CHP’deki çatlak açığa çıktı##hb_manset.gif

CHP’nin sonucu büyük bir merakla beklenen il kongresinde gülen taraf Fügen Kara oldu.72 oy alan H.Ekrem Serin’i bir oy farkıyla geçerek ipi göğüsleyen Kara’nın listesinin ciddi oranda delindiği görüldü.   Cumhuriyet...

CHP’deki çatlak açığa çıktı##hb_manset.gif

CHP’nin sonucu büyük bir merakla beklenen il kongresinde gülen taraf Fügen Kara oldu.72 oy alan H.Ekrem Serin’i bir oy farkıyla geçerek ipi göğüsleyen Kara’nın listesinin ciddi oranda delindiği görüldü.

 

Cumhuriyet Halk Partisinin il kongresi büyük bir çekişmeye sahne oldu. Fügen Kara ve H.Ekrem Serin’in kıyasıya yarıştığı kongreyi tek oy farkıyla Fügen Kara kazandı. CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan’ın günlerdir süren kulis faaliyetleri ve verdiği açık desteğe rağmen seçimi bir oy farkıyla kazanan Kara’nın seçimlerde ne kadar başarılı olduğu CHP’de tartışma konusu oldu. Kamuoyunda “Kıyak emeklilik” olarak bilinen emekli milletvekili maaşları ile ilgili önergeye imza koyarak büyük bir tepkinin odağında yer alan ve partisini zor durumda bırakan Özcan aradan geçen zaman diliminde büyük bir yıpranma sürecine girmişti. Merkez ilçe başkanlığı seçimlerinde desteklediği adayın seçilmemesi üzerine il başkanlığı için yoğun bir kulis faaliyetine başlayan Özcan, Fügen Kara’nın basın toplantısı sırasında Kara’yı açıkça desteklediğini söyleyerek Serin’i yok saymış ve şimşekleri üzerine çekmişti. Özcan’ın “delegenin oyuna ipotek koyduğu” yönündeki görüş ağır basmış ve Özcan’ın politik kariyeri CHP’de iyiden iyiye “sorgulanır” bir konuma gelmişti.

 

Delegeler onur savaşı verdi

 

Son yapılan il kongresinde CHP’li delegeler büyük bir onur savaşı vererek Genel merkez ve Tanju Özcan’a rağmen H.Ekrem Serin etrafında birleşerek biat kültürüne ne kadar karşı olduklarını bir kez daha ispat ettiler. Özcan’ın açıktan desteklediği Fügen Kara bu kadar desteğe rağmen yalnızca bir oyla Serin’i geçerken bu durum CHP’deki Özcan karşıtlarının ne kadar güçlü olduğunu bir kez ortaya koydu.

 

Yerel seçimler zora girdi

 

Son yapılan seçimlerde Fügen Kara’nın listesinde yer alan, Özcan’ın da desteklediği “bayan” belediye başkan adayının “Demokrat Parti” kökenli olması ve Sosyal demokrat bir gelenekten gelmemesi de “Sosyalist Enternasyonal” üyesi CHP’de ki çatlağın daha da derinleşmesine neden olacak gibi görünüyor.

 

Yeni yönetim kurulu belli oldu

 

Son yapılan seçimlere yeni CHP il yönetim kurulu listesi şu şekilde oluştu; Sami Özdemir, Tuna Özcan,Murat Gücüm, Erdal Tombak, Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, Cem Karsu, Barış Tunca, Tevfîk Koç, Güleren Kapoğlu, Selma İşbilir, İsmail Hakkı Candemir, Hülya Güner, Ahmet Seyhan, Sinan Ayhan, Cahîde Beşli, Önder Başaran, Hülya Aşkar, Rahşan Aydın, Aksel Gültekin,M.Erçin Harmanizi… İl kurultay delegeliklerine ise şu isimler seçildi; Mehtap Özcan Mısırlıoğlu,Cemal Özsoy,Yüksel Suiçmez,Fügen Kara,Hüseyin Ekrem Serin ve Necdet Gören

 

Kara, mücadele çağrısı yaptı

 

CHP il kongresinde yaptığı konuşmada AKP’ye karşı mücadele çağrısı yapan Fügen  Kara;”Ülkeyi soyanlara, başka ülkelere alet edenlere karşı mücadele için,29 Ekimleri,23 Nisanları,19 Mayısları stadyumlarda ve meydanlarda kutlamak ve yerel seçimleri CHP olarak kazanmak adına il başkanlığına aday oldum” dedi. Kara, kazanmak için ihtiyaçları olan 3 şeyi ise şu şekilde sıraladı;”Dikkat, düzen, çalışma”

 

“4+4+4 aldatmacadır”

 

Konuşmasına Türkiye’nin her zamankinden daha fazla CHP’ye ihtiyacı olduğunu söyleyerek başlayan CHP il başkan adayı H.Ekrem Serin ise; “Milli eğitim bakanlığı Millilikten çıkarılarak tarikatların yuvası haline geldi.4+4+4 eğitim sistemiyle okullar imam-hatipleştiriliyor.”Dindar gençlik” adına ABD’nin ve emperyalistlerin istediği ve dayattığı eğitim sistemi hayata geçiriliyor” şeklinde konuştu. AKP döneminde memur ve işçilerin onurlarıyla yaşayamaz bir hale geldiğini ve yoksulluğun iyice arttığını da söyleyen Serin;”Dünyanın en pahalı yakıtını, benzinini kullanmaya devam ediyoruz.” Dedi.

