Çiftçiler isyan ediyor; “BİZ ÜVEY EVLAT MIYIZ?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun SGK alacaklarını yeniden yapılandırıyor. Esnafın yüzünü güldüren bu kanundan yararlanamayan çiftçiler aynı imkanlara sahip olmak istiyorlar.

Çiftçiler isyan ediyor; “BİZ ÜVEY EVLAT MIYIZ?”

HABER: FARUK ÇİDEM

Resmi Gazete'de yayımlanan 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, 2016 Haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait SGK alacaklarını ve bunların gecikme cezalarını kapsıyor. Bu kapsamda borcunu yeniden yapılandıran esnaf icra ve haciz işlemlerinden kurtulacak, teşviklerden yararlanabilecek.

Çoğu esnafın yüzünü güldüren ve rahatlatan bu kanundan yararlanamayan çiftçiler ise isyan ederek, üvey evlat muamelesi gördüklerini söylüyorlar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı Ocak ayından bu yana çeşitli afetlerden dolayı zarar gören çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesi ve "tarım danışmanları" konularında şunları söylemişti:

"01.01.2016 ile 09.09.2016 tarihleri arasında meydana gelen aşırı sıcak, aşırı kar yağışı, aşırı yağış, dolu, don, fırtına, güneş yanıklığı, heyelan, hortum, kırağı, kuraklık, kurt saldırısı, sel, sel-su baskını, şiddetli rüzgâr, yangın, yıldırım düşmesi afetleri nedeniyle 69 ilde, 493 ilçede, 12.604 köyde, 532.232 çiftçiye ait 15.722 dekar kapalı alan ile 24.094.291 dekar açık alan zarar gördü.

Bugün, Resmi Gazete'de  "Çeşitli Afetler Nedeniyle Zarar Gören Gerçek veya Tüzel Kişi Üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararları Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair Karar" yayımlandı.

NEDEN ŞART KOŞULUYOR?

Kendileri için çıkarılan “borçların ertelenmesi” kararının afetlerden zarar görme şartına bağlanmasına tepki gösteren çiftçiler; “bizler bu ülkede üreten insanlarız. Vergilerimizi ödüyoruz. Son yıllarda gelen zamlardan ve ürünlerimizin satış fiyatlarının düşmesi bizleri maddi olarak sıkıntıya düşürdü. Esnaflarda olduğu bizler de borçlarımızı herhangi bir şarta bağlanmadan ertelenmesini istiyoruz” dediler.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER