CHP’den “Adaletin Kara Günü” çelengi

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ve az sayıda CHP üyesi 17 Aralık ve 25 Aralık soruşturmalarının üzerinin kapatılmasını protesto etmek için, Atatürk Anıtı önünde toplandıktan sonra ellerindeki siyah çelenkle birlikte Adliye binası önüne kadar yürüdüler. Başkan Karsu ve Milletvekili Özcan ile az sayıdaki CHP’li adliye binasının önüne siyah çelengi bıraktılar. Bu protestoya CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz ile ilçe yöneticilerinin katılmaması büyük dikkat çekti.

 CHP’den  “Adaletin Kara Günü” çelengi

Haber: Kasım ŞAHİN

Atatürk Anıtı önünde saat 11.00 bir araya gelen az sayıdaki CHP’li burada bir müddet sohbet ettikten sonra Başkan Karsu ve Milletvekili Özcan’ın taşıdığı ve üzerinde, “Adaletin Kara Günü” yazılı siyah pankartı taşıyarak adliye binası önüne kadar geldiler. Adliye önünde bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Karsu, şunları ifade etti;

“Adaletin kara gününde sizi burada görmekten o kadar da memnun değilim. Çünkü Türkiye Cumhuriyetin kuruluş felsefesinde adalet en önde giden kurallardan bir tanesiydi. Bunlar aşına aşına bu hale gelindi. Hırsızlıkların, yolsuzlukların üzerlerini örtmek için kullanılan adalet sistemi, Cumhuriyet Savcılığı sistemi çökmek üzeredir. Maalesef böyle bir günde buluşmuş bulunuyoruz. Hepinizi kutluyorum buraya geldiğiniz için sizleri kutluyorum; ama Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenleri de kınıyorum. Adalet mülkün temelidir; ama mülkü kaldırınca adalet de gidiyor.

Hükümet, bu operasyonu gerçekleştiren ve paralel yapı olarak nitelendirdiği polis ve yargı mensupları ile Ergenekon, Balyoz gibi operasyonları birlikte gerçekleştirmiş, bu operasyonlar sırasında Cumhuriyetin değerleri ve ilkelerinden yana tavır alan kişileri zindanlara atıp, birçoğunun da hayatına kast ederken işbirliği yapmışlardır. Bugün hükümetin bu yapıdan yeni haberi olmuş gibi davranması kesinlikle samimi değil, somut delillere dayalı kendilerine yönelik yolsuzluk iddialarının üzerini örtmek için yapılan siyasi bir oyundur. Hükümet gerçekleri ülke insanının gözlerinden kaçırmak için yine mağduru oynamakta ve gerçekleri yansıtan tüm medya kurum ve mensuplarına karşı büyük bir baskı kurmaktadır. Bu baskı, öyle bir noktaya gelmiştir ki sosyal medyanın kontrol altına alınmasına yönelik kanunlar hükümet tarafından hızla çıkarılmaktadır. Aynı zamanda bu konuları dile getirenlere karşı linç kampanyaları sürdürülmektedir.

Başta yolsuzluk iddialarını sıfırlanması olmak üzere, yargı bağımsızlığına karşı hükümet tarafından gerçekleştirilen tüm baskı ve operasyonları protesto etmek için CHP Bolu Örgütü olarak burada toplanmış bulunmaktayız. AKP’nin güdümünde hareket eden, bağımsızlığını kaybetmiş yargı sistemi ve yandaş savcılar, 17 Aralık operasyonu ile ilgili takipsizlik kararı verebilir; ama CHP bu dosyaları her zeminde takip edecektir.”

RÜŞVET HEDİYE OLDU!

Milletvekili Tanju Özcan ise eylemin tüm Türkiye çapında eşzamanlı olarak yapıldığını hatırlattı. Siyah çelengi tüm yargıya atfetmediklerinin altını çizen Milletvekili Özcan, “Namuslu, dürüst hakim, savcılarımıza atfetmiyoruz. Bu çelengi ne için koyduğumuz aslında belli. 17 Aralık ve 25 Aralık’ta Türkiye’yi derinden sarsan ve bir hükümetin yönettiği devleti soyduğunun tespiti olan soruşturma dosyaları apar topar kapatıldı. Ancak milletimiz, yandaşların kasalarından çıkan milyonlarca dolar, euro, milyonlarca TL’yi asla unutmadı. Bu paraların hangi yolla bunların kasasına girdiğini asla unutmadı. Öyle bir savcı düşünün ki, bağımsız olması gereken yargıyı temsil eden bir savcı, apar topar hükümetin emriyle rüşvet olarak verilen paraları, hediye olarak değerlendiriyor. Öyle bir ülke haline geldi ki Türkiye, artık rüşvet suç olmaktan çıktı, hediye olarak makbul bir olaymış gibi değerlendiriliyor. Evet Türkiye’de yasama ayrı bir güç, yargı ayrı, yürütme ayrı birer güç. Ancak yürütmeyi denetlemesi gereken yargının birilerinin bir şeyler yürütmesine alet edilmesine biz izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’ni, parlamenter sistemi ve kuvvetler ayrılığını CHP’nin kurduğunu söyleyen Özcan, “Bunu savunmak herkesten önce bizim görevimiz. İşte biz bugün de Türkiye’deki yolsuzlukların ne aşamaya geldiğini, yargının buna nasıl alet edildiğini, kamuoyunun dikkatine sunmak için bu siyah çelengi bırakıyoruz. Ama sözlerimin başında söylediğimiz gibi bu siyah çelenk, hak edenlere bırakıldı. Hak etmeyen, işini yapan, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını uygulayan, bu ülkede yolsuzlukla mücadele eden hakim ve savcılara değil sözümüz. Sözümüz, hükümetin emrinde tetikçilik yapanlara. Düşünebiliyor musunuz bugüne kadar yolsuzluk konusunda suçüstü yakalanan insanlar, hediye almış kabul ediliyor. Onlar hakkında soruşturma açan savcının meslekten ihracı isteniyor, Reza Zarrab, Bakan çocukları ve bazı hükümet yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti devletinden bir de tazminat isteyecekler. İşte hırsızların yüzsüzlüğü, ancak bu kadar olabilir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER