CHP’den farklı kutlama

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin 91’inci kuruluş yıldönümü Türkiye genelinde olduğu gibi Bolu’da da büyük bir katılımla kutladı. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen alternatif kutlamalar çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Kutlamalara CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP’nin tüm kadroları ve bazı sivil toplum örgütleri de katıldı.

 CHP’den farklı kutlama

Haber: Semih BAYKAL

 

Cumhuriyetin 91. yılı kutlama etkinliklerin dün Bolu da da CHP ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Atatürk Anıtı önünde alternatif olarak kutlandı. Kutlamalara CHP'nin tüm kadrosu, İşçi partisi ve sivil toplum örgütleri katıldı. Kutlamada konuşma yapan CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu; " Sevgili Bolulular, sevgili cumhuriyet sevdalıları hoş geldiniz. Cumhuriyet bayramı 91. yılı hepinize ve hepimize kutlu ve mutlu olsun. Bize bu güzel günleri, bu güzel yurdu büyük emekleriyle bize bağışlayan Yüce Mustafa Kemal Atatürk'e, İsmet İnönü ve diğer silah arkadaşlarını huzurunuz da saygıyla selamlıyorum. Yüce Atatürk bize bu cennet vatanı canı pahasına bize emanet etti. Bu emanetin gelecek nesillere aktarılması bizim elimizde olacaktır. Biz bunların kıymetini, ülkemizin kıymetini bilmeliyiz. Değerli arkadaşlarım ülkemizin güneyi büyük bir yangınla yanmaktadır. Orada büyük bir satranç oyunu oynanmaktadır. Bu oyuna gelmemek için hepimizin uyanık olması lazımdır. Daha bir iki gün önce oradaki Türk askerlerini arkadan vuranları kınıyorum, sizin adınıza lanetliyorum. Türk ordusunun arkadan vurmasının çok kötü bir şey olduğunu onlarda biliyorlar. Bu kötülüğü yapmak için başkalarıyla, terör örgütleriyle pazarlık yapıyorlar. Hepinizin bu acı günde dahi olsa bu bayramımızı çok yüce bir kutlamayla kutlamanızı, sevginizi etrafınıza yaymanızı istiyorum. Hepinize kutlu bayramlar, nice bayramlar diyorum ve saygılarımı sunuyorum. Şehitlerimize, Cumhuriyetin şehitlerine, Ülkemizin şehitlerine rahmet diliyor, kendilerini saygıyla huzurunuz da selamlıyor ve önlerinde eğiliyorum" dedi.

 

" ATATÜRK SEVGİSİNİ TÜRK MİLLETİNE UNUTTURMAYA ÇALIŞIYORLAR"

 

CHP İL Başkanı Kazım Karsu'dan sonra kürsüye gelen CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın hedefin hükümet vardı. Hükümeti ser sözlerle eleştiren Özcan; " Siyasi partilerimizin değerli başkanları, il yöneticileri , sivil toplum örgütlerimizin temsilcileri, değerli başkanları bugün burada Cumhuriyet'e sahip çıkma iradesini ortaya koymak için toplanan değerli Cumhuriyet sevdalıları, yol arkadaşlarım bende hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum bayramımız kutlu olsun. Söylenecek çok şey var. Ama maalesef bize bunları söyletmiyorlar. Bakın bugün son 3 yıldır karşılaştığımız tuhaf bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu bayram 29 Ekim Cumhuriyet bayramı yani halkın bayramı ama çıkıp ülkemizi yönetenler Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti yönetenler, Atatürk sayesin de bu ülkeyi yönetenler, Atatürk'ün milletimize, halkımıza armağan ettiği bu bayramı halkın kutlamasını, cumhuriyet sevdalılarının kutlamasını engellemeye çalışıyorlar. Böyle bir şey olur mu biz yıllardır resmi programlarda her zaman siyasi partililer olarak, sivil toplum örgütleri olarak çelengimizi sunardık. Ama şimdi tuhaf bir uygulama var. Bugün Cumhuriyet sevdalıları çelenklerini sunamasınlar diye her türlü engeli ortaya koyuyorlar. Bunların amaçları belli Atatürk sevgisini Türk milletine unutturmaya çalışıyorlar. Ama başara biliyorlar mı tabi ki başaramıyorlar. Göreceksiniz yarın akşam tıp ki geçen yıl ki gibi binlerce Cumhuriyet sevdalısı Bolu da sokaklara dökülecek. Tam tersi bu tür yasaklamalarla insanlar Atatürk'ün değerini, Cumhuriyet'in dönemini çok daha iyi anlıyor. Bakın çok enteresan bir süreçten geçiyoruz. Cumhuriyet Partisi il Başkanı az önce söyledi askerlerimiz hunharca sokakta katlediliyor. Çıkıyor bu ülkeyi yöneten Başbakan ne diyor, bu tetiği çekenleri değil çektirenleri de bulacağız. Bu tetiği çektirenleri bilmeyen var mı burada. Bu tetiği çektirenle hükümetin aynı pazarlık masasın da oturduğunu bilmeyen var mı. Sen tetiği çektirenleri arama dışarıda, o hemen senin yanı başında, senin ortağın o anlam da milletin zekasıyla da dalga geçme. İşte tüm bunlara inat Cumhuriyetimize sahip çıkma adına, ülkemize sahip çıkma adına, uniter yapımıza sahip çıkma adına, laik Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkma adına ve en önemlisi ülkemizin kurucusu, Dünya'nın en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerine sahip çıkma adına hepinizi yarın akşam yapılacak olan fener alayına muhakkak bekliyorum" diye söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124