CHP’nin tavrını dünya alkışlıyor

CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu yeminleri engellenen CHP’li Milletvekillerine yemin etme yolu açılmadıkça CHP Meclis Grubunun aldığı yemin etmeme yönündeki kararı var güçleriyle desteklemeye devam...

CHP’nin tavrını dünya alkışlıyor

CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu yeminleri engellenen CHP’li Milletvekillerine yemin etme yolu açılmadıkça CHP Meclis Grubunun aldığı yemin etmeme yönündeki kararı var güçleriyle desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

 

CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu CHP’nin yemin etmeme yönündeki kararı ile hukukun üstünlüğü ile demokrasi ve insan haklarını koruma yönündeki kararlılığını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Karakaşoğlu; “ Partimiz 2002 yılında nasıl, demokrasinin, millet iradesinin seçme ve seçilme hakkının savunucusu olarak hakkında kesin yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, milletvekili olmasını sağlayan yasal düzenlemelere destek verdi, katkı sağladıysa, bugün de aynı anlayışla, milletvekili seçilen ve haklarında hiçbir mahkûmiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın da yemin etmelerini,  yasama görevine katılmalarını istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

CHP olarak Milletvekili seçilmiş parlamenterler için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık talep etmediklerinin altını çizen Karakaşoğlu; “ Yargılanmasınlar da demiyoruz. Af talebimiz de yok.

Biz mahkûm olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK’dan Milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, Milletvekillikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. Bu, seçmene ve onun oyuna, yani milli iradeye duyduğumuz saygının gereğidir.

Hiçbir kimsenin masumiyet karinesi dışında düşünülmemesini ve adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istiyoruz.” Dedi.

 

Hukuksuzluğa karşıyız

Karakaşoğlu sözlerini şu şekilde devam ettirdi; “Öte yandan, yakın bir geçmişte demokrasi inancımız ve milli iradeye saygımız nedeniyle, Hiçbir AKP yöneticisine veya AKP’liye “başka bir aday bulamadınız mı” diye sormadan Sayın Erdoğan’a milletvekilliği ve başbakanlık yolunu açan partinin örgüt yöneticileri olarak, şimdi, “başka aday bulamadınız mı” diyen başbakana soruyoruz.  Hangi Erdoğan konuşuyor.  Milli iradeyi ve özgürlüğü savunan Erdoğan mı? Yoksa milli iradeye karşı çıkan Erdoğan mı?  CHP, sadece kendi arkadaşlarına değil, her koşulda milli iradeye ve demokrasiye saygının gereği olarak aynı durumdaki diğer milletvekillerine karşı yapılan haksızlığa, hukuksuzluğa da karşıdır, karşı olacaktır.”

 

Başbakandan farkımız budur

CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Demokrasiyi, Cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş Cumhuriyet Halk Partisi olarak, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamanın parçası olamayız.  Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla, yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça biz CHP örgütü olarak Meclis Grubumuzun yemin etmeme kararının arkasındayız.  Her platformda, sivil diktaya gidişle de, bu gidişin asli sorumlusu olan iktidar partisiyle de kararlılıkla mücadele edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128