeden, bütün varlığı ile partiyi sahiplenmiş üyelerin, yurttaşların himayesinde varlığını sürdürecektir.

 

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, çok partili sisteme geçmemizi sağlayan, sosyal demokrasi anlayışını ülkemize getiren ve iktidar olduktan sonra toplum olarak üretmeyi, üreterek zenginleşmeyi, özgürlüğü, demokrasiyi vadeden CHP’nin ülkemiz için çok önemli bir parti olduğu su götürmez bir gerçek.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128