 

“Bu partinin üyeleri selpak mendil değildir”

 

Daha sonra sözü adaylık sürecine getiren Serin;” İl başkanı olduğum takdirde benim olmazsa olmazım Bolu belediyesini tekrar kazanmak olacaktır. Benim için partimin kapısından giren her bir insan değerlidir. Bu partinin üyeleri birer selpak mendil değildir. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekir” biçiminde konuştu.

 

AKP’yi istersek iktidardan düşürebiliriz

 

Toplantıda konuşan CHP İstanbul milletvekili ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası eski meclis başkanı Umut Oran ise Bolu’da CHP’li olmanın giderek zor bir hale geldiğini söyleyerek; “Ülke zor bir süreçten geçiyor.10 ay evvel bir seçim geçirdik. Sayın Karakaşoğlu zor bir süreçte il başkanlığı yaparak partide ağabeylik görevini üstlendi. Şimdi görevini kıvançla devrediyor.2 sene sonra bir seçim var.2011 genel seçimlerinde hedefimizden uzak bir oy aldık. İktidar partisiyle aramızda büyük bir makas farkı var. AKP’yi istersek iktidardan düşürebiliriz. Bu hayal değil. Bunun için çok çalışmalı, davamıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmalıyız.2010 yılındaki genel başkan değişikliğinin yaşandığı günleri hatırlayın. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kişisel popülaritesi Erdoğan’ın 10 puan önündeydi. AKP ile aramızdaki makas farkı ise % 6’ya kadar düşmüştü. Ne oldu da aradaki makas bu kadar açıldı. Şu anda karşımızda bir algı makinesi var. Medyayı istediği gibi yönlendiren demokrasi adı altında ülkeyi dikta rejimine doğru götüren bir anlayış var önümüzde. Tıpkı Hitlerin propaganda bakanı Goebbels gibi toplumu yönlendiren kendisinin istediği gibi olayların görülmesini sağlayan bir algı makinesi bu. Yabancı basında ve Avrupa birliğinde geçmiş yıllarda AKP için manifesto yazılıyordu.’Bunlar demokrat neyi yapsalar doğrudur’ anlayışı vardı. Oysa bugün dış basına bakın Avrupa birliğine bakın ‘bunlar demokrat değil diktatör’ diyorlar. İşte Türkiye aradan geçen 10 senelik zaman diliminde bu konuma geldi.”şeklinde konuştu.

 

AKP dönemi kapanıyor

 

AKP döneminin artık kapanmaya başladığını vurgulayan Oran; Zaten Erdoğan 2014 yerel seçimlerine son kez genel başkan olarak girmeye hazırlanıyor. Cemaat ile güç savaşının AKP’yi ne hale getirdiği ortada.% 8’lik büyümenin toplumun geniş katmanlarına yayılmadığı görülüyor. Bu sene hükümet % 2’lik büyüme bekliyor.” Dedi.

 

Dış politika resmen dökülüyor

Bolu’nun teşvikten büyük bir zarar gördüğünü söyleyen Oran;”Hükümet 10 sene önce ‘sıfır’ terörle aldığı ülkeyi yılda 160-170 insanın öldüğü bir konuma getirmiştir. Hükümet bu konuda hiçbir kalıcı çözüm üretemiyor. Bu bile hükümetin düşmesi için yeterli bir gerekçedir. Dış politika deseniz resmen dökülüyor. Bir tane aramızın iyi olduğu komşu kalmadı.”diye konuştu.

 

Serindağ hükümete çattı

CHP Bolu İl kongresinde konuşan Gaziantep milletvekili ve eski Bolu valisi Ali Serindağ ise Türkiye’nin anayasasında Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti ifadesinin yer aldığını vurgulayarak; “AKP döneminde bu değerlerin ne hale geldiğine bakmamız gerekir. Ortada demokrasi var mı? Eser kalmamış tek adam her şeye karar veriyor. Laiklik var mı? İçi boşaltıla boşaltıla ne hale geldi.4+4+4 eğitim modeli bunun en son örneğidir. Sosyal devlet var mı? AKP döneminde zengin daha zengin, fakir daha da fakir haline geldi. Hukuk ilkesi ortada kaldı mı? Son yargılamalara bakın eskiden sık sık yargıdan şikâyet eden hükümet şimdi ‘yargı görevini yapıyor biz karışamayız’ diyorlar.” Diye konuştu.

 

“Eğitimin dinselleştirilmesine karşıyız”

 

8 yıllık kesintisiz eğitimin 1996 yılında yapılan eğitim şurasında kabul edildiğini söyleyen Serindağ; “Bu konuda büyük algı yanılması var.8 yıllık kesintisiz eğitim topla tüfekle gelmedi.1996 yılında Ana-Yol hükümeti döneminde bu eğitim sisteminin uygulanması yönünde karar alındı. Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde özellikle OECD ülkelerinde ilkokulu 4 yılda bitiren bir öğrenciye rastlanmıyor. Biz CHP olarak isteğe bağlı din eğitimine hiçbir zaman karşı olmadık. Ama eğitimin dinselleştirilmesine her zaman karşı olduk. Şu anda hükümet 4+4+4 olarak bilinen eğitim sistemiyle her okulu imam hatipleştirmeye çalışıyor. Bu eğitim sisteminin laiklik ilkesinin tümden çiğnenmesi anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128