banner120

Çiftçilerin borçları ertelenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl gerçekleşen kuraklık karşısında ekonomik zorluk yaşayan çiftçilere yönelik verilecek destekleri açıkladı.

Çiftçilerin borçları ertelenecek

Haber: N. Halid Altundal

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası gerçekleştirdiği konuşmada çiftçilere verilecek desteklere ilişkin bilgiler verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yılların en sıcak dönemini geçiren ülkemizde yaşanan kuraklık sebebiyle etkilenen çiftçilere verilecek destekleri açıklarken çiftçilerin bir karış toprağı dahi boş bırakmadan ekmeleri, biçmeleri, üretmeleri isteğinde bulundu.

Erdoğan desteklere ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl dünyada ve ülkemizin bazı bölgelerinde yaşanan kuraklık sebebiyle bazı ürünlerin rekoltelerinde nispeten azalma olacağı anlaşılmaktadır. Mevcut stoklarımız ve yeni mahsul ile birlikte hububat ve bakliyatta ülkemizin kendi ihtiyacını karşılama konusunda herhangi bir sıkıntısı olmayacaktır. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları da ertelenecektir. Üretim maliyetleri ile iç ve dış piyasalardaki gelişmeleri de dikkate alarak belirlediğimiz 2021 yılı alım fiyatları ise şu şekildedir: Toprak Mahsulleri Ofisinin geçen yıl ton başına bin 650 lira olan sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya. Geçen yıl ton başına bin 275 lira olan arpa alım fiyatını da bin 750 liraya yükseltiyoruz. Bakliyat alım fiyatlarımız ise ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir.

Ayrıca ortalama verimler dikkate alınarak ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacaktır. Açıkladığımız alım fiyatları diğer kamu kurumları içinde referans fiyat olarak farklı fiyatlandırma yapılmayacak, aynı şekilde kabul edilecektir. Geçen yıl yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,27 lira. Destekleme ile birlikte 3,4 lira olarak belirlenmişti. Bu fiyat üzerinden 752 milyon tonun üzerinde çay alımı yaparak destekleme ile birlikte toplam 2 milyar 760 milyon lira ödeme gerçekleştirdik. Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya. Destekleme ile birlikte 4 liraya yükseltilmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124