“Çıkarılan yasa darbe niteliğindedir”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yürürlüğü giren, “Kasaplarda açıkta köfte, sucuk” satılmasının yasaklanmasının ardından Bolulu kasaplar zor duruma girdi. Konu hakkında Bolu Olay Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Bolu Lokantacılar, Pastacılar, Kasaplar, Aşçılar Odası Başkanı Murat Abak, yasayı “Darbe” olarak nitelendirdi.

“Çıkarılan yasa darbe niteliğindedir”
  ÖZEL HABER: Kasım ŞAHİN – Faruk ÇİDEM

Türkiye genelinde kasapların bundan böyle açıkta sucuk, köfte yapmasının yasaklanması Bolu’da büyük yankı uyandırdı. Yasanın yürürlüğü girmesinin hemen ardından Bolu Lokantacılar, Pastacılar, Kasaplar Aşçılar Odası Başkanı Murat Abak, özel röportajımızda çok önemli açıklamalarda bulundu. Abak, kasapların bakkal amca gibi yok olmak üzere olduğunu dile getirerek şunları söyledi; “Bu kanunun yapılması gerekiyordu. Kötü örneklerle birçok kez Bolu’da olmasa bile Türkiye’nin pek çok yerinde karşılaşıldı. Ama Bolu için iyi olmadı. Bolu turizm cenneti olacak diyoruz. İstanbul Ankara İzmir gibi yerlerden Bolu’ya geliyor. Turizm dediğimizde de bizim mesire alanlarımız akla gelir. Dışarıdan gelen insanlar etlerini dışarıdan nasıl getirecekler. Doğal olarak kasaplarımızdan tedarik ediyorlar. Bu kanunla kasaplardan işlenmiş et; sucuk, köfte vs... alamayacaklar. Kanunda diyor ki; eğer bir vatandaş köfte alacaksa bunu kasaba o an yaptırabilir. Ama düşünün bir kasap dükkanında aynı anda 3-5 müşteri geldiğinde birisine et keserken diğerinin istediği köfteyi o an nasıl yapacak. Bu kanunun çıkması bir darbedir” dedi.

KÜÇÜK KASAPLAR BİTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Küçük kasapların özellikle Bolu’da bitirilmek istendiğin de vurgulayan Abak, “Böyle bir kanun yerine günlük kontroller yapılabilirdi. Yasaklama yerine denetleme gelmeliydi. Kasaplarımız fazlasıyla sıkıntı çekeceklerdir. Küçük bakkallar nasıl AVM’lerle bitirildiyse küçük kasaplar da bu şekilde bitiriliyor. Kanunlar çıkarılırken biraz da küçük esnaflarımızın düşünülmesi gerekiyor.  Kilosu 5 liraya sucuk satılıyordu, içinde ne olduğu belli değildi. Bu tür şeyleri ortadan kaldırmak için getirilen bir yasa bu. Kanun iyi niyetle yapılmış olsa bile küçük kasaplara artık kendin sucuk yapamazsın deniliyor. Ancak büyük şirket olursan yapabilirsin deniliyor.  Abant ve Gölcük yolu üzerinde sucuk ekmek satışı yapan yerler var. Yerinde yapanlar pişirip satabiliyorlar. Çıkan yasada eti çiğ olarak satmak yasak. İlimizde 22 tane kasap var, bu yasayla birlikte bu kasaplarımızın durumu facia olabilir. Biliyorsunuz Bolu’da özellikle sucuk ve köfte üreten kasaplarımız bulunmakta. Bu yasayla bu üretim yapılmayacak. Ne olacak küçük kasaplar yok olacaktır. Bakkal amca bitti şimdi sıra kasap amcaya geldi. Hijyen ve sağlık açısından yasayı onaylıyorum. Daha önce dediğim gibi yasak değil denetimli olsaydı. O zaman Kasap amca, Bakkal amca duruma düşmezdi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 09:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
seyit ahmet bayram
seyit ahmet bayram - 6 yıl Önce

yıllardır uygulanan büyük balık küçük balığı yesin hesabı değilmiydi

SIRADAKİ HABER

banner128